خانه سلامت دندان هایی سفید داشته باشید

دندان هایی سفید داشته باشید

0
20
دندانهای سفید

دندان هایی سفید داشته باشید : برای سفید کردن دندان ها دستگاه‌ها و فراورده‌های فراوانی وجود دارند از جمله خمیردندان‌های سفید‌کننده، ژل‌ها، نوارها و دهانشویه ها قالب‌ها و فراورده‌های سفیدکننده‌ای که دندان‌پزشک برایتان تجویز می کند. سفید کردن دندان‌ها برای افرادی مناسب است که دندانهای سالم و بازسازی‌نشده و لثه‌های سالم دارند. افرادی که ته‌ رنگ زردی روی دندانهایشان دیده می شود بهتر از همه به این سفید کننده‌ها جواب می‌دهند اما این روشها به همه توصیه نمی‌شود. شما باید وسیله سفید کننده‌ ای را که رای شما مناسب باشد بیابید.

سفید کردن دندان,دندان هایی سفید داشته باشید

۱-خمیر دندانهای سفید کننده:

همه خمیر دندانها برای برداشتن رنگهای سطحی کمک کننده هستند زیرا آنها حاوی لایه‌بردارهای ضعیفی هستند. برخی از خمیردندانهای سفید کننده حاوی مواد براق‌ کننده یا شیمیایی هستند که در رنگ زدایی کار آمدی بیشتری دارند. خمیردندانهای سفیدکننده حاوی مواد سفیدکننده نیستند و فقط می‌توانند به برداشتن رنگهای سطحی کمک کنند – فراورده‌ های حاوی پراکسید کاربامید یا پراکسید هیدروژن به روشن کردن رنگ عمق دندان کمک می‌کنند.

خمیردندان‌های سفید‌کننده می‌توانند حدود یک درجه یا یک سایه رنگ دندان را روشن‌تر کنند. برعکس سفیدکننده‌های قوی که دندان پزشک در مطب خود استفاده می کنند می‌توانند دندان‌ها را ۳ تا ۸ سایه روشن‌تر کنند.

۲-استفاده از نوارها و ژل‌های سفیدکننده:

نوارهای سفید‌کننده بسیار نازک هستند و تقریبا نامریی‌اند که با یک ژل سفیدکننده با پایه پراکسید پوشانده شده‌اند. این نوارها باید طبق دستور روی برچسب استفاده شوند. نتایج اولیه در طول چند روز دیده می‌شوند و نتایج نهایی برای حدود ۴ ماه باقی می‌مانند.

۳-استفاده از دهانشویه‌های سفید‌کننده:

دهانشویه‌های سفیدکننده یکی از تازه‌ترین فراورده‌های سفید‌کننده در دسترس هستند. آن ها مانند بیشتر دهانشویه‌ها سبب خوشبویی دهان می‌شوند و به کم شدن تشکیل پلاک دندانی و بیماری لثه کمک می‌کنند. اما بعضی از این فراورده‌ها شامل اجزایی مانند پراکسید هیدروژن هستند که دندان‌ها را سفید می‌کنند.

بر اساس گفته تولیدکنندگان ممکن است ۱۲ هفته طول بکشد تا نتایج نمایان شود. کافی است قبل از مسواک زدن دهانشویه را برای ۶۰ ثانیه ۲ بار در روز دور دهانتان بگردانید اعتقاد برخی از کارشناسان این است که این دهانشویه‌ها ممکن است به اندازه سایر فراورده‌های سفیدکننده دندان تاثیرگذار نباشند. از آن جایی که دهانشویه سفیدکننده برای مدت کوتاهی در تماس با دندان‌ها قرار می‌گیرد- فقط ۲ دقیقه در روز در مقایسه با ۳۰ دقیقه برای اغلب نوارهای سفید‌کننده- ممکن است اثر کمتری داشته باشد.

۴-استفاده از قاب‌های دندانی سفید‌کننده:

این قاب‌ها را که به‌طور مستقیم یا توسط دندان‌پزشک می‌توان تهیه کرد از راه پر کردن یک وسیله گارد دهان با یک ژل سفید‌کننده حاوی یک ماده سفید‌کننده پراکسیدی عمل می‌کنند. این قاب برای مدتی از چند ساعت در روز یا هر روز یا در طول شب برای ۴ هفته یا بیشتر (با توجه به میزان تغییر رنگ دندان و میزان دلخواه سفید کردن) روی دندان‌ها گذاشته می‌شود.

۵-سفید کردن دندان در مطب دندان پزشک:

سریع‌ترین شیوه سفید کردن دندان سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشکی است. در مطب فراورده سفید‌کننده به طور مستقیم روی دندان‌ها به کار برده می‌شود. استفاده این فراورده‌ها با گرما، نور مخصوص یا لیزر همراه می‌شود. نتایج را پس از یک درمان ۳۰ تا ۶۰ دقیقه‌ای می‌توان دید، اما برای سفید کردن کامل دندان‌ها معمولا چند بار مراجعه به دندان‌پزشک لازم است. این روش گران قیمت‌ترین شیوه سفید کردن دندان هم است.

سفید کردن دندان‌ها تاثیر دائمی ندارد. خوردن یک سری غذاها و نوشابه ها هم باعث رنگ گرفتن دندان‌ها می‌شوند دندان‌های سفیدشده در طول یک ماه ممکن است دوباره رنگ بگیرند. آن هایی که از خوردن چنین غذاها و نوشابه‌هایی پرهیز می‌کنند، ممکن است بتوانند تا یک سال سفیدی دندان‌هایشان را حفظ کنند. میزان سفید شدن دندان‌ها هم در افراد مختلف متفاوت است و به وضعیت دندان میزان رنگ‌گرفتگی آن و نوع سیستم سفید‌کننده مورد استفاده بستگی دارد.

*مقایسه روش‌های خانگی و مطبی

 تفاوت های مهم میان شیوه های خانگی سفید کردن دندان و روش‌های مطبی:

قدرت ماده سفید‌کننده:

فراورده‌های سفید‌کننده‌ای که می‌توان بدون نسخه از داروخانه خرید یا دندان‌پزشک برای استفاده خانگی تجویز می‌کند حاوی غلظت پایین‌تری از ماده سفید‌‌کننده هستند و حدود ۱۰ تا ۲۲ درصد محتوای کربامید پراکسید دارند که معادل پراکسید هیدروژن ۳ درصد می‌شود. مواد سفید‌‌کننده‌ای که در مطب دندانپزشک استفاده می شود حاوی پراکسید هیدروژن با غلظت‌های میان ۱۵ تا ۴۳ درصد هستند.

قالب‌های دهانی:

هنگامی که در خانه با نظارت دندان‌پزشک مواد سفید‌کننده را استفاده می کنید دندان‌پزشک قالبی از دندان‌هایتان خواهد گرفت و یک قاب دندان که دقیقا اندازه دندان‌هایتان برایتان خواهد ساخت است. به این ترتیب حداکثر تماس میان ژل سفید‌کننده که روی قاب قرار داده می‌شود و دندان‌هایتان ایجاد خواهد شد. با این روش تماس ژل با بافت لثه را به حداقل می رساند.

مواد سفید‌کننده موجود در داروخانه‌ها هم دارای قاب قطعه دهانی هستند اما برای همه یک سایز دارند در نتیجه با دندان ها خیلی دقیق جفت نمی شوند. قاب‌های دندانی که خوب چفت نمی‌شوند ممکن است بخاطر اینکه  ژل سفید‌کننده بیشتری از آن ها نشت می‌کند باعث تحریک لثه‌ها و بافت نرم شوند. در مطب ماده سفید‌کننده مستقیم روی دندان به کار برده می‌شود.

اقدامات محافظتی اضافی:

دندان‌پزشکتان در مطب یا ژلی را روی بافت لثه استفاده می کنند یا از حفاظ لاستیکی (که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد) قبل از سفید کردن برای آن که لثه‌ها و حفره دهانتان را مقابل ماده سفید‌کننده محافظت کند استفاده می‌کند. این محافظت در فراورده‌های خانگی وجود ندارد. سیستم‌های سفید‌کننده خانگی کمترین قیمت را دارند و سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک گران‌ترین گزینه است.

روند تحت نظارت در مقابل روند بدون نظارت: 

در ابتدا دندان‌پزشک شما یک معاینه دهانی انجام می‌دهد و سابقه پزشکی کامل شما را در نظر می‌گیرد که این می‌تواند به تعیین این که آیا بر اساس نوع و شدت رنگ‌گرفتگی و تعداد و محل دندان‌های پرشده استفاده از مواد سفید‌کننده روش درمانی مناسبی است یا خیر کمک می‌کند. بعد دندان‌پزشکتان می‌تواند بهترین درمان را بر اساس نوع رنگ‌گرفتگی انتخاب و در صورت مناسب بودن قسمت‌های رنگ‌گرفته را سفید کند.

چه وقت باید دندان هایم را سفید کنم؟

 در موارد زیر سفید کردن دندان‌ها توصیه نمی‌شود:

۱-کودکان و خانم‌های باردار:

برای کودکان زیر ۱۶ سال سفید کردن دندان توصیه نمی‌شود. چون که محفظه پالپ یا عصب دندان تا این سن بزرگ است. سفید کردن دندان تحت این شرایط باعث تحریک پالپ می شود یا سبب حساس شدن دندان می شود. در خانم‌های باردار یا شیرده سفید کردن دندان توصیه نمی‌شود.

 ۲-دندان‌ و لثه های حساس:

افرادی که نسبت به ماده سفید‌کننده پراکسید حساسیت دارند نباید دندان‌هایشان را سفید کنند. افرادی که دندان‌ها و لثه‌های حساس است لثه‌هایشان پسروی کرده یا پرشدگی‌های دندان خراب‌شده دارند باید پیش از استفاده از سیستم سفیدکننده دندان با دندان‌پزشکان مشورت کنند.

۳-در بیماری لثه و پوسیدگی دندان و ریشه دندان بدون پوشش:

افرادی که دچار بیماری لثه یا دندان با مینای تحلیل‌رفته به‌طور کلی نباید عمل سفید کردن دندان انجام دهند. اگر دندان پوسیده شده دارید اول باید این مشکل را درمان کنید و بعد دندان ها را سفید کنید. زیرا مواد سفید‌کننده به پوسیدگی موجود و بخش داخلی دندان نفوذ می‌کنند و باعث حساسیت دندان می‌شوند.

۴-در پرشدگی‌ها، روکش‌ها و سایر بازسازی‌های دندان:

پرشدگی‌های به رنگ دندان و مواد رزینی کامپوزیت که برای بازسازی دندان (روکش، لمینیت بریج و…) به کار می‌روند سفید نمی‌شوند. بنابراین استفاده از ماده سفید‌کننده روی دندانی که دارای این بازسازی‌هاست موجب غیریکدست سفید شدن می‌‌شود یعنی قسمت‌هایی که بازسازی نشده اند نسبت به قسمت های بازسازی شده سفیدتر به نظر خواهند رسید.

افرادی که بازسازی‌های دندانی متعدد و زیادی دارند که باعث سفید شدن غیریکدست می‌شود ممکن است روش‌های دیگری مثل روکش کردن دندان را انتخاب کنند. که انجام این کار باید با مشورت دندان‌پزشکتان صورت گیرد.

۵-دندان های تیره:

دندان‌های به رنگ قهوه‌ای تا حدودی سفید می‌شوند ولی دندان‌های با ته رنگ خاکستری یا ارغوانی اصلا سفید نمی‌شوند.دندان‌های زرد رنگ به خوبی به سفید کردن پاسخ می‌دهند.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید