در خانه میوه خشک کنید

0
23
میوه خشک

در خانه میوه خشک کنید / میوه های خشک شده یکی از تنقلات مفید و خوشمزه است . این میوه ها را می توانید به عنوان یه خوردنی مفید برای بچه ها درست کنید و از اون ها به جای تنقلات ناسالم استفاده کنید:

مواد لازم:

میوه  به مقدار کافی

هر ۱۰۰ گرم میوه خشک تقریباً ۲۵۰ کالری انرژی و ۱ تا ۵ گرم پروتئین داره و منبع غنی ویتامین های A، B1، B2، B3، B6 و پانتوتنیک اسید و نیز املاحی مثل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، مس و منگنز هستند.

خشکبار

۱-  بعد از شستشو میوه ها را برش بزنید و حلقه حلقه کنید. دقت کنید حلقه ها نباید زیاد کلفت و نه خیلی نازک باشه. برش های میوه رو داخل سینی فر بچینید. میوه هایی مثل موز و سیب که احتمال سیاه شدنش در مجاورت هوا هست رو قبل از قرار دادن داخل سینی داخل کمی آبلیمو و عسل ویا شکر قرار بدید. البته بهتره برای همه این میوه ها این کارو انجام بدید.

۲- فر را روی حرارت کم بگذارید و سینی را داخل آن بگذارید . بسته به ضخامت میوه ها از یک تا سه ساعت برای خشک شدنشون زمان لازم هست. مرتب میوه ها رو چک کنید و هر وقت کاملا خشک شده بود اون ها رو از فر خارج کنید .

کیوی خشک

خشک کردن توت فرنگی

استفاده از شوفاژ یا بخاری یه روش دیگه برای خشک کردن میوه ها هست. سینی میوه ها رو روی شوفاژ قرار بدید و یکی دو روز صبر کنید تا میوه ها کاملا خشک بشه.

نکته ها:

۱- استفاده از شربت باعث شیرین و براق شدن میوه ها میشود . میتونید بعد از برش زدن میوه ها اون ها رو داخل شربت غلیظی که درست کردید قرار بدید و سپس داخل سینی بچینید.

۲- از کمی دارچین  برای روی سیب ها میتونید استفاده کنید.

خشک کردن موز

۳- چون زمان خشک شدن هر میوه با میوه دیگه فرق میکنه بهتر است  هر میوه ای رو جدا جدا داخل فر قرار بدید .

۴- چون پرتقال بعد از خشک شدن کمی تلخ میشه برش های پرتقال رو حتما به شربت آغشته کنید .

۵- اگه میخواید از بخاری یا شوفاژ برای خشک کردن استفاده کنید پیشنهاد میکنم از یه تکه آلومینیوم به جای سینی استفاده کنید تا روند کار زودتر انجام بشه .

۶- بهتر است کف سینی رو کاغذ روغنی بذارید و چیپسها رو توش بچینید در تصاویر نیست ولی بهتره که باشه توجه داشته باشید که چیپسها نباید روی هم قرار بگیرند چون درست خشک نمیشن و همینطور شربت اضافی شون رو هم باید حتما بگیرید که زود میسوزه! در فر بذارید.

۷- پرتقال و سیب ها رو با موز و توت فرنگی توی یک سینی نذارید.

۸- شما باید ببینید کمترین درجه فرتون چنده و روی همون درجه بذارید.  دمای فر باید روی کمترین درجه ممکن باشه.

۹- مرتب چکش کنید و وقتی دیدید که روش کاملا خشک شده از فر بیرون آورده و چیپس ها رو پشت و رو کنید و بذارید سمت دیگر آن هم کاملا خشک بشه.

۱۰- به دلیل وجود کاغذ روغنی، چیپس ها به سادگی قابل اتنقال به ظرف هستند و به سینی نمیچسبه. چیپس ها رو توی دمای اتاق یا یخچال میتونید نگهداری کنید.

۱۱- میتونید از این شربت استفاده کنید و میوه ها رو توی یک ظرف بزرگ بریزید و به شربت آغشته کنید. میتونید برای سرعت دادن به کار همه میوه ها رو با هم بریزید توی شربت ولی توت فرنگی ها رو جدا بذارید چون رنگ بقیه میوه ها رو قرمز میکنه!

شربت: ۱ لیوان شکر رو با ۴/۳ لیوان آب بذارید ۵ دقیقه بجوشه.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید