خانه سلامت بهداشت کودکان خوب یا بد بودن فلورایدتراپی برای کودکان

خوب یا بد بودن فلورایدتراپی برای کودکان

0
26
فلورایدتراپی برای کودکان

خوب یا بد بودن فلورایدتراپی برای کودکان

درد دندان

درد دندان یکی از مشکلاتی که معمولاً به دلیل اهمال و غفلت در بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود، دندان درد و فساد دندان است. وجود درد در یک یا چند دندان، معمولاً علامت وجود مشکل، در دندان‌ها یا لثه‌ها است؛ البته باید به این نکته توجه داشته باشید که درد دندان، گاهی بسیار خفیف و کم می‌باشد و گاهی بسیار شدید بوده برای نوجوان قابل تحمل نمی‌باشد. یکی از راه های بسیار مؤثر در تسکین دندان درد استفاده از گل میخک می باشد. در علم دندان‌پزشکی  سالیان زیادی است که تاثیر فلوراید به‌عنوان یک ماده پیشگیری‌کننده از پوسیدگی دندان به اثبات رسیده است. شاید بزرگ‌ترین کمک به بهبود سلامت دندانی کودکان سرتاسر دنیا کشف و کاربرد فلوراید به‌عنوان یک اقدام پیشگیری از پوسیدگی باشد.

فلورایدتراپی برای کودکان

فلوراید یک ماده معدنی است که در طبیعت و در بسیاری از مواد غذایی مانند چای، آب، غذاهای دریایی، انواع سبزی و… وجود دارد. این ماده در ساختار برخی بافت‌های بدن انسان مانند استخوان‌ها و دندان‌ها جمع می شود. اما با توجه به پخش شایعاتی در فضای مجازی و ایجاد سوالات و ابهاماتی برای والدین در صفحه «درمانگاه» این هفته به تاثیر فلوراید روی دندان‌ها و روش‌های درست استفاده از آن می‌پردازیم.

 آیا فلورایدتراپی برای کودکان ضرورت دارد؟

بله، در مطب دندانپزشکی برای تمامی کودکان و نوجوانان کاربرد موضعی فلوراید استفاده می‌شود حتی اگر کودکی پوسیدگی دندان نداشته باشد فلوراید موضعی به‌عنوان وسیله‌ای برای افزایش مقدار فلوراید مینای دندان تازه رویش یافته و افزایش مقاومت این دندان‌ها در برابر پوسیدگی توصیه می‌شود.

تفاوت بین جذب موضعی و جذب سیستمیک فلوراید ؟

از منابع مختلف فلوراید به‌صورت خوراکی وارد بدن می شود و از مسیر معده-روده‌ای داخل خون سپس در استخوان‌ها و دندان‌ها انباشته یا از راه کلیه دفع می‌شود. این روند «جذب سیستمیک فلوراید» نامیده می‌شود. در استفاده موضعی که فلوراید صرفا روی دندان‌ها زده می‌شود مکانیسم اثر متفاوت است. در این حالت فلوراید مانع از دست رفتن مواد معدنی سطح دندان می‌شود و اگر پوسیدگی در نقاطی از مینای دندان شروع شود فلوراید دوباره این نقاط را معدنی کرده و از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری می‌کند. فلوراید هم چنین روی میکروارگانیسم‌های دهانی هم تاثیر گذار است و  تولید اسید توسط این میکروارگانیسم‌ها را کاهش می‌‌دهند.

از طرفی فلوراید وارد مینای دندان‌های تازه رویش یافته می‌شود و باعث افزایش معدنی شدن(اصطلاحا بلوغ مینا) و کم شدن آسیب‌پذیری نسبت به پوسیدگی خواهد‌شد. پس فلوراید نه‌تنها در پیشگیری از ضایعه جدید پوسیدگی روی دندان موثر است بلکه در توقف یا حداقل کند کردن روند پیشروی ضایعات پوسیدگی فعال اولیه روی سطح دندان نقش مهمی دارد.

 آیا فلورایدتراپی فقط برای کودکان استفاده می‌شود؟

نه، این کار برای بالغان هم موثر است. زیرا فلوراید نه‌تنها در پیشگیری از ضایعه جدید پوسیدگی روی دندان موثر است بلکه در توقف یا حداقل کند کردن روند پیشروی ضایعات پوسیدگی فعال اولیه روی سطح دندان نقش تاثیر گذاری دارد.

روش فلوراید‌تراپی 

در مطب دندان‌پزشکی این کار با انواع مختلف فلوراید که می‌تواند به‌صورت ژل ، کف یا موادی به نام «وارنیش» باشد انجام شود. این مواد را دندان‌پزشک روی دندان‌ها می‌زند. معمولا ژل‌ها و کف‌ها با وسایل مخصوص داخل دهان قرار داده می‌شوند و ۴ دقیقه باید داخل دهان باقی بمانند ولی وارنیش‌ها با وسایلی مانند قلم مو صرفا روی دندان‌ها زده می‌شوند. برای انجام این کار نیازی به بی‌حسی دندان‌پزشکی ندارد و برای کودک دردناک نیست.

اغلب فلورایدها با طعم‌های مختلفی که برای کودکان آزار‌دهنده نباشد ساخته می‌شوند. طبق صلاحدید دندان‌پزشک نوع روش فلورایدتراپی انتخاب می شود.

 آیا  فلورایدتراپی میتواند منجر به مسمومیت شود؟

خیر، در فلورایدتراپی موضعی فلوراید به میزان مشخص و با رعایت اصول خاصی در دندانپزشکی انجام می شود. بنابراین بلع فلوراید به حداقل می‌رسد و احتمال هیچ مسمومیتی وجود ندارد. در استفاده سیستمیک مسمومیت فلوراید آن هم در صورت بلع مقادیر بسیار بالا ایجاد می‌شود که بسیار نادر است.

 فلوروزیس دندانی چیست؟

اگر فردی در زمان تشکیل دندان‌ها در محیطی باشد که آب آشامیدنی دارای میزان فلوراید بالاتر از حد مجاز باشد  از راه جریان خون دندان میزان بالای فلوراید را دریافت می‌‌کند و این میزان بالاتر بودن از حد مجاز باعث بروز تغییراتی در ترکیب کریستال‌های مینایی می‌‌شود و  پس از رویش دندان نمای گچی شکل پیدا می‌کند یا دارای لکه‌های قهوه‌ای می‌شود.

در همه دندان‌هایی که در زمان تشکیل در معرض آب آشامیدنی با فلوراید بالا باشند این نما معمولا دیده می‌شود و ممکن است تعدادی از دندان‌ها یا همه دندان‌های فرد دچار این نما باشند. فلوروزیس با فلورایدتراپی موضعی در مطب دندان‌پزشکی اتفاق نخواهد افتاد.

 آیا  فلورایدتراپی برای کودک عوارضی دارد؟

نه، با توجا به این که فلورایدتراپی در مطب دندان‌پزشکی هیچ‌گونه عارضه‌ای ندارد.

در چه فواصلی  فلورایدتراپی  باید انجام شود؟

برحسب وضعیت دندان‌های کودک معمولا دندان‌پزشک فواصل انجام فلورایدتراپی را معین می‌کند. فواصل بین ۴ تا ۶ ماه برای بیشتر کودکان مناسب است.

آیا فلوراید موجود در خمیردندان کافی‌است؟

در خمیر دندان ها مقداری فلوراید موجود است ولی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های کودک  این فلوراید به‌تنهایی کافی نیست و بهتر است  برحسب وضعیت کودک دندان‌پزشک فلورایدتراپی را انجام دهد.

 آیا دهانشویه‌ های حاوی فلوراید کاربرد و کارآیی دارند؟

این دهانشویه‌ها فقط برای کودکان بالای ۶ سال توصیه می‌شود. بیشتر این دهانشویه‌ها حاوی سدیم‌فلوراید هستند.

هنگام استفاده از دهانشویه توسط کودک باید والدین نظارت درست داشته باشند و آموزش خارج کردن کامل دهانشویه از دهان در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها موثر است.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید