خانه سلامت بیماری ها و راه درمان علل، علائم و درمان سرفه خشک

علل، علائم و درمان سرفه خشک

0
12
سرفه کردن

علل، علائم و درمان سرفه خشک

سرفه خشک و پی در پی می تواند احساس خستگی را در فرد بوجود آورد و بعضی وقت ها هم با دندان درد همراه شده  و موجب تحریک بیشتر راه های هوایی شما می شود. هنگامی سرفه اتفاق می افتد که سلول ها در امتداد عبور هوا تحریک شده و سبب بروز این مشکل می شود. نتیجه آن است که هوا در ریه ها تحت فشار زیاد  بوده و ناچار است با فشار خارج شود. اغلب مردم در هوای سرد از یک سرفه مزمن رنج می برند که می تواند سرفه خشک یا سرفه سینه باشد. سرفه خشک هم به عنوان سرفه ماندگار، سرفه تحریک کننده یا سرفه ای که  شب هنگام رخ می دهد شناخته شده است. سرفه کولیت هم به عنوان یک سرفه خفیف یا سرفه مولد توصیف شده است.

نشانه های سرفه خشک

۱-نبودن مخاط به همراه سرفه

۲-احساس تنگی در راه های هوایی

۳-نداشتن خس خس قفسه سینه و یا تراکم

ممکن است درهنگام شب سرفه های خشک و مضر بیشتر شود. گاهی اوقات سرفه خشک می تواند به مدت  چند روز یا  ۱-۲ هفته دارای علائمی مثل سرفه سرماخوردگی  باشد.

سرفه

علائم سرفه خفیف با علائم سرفه سینه متفاوت است. به عنوان مثال قفسه سینه پر شده، مشکلات ناشی از سرفه کردن و مخاط وجود دارد. تشخیص و تفاوت بین سرفه های مختلف برای درمان  موثر سرفه خشک مهم است. به این ترتیب شما می توانید درمان  مناسبی برای سرفه خود داشته باشید.

چرا سرفه خشک ایجاد می شود

اغلب  سرفه خشک به علت عفونت مجرای هوایی فوقانی با ویروس ها ایجاد می شود. گاهی اوقات هم سرفه خشک  می تواند در پی سرفه خفیف سرماخوردگی به وجود بیاید همچنین سرفه خشک می تواند به علت سوزش بر اثر مصرف سیگار، گرد و غبار و آلودگی و ایجاد سوزش دستگاه تنفسی باشد.

علل سرفه خشک

سرفه های حاد و خشک را می توان به دو دلیل عفونت (ناشی از عفونت) و علل غیر عفونی تقسیم کرد. علل عفونی سرفه حاد و خشک شامل عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (سرماخوردگی)، عفونت های سینوسی، برونشیت حاد و پنومونی هستند. علل سرفه  غیر عفونی شامل برانگیختگی بیماری های مزمن مانند برونشیت مزمن، آمفیزم، آسم و آلرژی های محیطی است.

علل سرفه خشک به عواملی مانند عوامل محیطی، شرایط درون ریه ها، شرایط عبورهوا از ریه ها به خارج ، شرایط درون حفره قفسه سینه، ریه و علل گوارش بستگی دارد. همچنین رایج ترین علت سرفه مزمن مصرف سیگار و مواد شیمیایی است. از دیگر عوامل تحریک کننده سرفه عبارتند از گرد و غبار، گرده، مواد معدنی و حیوانات خانگی، مواد شیمیایی صنعتی و آلودگی، رطوبت پایین و دود

همچنین از موارد شایع و غیر معمول سرفه مزمن مشکلات مربوط به ریه ها است. شایع ترین علت سرفه مزمن ناشی از سرطان ریه ، سارکوئیدوز، بیماری های بافت ریه و نارسایی احتقانی قلب یا ایجاد مایع مضر در ریه ها است. عفونت مزمن سینوسی، سرفه های مزمن پس از زایمان، بیماری های گوش خارجی، عفونت های گلو و استفاده  ACE از داروهای مهارکننده برای فشار خون بالا، در سرفه مزمن دخیل هستند.

علاوه بر فرآیندهای بیماری در ریه و هوا، علائم و نشانه های بیماری در سایر نقاط داخل حفره قفسه سینه هم امکان دارد به سرفه منجر شود. شرایط درون قفسه سینه که باعث سرفه مزمن می شوند شامل سرطان، رشد غیرمعمول گره لنفاوی و افزایش غیر طبیعی آئورت است.تنها علت سرفه مزمن که بیشتر اوقات نادیده گرفته میشود شامل ریفلاکس معده است یعنی زمانی که اسید از معده به مری می آید. این وضعیت غیرطبیعی می تواند سبب تحریک مری و حنجره شده و به تولید رفلکس سرفه منجر می شود.

درمان سرفه خشک

اگر بیمار مبتلا به سرفه حاد و خشک بوده و به پزشک مراجعه نکرده باشد، ممکن است سعی کند تا برای کاهش سرفه از داروهای سرماخوردگی استفاده کند. در صورتی که بیمار به سرماخوردگی یا آنفولانزا مشکوک باشد  سرفه ممکن است تا زمان رفع عفونت برطرف شود. سرفه حاد و خشکی که از راه  آلرژی ایجاد می شود اغلب با داروهای آلرژیک رفع می شود چون سرفه به دلیل تحریک کننده های محیطی ایجاد شده و با از بین رفتن عامل تحریک کننده  بر طرف می شود.

بهتر است برای درمان سرفه مزمن با علت شناخته شده که با پزشک یا متخصص مشورت شود. درمان سرفه به شدت و علت اصلی آن بستگی دارد. به طورکلی در درمان و کاهش سرفه، علاوه بر درمان ،علت اصلی هم باید بررسی می شود. در برخی موارد سرفه شدید می توان با داروهای ضد سرفه  درمان کرد. سرفه شدید و یا سرفه هایی که هنگام خواب بیشتر می شوند ممکن است  به درمان هایی نیاز داشته باشند که دارای داروهای مخدر هستند. بهتر است اگر پزشک این داروها را تجویز کرد  از مصرف الکل و رانندگی خودداری کنید.

در صورت مشکوک بودن بیمار  به عفونت باکتریایی  پزشک اغلب آنتی بیوتیک تجویز می کند. برای افرادی که مشکوک به عفونت ویروسی هستند، آنتی بیوتیک فایده ای نخواهد داشت و به درمان قوی تر و موثر تری نیاز دارند. افراد سالمند، افراد مبتلا به عفونت های باکتریایی و ویروسی قوی و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، ممکن است به بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشند  تا توسط پزشک مشکل اصلی بررسی شود.

درمان گیاهی و سنتی سرفه خشک

برای گلو درد عسل درمانی موثر است. بر اساس مطالعات انجام شده  این دارو همچنین می تواند به طور موثری باعث کاهش سرفه شود. عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها موثر بوده و شما می توانید با مصرف روزانه عسل سلامت بدن خود را حفظ کنید. پروبیوتیک ها، میکروارگانیسم هایی هستند که دارای خواص موثری در سلامتی هستند.

آن ها به طور مستقیم سبب تسکین سفره نمی شوند اما در تنظیم دستگاه گوارش کمک رسان هستند. این گیاهان گوارشی باکتری هایی هستند که در روده شما وجود دارند. در درمان سرفه خشک بروملین موثر است شاید نام آن را نشنیده باشید اما باید گفت که بر اساس شواهد موجود در بروملین ، آنزیمی  وجود دارد که تنها در ساقه و میوه آن یافت شده و می تواند مشکل سرفه خشک را در گلو کاهش دهد.

آناناس

برای نتیجه بهتر از ترکیب آناناس و برملائین استفاده کنید. یک تکه برملائین را با ۳٫۵ اونس آب آناناس سه بار در روز بنوشید. در درمان سرفه برگ های نعناع، دارای خاصیت شفابخشی هستند. مواد مرطوب کننده موجود در نعناع ، گلو را آرام کرده و به عنوان یک ضد انعقاد عمل می کند و همچنین به شکستن موکوس کمک می کند.

شما می توانید با نوشیدن چای نعناع یا استفاده از بخور نعناع، شدت سرفه خود را کاهش دهید. برای تهیه یک بخور نعناع، برای هر ۱۵۰ میلی لیتر آب گرم ۳ یا ۴ قطره روغن نعناع اضافه کنید. حوله را بر روی سر خود بکشید و نفس های عمیق بکشید. یک بار در روز این بخور را انجام دهید. برای درمان بیماری های تنفسی برگ آووکادو استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که جوانه و برگ های آووکادو می تواند به کم شدن سرفه و همچنین برونشیت کوتاه مدت کمک کند. برگ  آووکادو دارای ترکیبات فلاونوئید است که باعث مرطوب شدن عضلات گلو شده و سرفه و التهاب ناشی از آن را کاهش می دهد.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید