معرفی استون مارتین DB11

15
استون مارتین AMG, استون مارتین DB11

 

استون مارتین برای بار نخست در خودروی DB11 از پیشرانه AMG متعلق به خودرو ساز آلمانی یعنی مرسدس بنز استفاده کرده است.

برعکس شایعات و اخبار گوناگون ؛ حول استون مارتین DB11 طی هفته‌های اخیر ، از همین امروز می‌توان این خودوری فوق‌العاده را در دو نسخه با حجم موتور ۵.۲ لیتری توربو شارژ ۱۲ سیلندر یا ۴ لیتری توئین‌توربو ۸ سیلندر ساخت AMG از مرسدس بنز در اختیار داشت . موتور ۸ سیلندر سری AMG بنز کاملا شناخته شده است اما استفاده استون مارتین از این پیشرانه اتفاق جدید و هیجان‌انگیزی است.

این ورژن ۸ سیلندر ، که روی خودوری مرسدس بنز C63 S هم استفاده می‌شود ، توانایی تولید ۵۰۳ اسب بخار قدرت همراه  با ۶۷۵ نیوتون‌ بر متر، گشتاور است . در قیاس با موتور ۱۲ سیلندر توربو شارژ ، ۹۷ اسب بخار  قدرت و ۲۵ نیوتون متر گشتاور کمتری تولید می‌کند اما همچنان آنقدر قدرتمند است تا با برترین راندمان عمل کند . زمان رسیدن سرعت ، از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر استون مارتین DB11 به قوت این پیشرانه کمتر از ۴ ثانیه خواهد بود  که تنها یک دهم ثانیه بیشتر از نسخه‌ی ۱۲ سیلندری آن است . از سوی دیگر برخلاف برادر بزرگتر خود که قادر به ثبت حداکثر سرعت ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت است این موتور نهایت سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت را ثبت کرده است .

وقتی صحبت از هزینه‌ اقتصادی به میان می‌آید آنگاه این خودرو همراه با موتورهای حجیم و قدرتمند در بحث میزان سوخت مصرفی چندان قابل رقابت با خودروهای پاک امروزی نیستند . پیشرانه ۸ سیلندر با مصرف سوخت ۸.۲۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و تولید ۲۳۰ گرم بر کیلومتر گاز دی‌اکسید کربن در مقایسه با موتور ۱۲ سیلندری همچنان عملکرد قابل قبولی دارد . خارج از بحث زیست محیطی ، دیگر نکته‌ی مهم اینکه، فروش این دست از خودورها در بازارهایی مثل کشور چین ، مورد توجه است که مالیات دریافتی بر مبنای حجم موتور خواهد بود و نه میزان آلایندگی آنها .

درحالی که تمامی ساختار پیشرانه استون مارتین DB11 ، معادل خودروهای ساخت AMG است ، استون مارتین اعلام کرده است یک سری اصلاحات بر روی قسمت‌هایی از آن مانند نحوه مکش هوا ، سیستم اگزوز و خروجی موتور انجام داده نرم‌افزار الکتریکی ( ECU ) نیز مجددا بر اساس عملکرد مورد انتظار این شرکت و صدای خروجی از موتور برنامه‌ نویسی شده است .

مکس زیواج مدیر بخش فنی استون مارتین معتقد است : یکی دیگر از ویژگی‌های این موتور وزن آن است که با ۱۱۵ کیلوگرم کمتر نسبت به نسخه ۱۲ سیلندری وزن نهایی خودرو را به ۱۷۶۰ کیلوگرم می‌رساند . با توجه به وزن زیاد خودرو و تراکم جرمی در قسمت‌هایی مانند محور ها همراه با تغییراتی جزئی بر روی کمک فنرها و سیستم پایداری الکترونیکی (ESP)، عملکردی اسپورت‌ تر از قبل در DB11 برداشت می‌شود . به عبارت دیگر هرچند که مدل ۱۲ سیلندری کمی یکپارچه‌ تر به نظر می‌رسد اما مدل ۸ سیلندر ، چابکی بیشتری دارد .

به سختی می‌توان دو مدل خودرو استون مارتین DB11 را بدون دیدن پیشرانه ، از نزدیک تشخیص داد . تنها راه تمایز این دو مدل ، تشخیص جنس متفاوت آلیاژ به کار رفته در چرخ‌ها و اندازه کاپوت خودرو است. در قسمت داخلی تمام تجهیزات مشابه و یکسان بوده و در رنگ‌ها و آپشن‌های مختلف قابل خرید است.