خانه خودرو اخبار خودرو معرفی استون مارتین DB11

معرفی استون مارتین DB11

0
20
استون مارتین AMG, استون مارتین DB11

 

استون مارتین برای بار نخست در خودروی DB11 از پیشرانه AMG متعلق به خودرو ساز آلمانی یعنی مرسدس بنز استفاده کرده است.

برعکس شایعات و اخبار گوناگون ؛ حول استون مارتین DB11 طی هفته‌های اخیر ، از همین امروز می‌توان این خودوری فوق‌العاده را در دو نسخه با حجم موتور ۵.۲ لیتری توربو شارژ ۱۲ سیلندر یا ۴ لیتری توئین‌توربو ۸ سیلندر ساخت AMG از مرسدس بنز در اختیار داشت . موتور ۸ سیلندر سری AMG بنز کاملا شناخته شده است اما استفاده استون مارتین از این پیشرانه اتفاق جدید و هیجان‌انگیزی است.

این ورژن ۸ سیلندر ، که روی خودوری مرسدس بنز C63 S هم استفاده می‌شود ، توانایی تولید ۵۰۳ اسب بخار قدرت همراه  با ۶۷۵ نیوتون‌ بر متر، گشتاور است . در قیاس با موتور ۱۲ سیلندر توربو شارژ ، ۹۷ اسب بخار  قدرت و ۲۵ نیوتون متر گشتاور کمتری تولید می‌کند اما همچنان آنقدر قدرتمند است تا با برترین راندمان عمل کند . زمان رسیدن سرعت ، از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر استون مارتین DB11 به قوت این پیشرانه کمتر از ۴ ثانیه خواهد بود  که تنها یک دهم ثانیه بیشتر از نسخه‌ی ۱۲ سیلندری آن است . از سوی دیگر برخلاف برادر بزرگتر خود که قادر به ثبت حداکثر سرعت ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت است این موتور نهایت سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت را ثبت کرده است .

وقتی صحبت از هزینه‌ اقتصادی به میان می‌آید آنگاه این خودرو همراه با موتورهای حجیم و قدرتمند در بحث میزان سوخت مصرفی چندان قابل رقابت با خودروهای پاک امروزی نیستند . پیشرانه ۸ سیلندر با مصرف سوخت ۸.۲۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و تولید ۲۳۰ گرم بر کیلومتر گاز دی‌اکسید کربن در مقایسه با موتور ۱۲ سیلندری همچنان عملکرد قابل قبولی دارد . خارج از بحث زیست محیطی ، دیگر نکته‌ی مهم اینکه، فروش این دست از خودورها در بازارهایی مثل کشور چین ، مورد توجه است که مالیات دریافتی بر مبنای حجم موتور خواهد بود و نه میزان آلایندگی آنها .

درحالی که تمامی ساختار پیشرانه استون مارتین DB11 ، معادل خودروهای ساخت AMG است ، استون مارتین اعلام کرده است یک سری اصلاحات بر روی قسمت‌هایی از آن مانند نحوه مکش هوا ، سیستم اگزوز و خروجی موتور انجام داده نرم‌افزار الکتریکی ( ECU ) نیز مجددا بر اساس عملکرد مورد انتظار این شرکت و صدای خروجی از موتور برنامه‌ نویسی شده است .

مکس زیواج مدیر بخش فنی استون مارتین معتقد است : یکی دیگر از ویژگی‌های این موتور وزن آن است که با ۱۱۵ کیلوگرم کمتر نسبت به نسخه ۱۲ سیلندری وزن نهایی خودرو را به ۱۷۶۰ کیلوگرم می‌رساند . با توجه به وزن زیاد خودرو و تراکم جرمی در قسمت‌هایی مانند محور ها همراه با تغییراتی جزئی بر روی کمک فنرها و سیستم پایداری الکترونیکی (ESP)، عملکردی اسپورت‌ تر از قبل در DB11 برداشت می‌شود . به عبارت دیگر هرچند که مدل ۱۲ سیلندری کمی یکپارچه‌ تر به نظر می‌رسد اما مدل ۸ سیلندر ، چابکی بیشتری دارد .

به سختی می‌توان دو مدل خودرو استون مارتین DB11 را بدون دیدن پیشرانه ، از نزدیک تشخیص داد . تنها راه تمایز این دو مدل ، تشخیص جنس متفاوت آلیاژ به کار رفته در چرخ‌ها و اندازه کاپوت خودرو است. در قسمت داخلی تمام تجهیزات مشابه و یکسان بوده و در رنگ‌ها و آپشن‌های مختلف قابل خرید است.

 

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید