خانه سرگرمی فال و طالع بینی نحوه گرفتن فال حافظ

نحوه گرفتن فال حافظ

0
24
فال حافظ, Hafiz

آداب فالگیری

از این میگذریم که فال حافظ وحی منزل نیست و همه کار را نباید به فال و استخاره سپرده شود ولی ظاهرا فال گرفتن بیشترین استفاده ما از دیوان خواجه است؛ به خصوص در زمان هایی مانند شب یلدا و سال تحویل که جمع های خانوادگی برقرار است و برای سرک کشیدن توی کار همدیگر هم که شده،  سفارش فال حافظ برای این و آن میدهیم .

 

به این منظور است که با فال حافظ شروع می کنیم که مثل ادب، آداب دارد. اول با هم یک مروری میکنیم بر این آداب و رسوم را و بعد می رویم به سراغ اینکه چطوری فال را تفسیر کنیم.

 

قدم اول: نیت

نیت فال، مهمترین بخش است . اگر به فال گرفتن اعتقادی ندارید، خب از اول بگویید و وقت خودتان و خواجه هدر ندهید
خودتان باشید، یکی بیاید سراغتان و هی الکی بگوید کارتان دارد، عصبانی نمی شوید؟ این است که آدم نباید تن مرده را توی گور بلرزاند. کاری ندارید، بفرمایید.

 

اگر هم کاری دارید، سوالی دارید، پس به صورت درست نیت کنید. نیت هایتان نبایست چیزهای واضح باشند. همه می دانیم که الان اگر کسی پولش به خرید خانه برسد و نخرد، حماقت کرده است. اینکه دیگر فال گرفتن ندارد. از آن طرف سوال های کلی و فضایی درباره چیستی و چرایی هم نپرسید و مثل اقبال لاهوری درنیایید که «پس چه باید کرد ای اقوام شرق؟» راجب به یک موضوع مشخص  نیت کنید، مثلا اینکه عاقبت فلان کار چگونه می شود؟ آیا انجام فلان کار صحیح است ؟

 

قدم دوم: فاتحه

اگر جواب درست می خواهید ، لب بجنبانید و یک فاتحه برای حافظ بدهید. بعضی ها حتی نذر هم می کنند که  اگر این فال گره از کارشان باز کند، برای مزار خواجه شمع بخرند، بعضی ها هم نبات می برند سر خاک خواجه و بین مردم قسمت می کنند.

 

قدم سوم: قسم

نیت کردید ، فاتحه هم خواندید، حالا میخواهید فال بگیرید. جزو اعمال این قست، قسم دادن حافظ است تا در رودربایستی قرار بگیرد و یک جواب واضحی  بدهد. معمولا  قسم به این صورت خوانده میشود: «ای خواجه حافظ شیرازی، تو که دانای هر رازی، آینده ما را خوب بنوازی» لابلای اینها، می توانید چیزهای هم قافیه دیگری هم قرار دهید؛ مثلا بعضی ها برای زیاد کردن پیاز داغ قسم، پای رفیق خواجه، یعنی شاه شجاع (یکی از حکام شیراز که معاصر خواجه بوده) را هم وسط می آورند و می گویند: «به حق یارت، آن شاه غازی» (غزاکننده، جنگجو) اما بیشتری ها، مساله را ناموسی می کنند و می گویند: «به شاخ نباتت که بهش می نازی». شما هم خواستید می توانید اضافه کنید .

قدم چهارم: سرکتاب

بعد از انجام سه مرحله می رسیم به خود شعر حافظ.  روش هایی نظیر استفاده از پرنده معتاد، کلیک در سایت ها مد شده است. لکن روش سنتی «کس نخارد پشت من / جز ناخن انگشت من» هنوز هم جواب می دهد.

 

قدم پنجم: فال

طبق سنت، از بین آن دو صفحه ای که باز کردید، باید صفحه سمت راستی را انتخاب نمایید، غزل بالای صفحه راست، جواب شماست. غزل اگر از ابتدای صفحه آمده که چه هیچ  وگرنه می رویم به صفحه قبل و ابیات ابتدایی غزل را از آنجا می خوانیم. توی مجموعه ابیات این غزل، یک یا چند بیت به نیت شما ربط دارد. باید آنها را پیدا کنید.

 

اگر پیدا شد که چه بهتر، اگر نشد هم نگران نباشید. بروید به غزل بعدی (یعنی دومین غزل توی صفحه دست راست). یکی از بیت های ۱، ۳ یا ۵ این غزل دومی «شاهد» فال شما هستند. یعنی مطالب غزل قبلی را دوباره تایید و تکرار می کنند.

 

چطور جواب فال حافظ خودمان را تفسیر کنیم؟

 

 

توی گرفتن فال حافظ، مهم درک و دریافتی است که خودشما از آن غزل دارید. درست مثل مشورت می ماند.
ممکن است یک حرف واحد را دو نفر مختلف، دو جور متفاوت بفهمند. چه برسد به غزل حافظ که معمولا چند وجهی و پر از معانی مختلف است. این است که موقع فال، باید خودتان شعر را بخوانید بعد خودتان به آن فکر کنید و با درک خودتان، جواب را پیدا کنید. می پرسی چطوری؟

 

اینطوری:

 

۱- گاهی هست که توی شعر اشارات روشنی وجود دارد که این کار / نیت خوب است یا نه. مثلا اگر فالتان، غزل «دیدم به خواب خوش که به دستم پیاله بود» آمد، تویش این بیت هست: «از دست برده بود خمار غمم سحر / دولت مساعد آمد و می در پیاله بود». خیلی واضح خواجه دارد می گوید وقت و بخت برای انجام این کار، جفت است  انجامش بده  ولی اگر کتاب را باز کردید آمد که «قراری کرده ام با می فروشان / که روز غم بجز ساغر نگیرم» متاسفانه کارتان تمام است.

 

۲- حالا اگر جوابتان به صورت واضح توی غزل نبود، راهش این است که به لغات و افعالی که داخل شعر به کار برده شده دقت کنید. ببینید  چیزی هست که به موضوع نیت شما ربط داشته باشد؟ مثلا اگر درباره خانه خرید در فلان محله مشورت خواسته اید، افعالی مثل خریدن و فروختن و ساختن و خراب کردن، لغاتی نظیر در و دیوار و داربست و حتی چیزهایی نظیر نشستن و خوابیدن (کارهایی که در خانه انجام می دهیم) می تواند به نیت شما مربوط باشد. بعد از پیدا کردن این قسمت های مرتبط، به مثبت یا منفی بودن فعل مربوطه توجه کنید.

 

جواب معلوم می شود. مثلا با همان نیت اگر غزل «بتی دارم که گرد گل ز سنبل سایه بان دارد» آمد، هول نکنید که خواجه چرا به مشاوره اقتصادی شما جواب عاشقانه داده! توی غزل جستجو کنید، می توانید این بیت را پیدا کنید: «ز سرو قد دلجویت مکن محروم چشمم را / بدین سرچشمه اش بنشان که خوش آبی روان دارد» توی مصرع دوم معلوم می شود که محله مورد نظر، چشم خواجه را گرفته. (تازه توی غزل، اشارات واضحی مثل این هم هست: «به فتراک ار همی بندی خدا را زود صیدم کن / که آفت هاست در تاخیر و طالب را زیان دارد»  موضوعاتی مثل ضرورت خریدن هر چه سریع تر را خواجه حافظ هم می داند؟)

 

۳- یک روش دیگر برای درک منظور فالتان، توجه به تصاویری است که خواجه در شعرش ساخته است. مثلا سر کتاب را باز می کنید و این بیت می آید: «گفتم خوشا هوایی کز باغ حسن خیزد / گفتا خنک نسیمی کز کوی دلبر آید». بیت همینجوری هم داد می زند که مثبت است، چون دوتا کلمه «خوشا» و «خُنُک» تویش آمده اما به جز این، خواجه دارد یک تصویری هم به شما می دهد: نسیمی که از توی یک باغ می آید قطع می شود و باد از سمت شهر می وزد. اینجایش دیگر یک خرده شبیه حرف های فروید و یونگ است. باید به این تصویر فکر کنید و ببینید این تصویر چی به یادشما می اندازد .

 

کل طالع بینی چینی (یی چینگ) به همین ترتیب است: تصویری به شما می دهد، مثلا کوه بالای سر رودخانه و صاحب فال باید از دقت در این تصویر به معنای فالش پی ببرد. راهش خیلی توضیح دادنی نیست. مثل دیدن تصاویر سه بعدی است. توی یک لحظه ممکن است همه چیز برایتان واضح بشود. یک چند باری امتحان کنید، خودتان متوجه می شوید این روش چگونه کار می کند .

 

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید