روش پخت سمنو

0
19
سمنو

روش پخت سمنو

مواد لازم:

    • ۴ کیلوگرم آرد سنگک
    • ۱ کیلوگرم گندم با پوست

سمنو

روش تهیه:

۱-گندم را تمیز کرده و آن را بشویید. به مدت سه روز در آب خیس کنید(آب به اندازه دو بند انگشت روی گندم ها باشد) و طی این مدت آب آن را چند بار عوض کنید تا نوک گندم جوانه بزند.

۲-در دستمالی تمیز و خیس گندم ها را  بریزید تا ریشه درآورد . در طی این مدت با اسپری پارچه را خیس کنید تا هیچگاه بدون رطوبت نماند . توجه کنید که رطوبت زیاد هم باعث گندیدن و ترش شدن گندم میشود.

۳-پس از درآوردن ریشه آن را در چند عدد سینی پهن کرده و پارچه ای خیس روی آن بیندازید تا گندم ساقه نقره ای بزند. دقت کنید که آب آن زیاد نباشد چون سبب گندیده شدن آن می شود فقط همیشه نم دار باشد.

۴-بعد گندم نقره ای شده را چرخ کرده یا بکوبید تا کاملا نرم و یکدست شود.

۵-مقداری آب روی آن ریخته و خوب مخلوط کنید. سپس از صافی رد کنید به طوری که شیره از پوسته گندم درآید. چون شیرینی سمنو از همین شیره سفید رنگ می باشد. باید توجه کنید که گندم خوب نرم شده و شیره ی آن گرفته شود. آن را با دست فشار داده تا شیره کامل خارج شود این کار را چند بار انجام دهید تا شیره کامل خارج شود.

۶-در قابلمه ی مناسبی (بهترین گزینه قابلمه مسی میباشد) آرد را ریخته و کم کم شیره ی گندم را  به آن اضافه کنید تا آرد در شیره حل شده و به صورت مایع رقیقی درآید. ظرف را روی شعله ی اجاق قرار دهید و آن را مرتب هم بزنید تا مایع جوش آمده، کم کم غلیظ شود.این مرحله ۵ تا ۶ ساعت زمان نیاز دارد و در این مدت مایع سمنو را باید مرتب هم بزنید تا ته نگیرد و مثل حلوا شود. میتوانید در این مرحله بادام نیز به سمنو بیفزایید.

۷-وقتی آب سمنو کشیده شد، آن را کمی تفت دهید(به این معنی که در همان قابلمه روی حرارت سریع هم بزنید تا خامی آرد کامل از بین برود) و در این مرحله به سمنو مقداری آب سرد اضافه کنید تا کمی  خوش رنگ تر و رقیق تر شود.

۸-سمنو را در ظرف ریخته و مدت نیم ساعت در فر یا روی اجاق با حرارت ملایم قرار دهید تا دم بکشد.

نکات :

۱-هرگز در سمنو شکر نریزید، زیرا به اندازه ی کافی شیره ی گندم شیرین می باشد.

۲-ترجیحا از آرد سبوس دار استفاده شود اگر در دسترس نبود آرد گندم هم ایرادی ندارد.

۳-برای پخت سمنو زمان زیادی لازم است که همین مسئله پخت آن را کمی سخت میکند . سمنو در این مدت  باید به طور مداوم هم زده شود تا ته نگیرد و این نکته بسیار با اهمیت است.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید