خانه سلامت بهداشت بانوان دختران جوانی که کیست های شایع و ترسناک دارند

دختران جوانی که کیست های شایع و ترسناک دارند

0
20
دل درد بانوان

دختران جوانی که کیست های شایع و ترسناک دارند :

بیماری تخمدان پلی‌کیستیک که امروز میان دختران جوان شیوع پیدا کرده است و آن ها را با مشکلات باروری روبرو کرده است. ۳۰ سال پیش این بیماری شاید فقط در خانم‌های چاق دیده می‌شد اما امروزه دخترهای جوان لاغر حتی در سنین ۱۷ سالگی هم به آن مبتلا شده اند! شاید شما هم تا به حال با چند روزه جابه جا شدن عادت ماهانه‌تان و رشد چند موی زائد روی چانه یا قفسه سینه و افزایش آکنه‌هایتان نگران کیست‌های تخمدانی شده باشید. در ادامه مطلب در این باره بیشتر توضیح می دهیم.

وقتی محیط بدن شبیه مردان می شود!

تخمدان پلی‌کیستیک همان بیماری «اشتین لونتاین» است که در گذشته با علائم «هیرسوتیسم» (افزایش رشد موهای زائد)، افزایش آکنه صورت، الیگومنوره (تعداد کم دفعات قاعدگی) یا آمنوره (فقدان قاعدگی) و نازایی توسط آقای «اشتین لونتاین» شناخته شد. در اوایل مطرح شدن این بیماری فقط افراد چاق در معرض آن بودند و علت بروز این بیماری به هم خوردن تعادل هورمون‌ها در خانم‌ها است به این صورت که سطح هورمون‌های مردانه یا به طور مستقیم در خون بالا می‌رود یا گیرنده‌ها نسبت به این هورمون‌ها حساس‌تر می‌شوند و محیط بدن خانم‌ها تبدیل به یک محیط مردانه می‌شود.

کیست تخمدان در خانم ها

 معمولا در این محیط مردانه تخمک‌گذاری‌ها دچار اختلال می شود. درچنین شرایطی شاهد عدم تخمک‌گذاری یا کم شدن تخمک‌گذاری‌ها هستیم و هم چنین علائم مردانه ازجمله رشد موهای ریش و سبیل و بقیه قسمت‌های بدن افزایش می یابد و ریزش موهای سر به‌طریق مردانه در دو طرف شقیقه‌ها می‌شویم.

علائم آن چیست؟

تمام علائم گفته شده ممکن است در  فردی که بیماری پلی‌کیستیک دارد را نداشته باشد. این بیماری طیف وسیعی دارد. برای مثال ممکن است دورتا دور تخمدان فقط فولیکول‌های ریز با فاصله بین ۲ تا ۹ میلی‌متر وجود داشته باشد و بیمار هیچ‌گونه علامتی نداشته باشد یا کسی که تمام بدنش از موهای زائد پوشیده شده و اصلا در سال پریود نمی‌شود و موهای سرش مقدار قابل توجهی کم شده است. این بیماری معمولا از ابتدا با نامنظمی پریودها شروع می‌شود به این صورت که پریودها یک تا ۲ هفته عقب می‌افتد و در آخر به جایی می رسد که بیمار فقط با استفاده از آمپول‌ها یا قرص‌های پروژسترون پریود می‌شود. کم یا زیاد بودن خونریزی‌ها در زمان عادت ماهانه بستگی به جایگاه بیمار در این طیف دارد.

برخی از افراد مبتلا بسیار چاق هستند و معمولا سطح هورمون‌های زنانه‌شان هم بالاست. در این افراد ضخامت لایه داخل رحم زیاد می‌شود در نتیجه خونریزی‌هایشان می‌تواند زیاد باشد. بیماران دیگری هم هستند که هر ۲ تا ۳ ماه یک‌بار پریود می‌شوند و چون در این فتصله های چند ماهه تخمک‌گذاری ندارند سطح داخلی رحم‌شان ضخیم می‌شود. ضخیم شدن آندومتر یا لایه داخلی موجب میشود که  فردی بعد از چند ماه که پریود می شود بسیار شدید باشد. برای بعضی  افراد نیز وضعیت برعکس است یعنی بیمار هر ۲ تا ۳ هفته یک بار پریود می‌شود. در این افراد سطح هورمون‌ها به علت تخمک‌گذاری به طور مرتب بالا و پایین نمی‌شود و چون در وسط سیکل به طور ناگهانی یکی از هورمون‌های استروژن یا پروژسترون کاهش پیدا می کند و بیمار دچار خونریزی می‌شود و فکر می‌کند پریود شده درحالی که این خونریزی  مربوط به عدم تعادل هورمون‌هاست و پریود نیست.

امکان مبتلا شدن دختران ۱۶ ساله لاغر هم هست!

بیماری پلی‌کیستیک می‌تواند جنبه ارثی و مادرزادی داشته باشد به خصوص در خانواده‌هایی که دچار چاقی ارثی نیز هستند. امروز شیوع این بیماری نسبت به ۳۰ سال پیش خیلی بیشتر شده است. در زمان های گذشته فقط در بیماران چاق   این بیماری دیده می شد اما امروزه ممکن است لاغرها هم به پلی‌کیستیک‌های بسیار مقاوم به درمان مبتلا می شوند.

کیست تخمدان در خانم ها

متاسفانه در سونو گرافی کمتر کسی این بیماری دیده می شود و می تواند بدون علائم باشد. تنها کسانی که به طور مرتب ورزش می‌کنند  و مراقب هیکل خود هستند و غذای فست‌فود و چرب نمی‌خورند به این علائم دچار نمی شوند. اغلب افرادی که به بیماری  پلی‌کیستیک مبتلا می شوند هنگامی که با علائم مواجه می شوند به پزشک مراجعه می کنند. بیشتر مراجعان در رابطه با این بیماری در سنین بالای ۱۶ سال قرار دارند چون دختران جوان مبتلا به این بیماری که تازه پریود شده‌اند و معمولا هم لاغر هستند کمتر متوجه علائم آن می‌شوند . این افراد ۱۶ تا ۱۷ ساله معمولا باید پریودهایشان بعد از ۴ تا ۵ سال مرتب شده باشد اما باز هم شاهد بی‌نظمی‌های عادت ماهانه هستند و آمنوره دارند. در کل می‌توان گفت رده سنی مبتلایان بیشتر بین ۱۶ تا ۳۶ سال است.

این بیماری نازایی نمی آورد :

با در نظر گرفتن علائم کلینیکی، سونوگرافی و آزمایش‌های خاصی این بیماری را می‌توان تشخیص داد. زمانی که بیمار با علائم هیرسوتیسم، آکنه، نامرتبی پریود یا حتی نازایی مراجعه می‌کند برای او آزمایش‌هایی در روز دوم عادت ماهانه درخواست می‌شود تا اختلالات هورمونی‌اش مشخص شود. در این افراد معمولا سطح هورمون‌های هیپوفیزی LH و FSH دچار اختلال می‌شوند به این ترتیب که نسبت هورمون LH به FSH  از ۲ بیشتر می‌شود. فاکتور مهم دیگری به نام(AMH (Anti Mullerian Hormone هم وجود دارد که میزان طبیعی این هورمون معمولا بین ۵ تا ۵/۵ است اما میزان آن در مبتلایان به بیماری پلی‌کیستیک حتی تا ۱۲ هم می‌رسد. در سونوگرافی هایی هم که از طریق واژینال انجام شود معمولا فولیکول های زیر ۱۰ میلی‌متری بسیار زیادی دور تا دور تخمدان دیده می‌شود. بعضی از پزشکان به بیماران این ترس واهی را مبتلایان به این بیماری هیچ‌وقت باردار نمی‌شوند می‌دهند درحالی که ممکن است حتی پریود بیمار مرتب و علائم شدید نداشته باشد. این اظهار نظر بیمار را وحشت‌زده می‌کند درصورتی که باید در مورد بیماری پلی‌کیستیک به خوبی توضیح داده شده و به آن رسیدگی شود. در بسیاری از موارد مبتلایان به این بیماری یا با رژیم یا با درمان بالاخره باردار می‌شوند.

تجویز قرص ضد دیابت توسط دکتر :

برای درمان این بیماری جدا از کاهش وزن و ورزش مرتب می‌توان برحسب علائم بیمار از درمان‌های دارویی نیز استفاده کرد. یکی از این داروها متفورمین یا همان داروی ضددیابت است. متفورمین ورود قند را به سلول آسان می‌کند و این باعث می‌شود فرد همیشه گرسنه نباشد و چون احساس سیری کند درنتیجه وزن بیمار کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش وزن باعث می‌شود متابولیسم هورمون‌ها بهتر شود و بدن چربیش کاهش یابد در نتیجه هورمون‌های جنسی کمتر داخل این چربی‌ها جمع می شوند.

سونوگرافی

چندین بار دیده شده که با تجویز متفورمین برای چند ماه، پریود بیمار مرتب شده یا بیماری که نازایی داشته خود‌به خود باردار شده است. در آخر اگر هیچ یک از روش‌های درمانی ازجمله استفاده از متفورمین، دگزامتازون، رژیم غذایی، ورزش و … جواب نداد و بیمار نتوانست وزنش را پایین بیاورد و پریودهایش را منظم کند مجبور می‌شویم از لاپاراسکوپی استفاده کنیم. در لاپاراسکوپی فولیکول‌هایی که ریز هستند را معمولا با الکترود می‌سوزانیم. البته در گذشته متاسفانه پزشکان یک قطعه از تخمدان را برمی‌داشتند و این کار باعث کاهش شدید هورمون های مردانه و در نتیجه باردار شدن فرد میشد. می‌توان از داروهای بسیار ساده مانند اسپیرونولاکتون برای رفع موهای زائد یا هیرسوتیسم  استفاده کرد.

این دارو مدر است و ادرار را افزایش می دهد و علاوه بر آن که موهای زائد را کاهش می دهد باعث بهبود رشد موهای سر نیز می شود. از طرفی اگر بیمار آکنه داشته باشد معمولا از داروهای ضد آکنه موضعی یا حتی داکسی سایکلین می‌توان استفاده کرد. اگر هم آکنه خیلی شدید باشد بیمار مجبور می‌شود تحت‌نظر متخصص پوست از دارویی به‌نام روآکوتان استفاده کند. راکوتان حاوی اسید رتینوئیک است. البته این دارو را باید باتوجه به آزمایش های کبدی مصرف شود.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید