خانه سلامت رژیم درمانی رابطه هیپنوتیزم و کاهش وزن !

رابطه هیپنوتیزم و کاهش وزن !

0
24
سایز دور کمر

رابطه هیپنوتیزم و کاهش وزن !

خیلی از افراد تصوری که از هیپنوتیزم دارند آن است که یک هیپنوتیست کسی را به خواب عمیق می‌برد و سپس هر سوالی که را که بخواهد می‌پرسد و فرد هیپنوتیزم شده هم بدون این که خودش متوجه باشد جواب می‌دهد. با این تصور ذهنی، این که بخواهیم  فکر کنیم هیپنوتیزم فایده‌ای برای کاهش وزن دارد، خنده دار و بیخود  خواهد بود. اما واقعیت این است که هیپنوتیزم برای کاهش وزن، روشی تقریبا بی خطر و بسیار کارآمد است. برای تغییرات رفتاری مانند ترک سیگار از هیپنوتیزم  استفاده می‌شود و یک روش کارامد برای درمان اختلال پُرخوری نیز هست . با افزایش آمار چاقی و مشکلات ناشی از آن در تمام دنیا نیاز به استراتژی‌های درمانی جدید و کارآمدتر برای درمان چاقی بسیار احساس می‌شود.  روش‌های درمانی برای چاقی در حال حاضر کم نیستند ؛ رژیم‌های متعدد و فراوان ، مکمل‌ها و برنامه‌هایی که همگی وعده‌ی درمان چاقی و کاهش وزن را می‌دهند به آسانی در دسترس هستند . ولی با وجو این  آمار چاقی همچنان روند افزایشی را طی می کند. زیرا بیشتر این رژیم‌ها یا مکمل‌ها در بلند مدت کمکی به حفظ وزن متعادل نمی‌کنند. یکی از درمان‌هایی که تا به امروز برای کاهش وزن موثرتر واقع شده، جراحی بای پس معده است. اما مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ توصیه کرده که هیپنوتیزم می‌تواند راهی برای جلوگیری  از جراحی‌های رادیکل کاهش وزن باشد .

– روند “هیپنوتیزم” برای کاهش وزن :

یک روانشناس سلامت و هیپنوتیست بالینی دکتر استِین  است که  می‌گوید : هیپنوتیزم برای کاهش وزن، به این صورت است که بیمار در طی هیپنوتیزم، کاملا آگاه و راحت است. تنها اتفاقی که می‌افتد، تمرکز توجه به درون به روشی درست و سالم است . نیازی نیست نگران این باشید که چه کاری قرار است انجام دهید که ممکن است تحت اختیار شما نباشد! در تمام مراحل، کنترل خود را احساس خواهید کرد . در این روش، تمرکز روی افزایش آگاهی نسبت به هیجانات، خوردن و احساس سیری خواهد بود. هیپنوتیزم قرار نیست شما را متقاعد کند که چه چیزهایی را بخورید ، بلکه توجه شما را به سمت غذاهایی معطوف می‌کند که گرسنگی و اشتهایتان را کم می‌کنند تا دچار پُر خوری عصبی و هیجانی نشوید . هیپنوتیزم وسیله و یا روشی است که کمک می‌کند انتخاب‌های سالم‌ تری بکنید .

– چگونه هیپنوتیزم می‌تواند در کاهش وزن به شما کمک کند ؟

هیپنوتیزم راهی برای پیدا کردن مشکل پنهانی است که با خوردن همراه شده است . داشتن یک رژیم غذایی سالم و یک برنامه‌ی ورزشی مناسب برای سلامتی مهم است، اما فقط پیروی از رژیم غذایی همیشه هم کمک نمی‌کند تا ریشه‌ی مشکل رفتارهای ناسالم غذایی را پیدا کنید. هیپتوتیزم کمک می‌کند طرز فکرتان را در مورد غذا عوض کنید و آرام‌تر بشوید. هیپنوتیزم می‌تواند ابزاری برای افزایش ذهن آگاهی مرتبط با تغذیه باشد و تمرکز و اعتماد بنفس‌تان را بالا ببرد. هم چنین هیپنوتیزم می‌تواند کمک‌تان کند تا موانع ذهنی که در مسیر کاهش وزن‌تان وجود دارد و تلاش‌های‌تان را بی‌ نتیجه می‌کند شناسایی و پیدا کنید .

مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۴ در CNN منتشر شد به این نکته اشاره کرد که هیپنوتیزم می‌تواند بواسطه‌ی متدی به نام بای پس معده با هیپنوتیزم برای کاهش وزن مفید باشد. در این روش ، به جای آن که  یک عمل جراحی واقعی روی معده انجام شود ، یک هیپنوتیست ، وانمود می‌کند که عمل بای پس معده را روی فرد انجام می‌دهد و این را به فرد تلقین می‌کند و در نتیجه ذهن باور می‌کند که معده‌اش کوچک‌ تر شده و اشتهایش کاهش یافته است .

– آیا این روش سریعا تاثیر گذار خواهد بود ؟

  • بر خلاف رژیم‌ها و مکمل‌های متداول ، هیپنوتیزم  کاهش وزن فوری ندارد. هر چند مانند سایر روش‌ها این روش نیز می‌تواند نتایج گوناگونی روی افراد داشته باشد، اما کاهش وزن به شیوه‌ی هیپنوتیزم ، تغییرات رفتاری و ذهنی را در بلند مدت ایجاد خواهد کرد . البته ممکن است کاهش وزن قابل توجهی در  مدت بسیار کوتاه روی بدهد اما نه برای هر کسی! به هر حال این موضوع نمی‌تواند مانع  انتخاب این روش بشود، چون نتایجی که تدریجا و طی یک پروسه‌ی زمانی به دست می‌آیند، موفق‌تر و ماندگارتر هستند.

– پژوهش‌ها در مورد هیپنوتیزم و کاهش وزن :

آیا ممکن است هیپنوتیزم هم درست مانند سایر روش‌ها ، یک روش مُد روز دیگر باشد ؟ در مورد هیپنوتیزم و کاهش وزن هنوز تحقیقات زیادی انجام نشده است، اما همین اندازه‌ مطالعاتی که تاکنون صورت گرفته، حاکی از موفقیت آمیز بودن این شیوه هستند . با افزایش آمار چاقی، رویکردهای جدیدتری برای درمان چاقی مورد نیاز است . در پژوهشی که از ماه مه سال ۲۰۱۷ شروع شده، دانشمندان در حال بررسی این روش به عنوان درمانی غیر تهاجمی و دوام پذیر برای چاقی هستند. مروری که در سال ۱۹۹۶ روی مطالعات انجام شده صورت گرفت، نتایج پنج مطالعه را که در مورد هیپنوتیزم و کاهش وزن انجام شده بودند مورد ارزیابی قرار داد. تمام این ۵ مطالعه نشان داده بودند که هیپنوتیزم، در مقایسه با روش رفتار درمانی شناختی، کاهش وزن بیشتری برای افراد داشته است .

یکی از مطالعات این طور فرض کرده کهاگر برای هر فرد هیپنوتیزم ، به طور خاص انجام شود نتایج بهتری خواهد داشت. مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد می‌گوید، هیپنوتیزم برای کاهش وزن ممکن است بر هورمون‌های اشتها و سیری اثر بگذارد که در نتیجه تاثیر مثبتی روی احتمال دیابت نوع دوم خواهد داشت.

-نکته ای که باید در این روش برای کاهش وزن به یاد داشته باشید :

یک انتخاب با دوام برای بسیاری از افرادی که قصد کاهش وزن دارند ، هیپنوتیزم است و یک ابزار موفق برای کاهش وزن بلند مدت است .

هیپنوتیزم یک رژیم غذایی نیست. بنابراین مهم است که یادتان باشد رژیم غذایی سالم و متعادل در کنار سبک زندگی فعال داشته باشید . در دانشگاه استنفورد تحقیقی انجام شد که می‌گوید ، همه‌ی افراد نمی‌توانند تحت روش هیپنوتیزمی قرار بگیرند. تا کنون هیچ عارضه‌ی جانبی از این روش گزارش نشده است، و نکته‌ی آخر این که  مشکل متابولیکی یا هر مشکل دیگری که در سلامتی وجود دارد برای کاهش وزن، باید ریشه یابی شود.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید