فواید آب کرفس

13
کرفس و آب کرفس

فواید آب کرفس

فایده های بالقوه‌ رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزی‌ها با سلامتی، مطمئنا زمانی بیشترین تاثیر را دارد که از طیف وسیعی از آن ها در رژیم غذایی‌ خود بهره ببرید.

مصرف مداوم میوه‌ ها و سبزی‌ ها باعث کاهش احتمال آلزایمر، سکته‌ مغزی، بیماری‌ های قلبی و عروقی، یک سری از سرطان‌ ها، آب مروارید و بعضی از بیماری‌ های ناتوان کننده‌ ناشی از کهولت سن می‌شود. تمام ویتامین‌ ها و مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ ها را به تنهایی در یک نوع میوه یا سبزی نمی توان یافت، بنابراین بزرگترین امتیاز را برای سلامتی تنوع در مصرف این مواد غذایی می‌تواند داشته باشد. گنجاندن میوه‌ ها و سبزی‌های گوناگون در رژیم غذایی نه تنها آنتی اکسیدانها، ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را تامین می‌کند، بلکه منبع با ارزشی از فیبر نیز هست. کرفس هم مانند سایر سبزیجات، بسیار کم کالری است.

یک فنجان کرفس خرد شده، کمتر از  ۱۹ کالری دارد. کرفس سوپرفودی است که معمولا دست کم گرفته می‌شود، اما مصرف کرفس در رژیم غذایی می‌تواند به اندازه‌ سایر سبزیجات مفید باشد.

 کرفس و آب کرفس

-فشار خون :

برای کاهش فشار خون داشتن رژیم غذایی سرشار از میوه‌ ها و سبزی‌ ها بسیار مفید است . میوه‌ ها و سبزی‌ ها منابع خوبی از پتاسیم هستند که اغلب در یک رژیم غذایی معمولی به مقدار کمی موجود است. کرفس، بر خلاف سایر سبزی‌ ها، سدیم هم دارد . هر چند مقدار سدیم موجود در کرفس در مقایسه با غذاهای فرآوری شده بسیار کم است، اما یک فنجان کرفس خرد شده چیزی حدود ۳ درصد از نیاز روزانه‌ بدن به سدیم را داراست . آنهایی که تحت رژیمهای غذایی هستند که محدودیت شدید در مصرف سدیم دارد، بهتر است از خوردن کرفس پرهیز کنند.

جالب است بدانید کرفسمی تواند برای کاهش فشار خون مفید باشد با وجود اینکه سرشار از سدیم است ! محققان دریافتند کرفس، دارای ترکیبی به نام ۳ – ان- بوتیل فتالاید است. این ترکیب  فشار خون موش‌ها را ۱۲ تا ۱۴ درصد توانسته بود کاهش بدهد. دوزی که از این ترکیب به موش‌ها داده شد، معادل تقریبا ۴ ساقه کرفس برای انسان بوده است.

-بعد از انجام ورزش به بدن آب رسانی کنید :

کرفس نیز مانند سبزیجات و میوه‌ های دیگر، بیشتر از آب تشکیل شده است . در واقع بیشتر از ۹۵ درصد کرفس آب است. کرفس و آب کرفس برای هیدارته کردن بدن بسیار مفید است. نوشیدن آب کافی برای هیدارته ماندن بدن مهم است، اما مصرف میوه‌ ها و سبزی‌ هایی مانند کرفس هم می‌تواند به خوبی به بدن تان آب رسانی کند. یکی از دلایل که کرفس یا آب کرفس می‌تواند آب رسان خوبی برای بدن بعد از ورزش باشد این است که این سبزی نه تنها آب دارد بلکه الکترولیت زیادی نیز دارد.

الکترولیت‌ ها از طریق عرق از دست می‌روند، بنابراین جایگزین کردن الکترولیت‌ های از دست رفته بعد از ورزش، اهمیت دارد. منبع الکترولیت‌ ها کرفس است : پتاسیم و سدیم و منیزیم و کلسیم .

-سلامت گوارش :

دانشکده‌ی پزشکی مریلند توصیه می‌کند برای درمان گاستریت یا ورم معده، کرفس را در رژیم غذایی خود بگذارید. بیماری  که موجب التهاب مخاط معده می‌شود گاستریت نام دارد. خوردن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مانند کرفس می‌تواند خطر ابتلا به زخم معده را کاهش بدهد.

کرفس به محافظت از مخاط معده در برابر التهاب و نابودی ناشی از زخم کمک می‌کند. نوشیدن آب کرفس به عنوان یک التیام بخش مفید و موثر است اما تضمین نمی‌کند که گاستریت یا زخم معده را درمان کند و در کنار آن لازم است تغییرات دیگری هم در رژیم غذایی ایجاد شود.

 -تنظیم وزن :

خوردن غذاهای مغذی اما کم کالری می‌تواند برای تنظیم وزن سودمند باشد.کرفس یا آب کرفس دارای مواد مغذی زیاد در ازای کالری بسیار کم است.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد نشان داد تنها این پیام که افزایش مصرف فیبر برای کاهش وزن مفید است، درست به اندازه‌ دستورالعملهای صادر شده از سوی انجمن قلب آمریکا مفید و موثر بوده است. این مطالعه توصیه می‌کند فقط تمرکز روی افزایش مصرف فیبر در رژیم غذایی می‌تواند به اندازه‌ی پیروی از یک رژیم غذایی پیچیده‌تر، برای کاهش وزن مفید باشد.

-آنتی اکسیدان‌های جنگنده با سرطان :

در سال ۲۰۱۰ مطالعه‌ای روی منابع آنتی اکسیدان در رژیم غذایی چینی صورت گرفت. محققان دریافتند کرفس، جزو پنج تا از بهترین منبع آنتی اکسیدان در رژیم غذایی افراد شرکت کننده در این تحقیق بوده است.

هر چند ممکن است کرفس منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان‌هاست با این که شاید به اندازه‌ی سایر سبزیجات دیگر ، مطرح نباشد . کرفس، دو فیتوشیمیایی منحصر بفرد به نام‌های آپی ژنین و لوتئین دارد. پژوهش‌ها نشان داده که این دو ترکیب می‌توانند با سلول‌های سرطان لوزالمعده و سینه بجنگند. برای پی بردن به سایر فواید این ترکیبات به تحقیقات بیشتری نیاز است. ترکیب دیگری به نام لوتئولین در کرفس وجو دارد که خواص ضد سرطانی دارد. آنتی اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها می‌توانند به کم شدن خطرات  انواع خاصی از سرطان کمک کنند.

-کرفس جزو سبزی جات آلوده :

سموم موجود در سبزی‌ها و میوه‌ها را کار گروه محیط زیست (EWG)، رده بندی می‌کند. این گروه هر ساله لیستی از محصولات ارائه می‌دهد که شامل محصولات بسیار آلوده و محصولات تمیز است.

لیست آلوده‌ها، لیستی از محصولات کشاورزی است که بیشترین سموم و آلاینده‌ها را دارند. کرفس، جزو این لیست است، یعنی می‌تواند منبعی از سموم باشد. EWG توصیه می‌کند اگر می‌خواهید کرفس سالم مصرف کنید، نوع ارگانیک آن را تهیه کنید.

-میتوان زیاد کرفس خورد؟

کرفس منبع غذایی بسیار کم کالری است و به همین علت می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل باشد. اما توصیه استفاده از کرفس یا آب کرفس به تنهایی یا بخش اصلی رژیم غذایی توصیه نمی‌شود. خوردن کرفس‌های خام و بسیار بزرگ به طور پیوسته می‌تواند خطر کمبود یُد را افزایش دهد. خوردن کرفس به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متنوع، بی‌خطر و سالم است. اما زیاده روی کردن  در خوردن کرفس،  مانند هر چیز دیگری می‌تواند پیامدهای منفی داشته باشد. مصرف زیاد کرفس خام ممکن است در متابولیسم یُد در بدن اختلال ایجاد کرده و منجر به کمبود یًُد شود.