خانه سلامت بیماری ها و راه درمان راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان

راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان

0
20
گریه کودک

راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان

برای والدین هیچ چیز ناراحت‌کننده‌تر از شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب نیست. این مشکل معمولا پدر و مادرها را نگران می‌کند طوری که حاضرند هر کاری انجام دهند تا هرچه زودتر سلامت کوچولویشان را ببینند .
در واقع سرفه رفلاکس طبیعی بدن است که به دلیل تحریک مژه‌های برونش و دستگاه تنفس، تحریک و توسط اعصاب مرکزی و تحریک دیافراگم ایجاد می‌شود. وقتی سرفه میکنید  مقدار زیادی از  ترشحات خارج می‌شود تا راه هوایی باز شده و تنفس راحت‌تر انجام شود.
سرفه بر اثر مکانیسم تحریک گاهی خفیف و گاهی شدید است اما علت سرفه هرچه باشد راه‌های درمانی خاصی برای آن وجود دارد که والدین باید به آن توجه کنند. ما در اینجا سعی بر این داشتیم بهترین راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان را به طور مختصر و مفید به شما توضیح دهیم .

*سرفه خروسکی :

فرزندتان با گرفتگی بینی به خواب می‌رود اما فقط چند ساعت می‌تواند بخوابد چون ناگهان با صدای سرفه‌ای شبیه خروس از خواب بیدار می‌شود. علت چیست ؟ خروسک – این سرفه‌ها معمولا به دلیل التهاب و تورم در قسمت پایین راه تنفسی، حلق، ‌نای و حنجره و معمولا بین کودکان ۶ ماه تا ۳ سال اتفاق می‌افتد زیرا این کودکان مسیرهای تنفسی باریک‌تری دارند. این مشکل معمولا دلیل ویروسی دارد.

این سرفه‌ها معمولا طول  روز بهتر می‌شود اما شب‌ها دوباره برمی‌گردد. در این حالت خشونت در صدای کودک واضح و مشخص است.

خروسک می‌تواند والدین را نگران کند اما در  بیشتر مواقع می‌توان علائم آن را برطرف کرد.

راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان شماره ۱، ۲، ۴، ۵، ۷، ۸ و ۱۳

*سرفه خشک شبانه :

همه ما با این مورد آشنا هستیم. حتما شما نیز در زندگی خود برای یکبار هم که شده با سرفه‌های شبانه از خواب بیدار شده اید.

اما زمانی که یک کودک در شب سرفه می‌کند، تشخیص مشکل و دلیل ایجاد آن بسیار دشوار خواهد بود. کوچولوی شما در طول زمستان مدام سرفه خشک می‌کند و این مشکل شب‌ها بیشتر می‌شود.

علت چیست؟ آسم و سرماخوردگی. سرفه آسمی زمانی باید مدنظر قرار گیرد که سرفه پایدار (مزمن) به وسیله سرما یا فعالیت تشدید شده یا در شب‌ها بدتر شود.

در آسم راه‌های هوایی تنگ شده و ریه ملتهب می‌شود که همین موجب ترشح اضافه ایجاد می شود .

اگرچه بیشتر والدین فکر می‌کنند که خس‌خس سینه علامت اولیه آسم است اما سرفه‌های خشک شبانه اغلب بارزترین علامت کودک است. از علائم دیگر می‌توان به سرفه همراه با ورزش، آلرژی،‌ سرماخوردگی  یا هوای سرد اشاره کرد.

راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان شماره ۱، ۲، ۳، ۶، ۷، ۸، ۹ و ۱۲

سرفه دختر بچه*سرفه همراه با خس‌خس :

کودک شما چند روزی است سرما خورده و حالا سرفه‌اش صدادار است. به نظر می‌رسد سریع نفس می‌کشد و تحریک‌پذیر شده است.

علت چیست ؟ برونشیت = برونشیت اصطلاحی است که به التهاب لوله‌های نایژه‌ای گفته می‌شود. زمانی که این معابر تحریک می‌شوند موکوس ترشح می‌کنند که باعث ایجاد سرفه می‌شود تا معابر هوایی پاک شود. در عفونت برونش، کودک وقتی آب دهانش را قورت می‌دهد با ترشحات همراه است و تنفس برایش مشکل است. گاهی اوقات علت بیماری میکروب‌ها هستند که معمولا با تب و سرفه شدید همراه است.

در کودکان کمتر از ۴ سال می‌توان انتظار گوش درد هم داشت و در افراد ۴ سال به بالا سینوزیت ایجاد می‌شود که تبدیل به سینوزیت برونشی می‌شود.

راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان شماره ۱، ۲، ۷، ۸  و ۹

*سرفه قطاری :

فرزند شما یک هفته است سرما خورده و گاهی اوقات بیش از ۲۰ ثانیه پیاپی سرفه می‌کند و همین باعث ایجاد مشکل در تنفس او می‌شود.

علت چیست ؟ سیاه سرفه = در این بیماری، علائم سرماخوردگی مانند تب، آبریزش بینی و درد مشاهده می‌شود. علت این بیماری نوعی باکتری است که با حمله به راه‌های تنفسی در راه‌های هوایی ایجاد التهاب شدید می‌کند.

معمولا به دنبال یک حمله شدید سرفه (که حتی می‌تواند یک دقیقه طول بکشد) کودک یک دم‌ صدادار انجام می‌دهد که به اصطلاح به آن Whoop  می‌گویند که به دلیل ورود هوا به داخل حنجره متورم ایجاد می‌شود.

سرفه دختر بچه

*سرفه‌ خلط‌ دار :

هنگامی که  کودکتان سرفه می‌کند، همراه با خلط‌ است. علاوه بر این، آبریزش بینی، گلودرد،‌ اشک ریزش و بی‌اشتهایی هم کودک را آزار می‌دهد.

علت چیست ؟ سرماخوردگی و سینوزیت و التهاب ریه= کودکانی که  مبتلا به سرماخوردگی یا التهاب ریه هستند معمولا سرفه می‌کنند که  در بدترین  شرایط  می‌تواند یک تا ۲ هفته طول بکشد. از آن جایی که کودکان سیستم ایمنی ضعیفی دارند در اثر تماس با ویروس‌ها مدام بیمار می‌شوند و گاهی برخی خانواده‌ها می‌گویند فرزندشان در سال ۳ تا ۴ بار دچار سرماخوردگی می‌شود.

چون بیشتر سرفه‌های کودکان خلط‌دار است، سرکوب کردن آن ها اشتباه است زیرا باقی ماندن ترشحات ممکن است انسداد مجاری هوایی را در پی داشته باشد.

راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان ۱، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۲ و ۱۳

*سرفه های مزمن :

فرزند شما بیشتر از ۱۰ روز است که دچار سرما خوردگی شده ولی هنوز سرف میکند .

علت چیست ؟ سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی می‌تواند یک هفته طول بکشد .

مخصوصا اگر کودک سرماخوردگی قبلی نداشته باشد. آسم، آلرژی یا عفونت‌های مزمن در سینوس‌ها یا مسیر تنفسی می‌توانند باعث سرفه‌های مزمن شوند.

راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان شماره ۱، ۲، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۲، ۱۳ و ۱۵

*سرفه با استفراغ :

فرزندتان آن قدر سرفه می‌کند که در آخر  منجر به استفراغ می‌شود.

علت چیست ؟ سرماخوردگی یا آسم. سرفه زیاد کودکان باعث تحریک حلق می‌شود و بازتاب آن استفراغ است.

خلط بیش از حد در معده باعث تحریک و حالت تهوع می‌شود که بیشتر در شب اتفاق می‌افتد و معمولا این دلیل نگران‌کننده نیست مگر این که استفراغ متوقف نشود.

راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان شماره ۱، ۲، ۴، ۶، ۷، ۸ و۱۳

*سرفه با داشتن تب :

فرزندتان چند روزی است که علائم سرماخوردگی دارد اما همچنان تب دارد و سرفه می‌کند.

علت چیست ؟ سرماخوردگی معمولی، آنفلوآنزا. سرفه کودک که  به همراه تب و آبریزش بینی باشد  احتمالا سرماخوردگی معمولی است .

اما سرفه به همراه تب ۳۹ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر گاهی اوقات سینه پهلو است، مخصوصا وقتی  که تنفس تند و ضعیف باشد.

راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان شماره ۱، ۳، ۴، ۷، ۸، ۱۳ و ۱۴

-راه حل شماره ۱

+به پزشک مراجعه کنید :

علت سرفه باید در تمام موارد مشخص شود . بنابراین  اولین و مهم‌ترین راهکار مراجعه به پزشک است.

این بزرگ‌ترین اشتباه است که برخی والدین بدون هیچ اطلاع و آگاهی‌ای اقدام به خوددرمانی برای کودکان‌شان می‌کنند . زیرا حتی مصرف استامینوفن هم نباید بدون تجویز پزشک و بدون توجه به وزن و سن کودک باشد.

حتی قاشق و پیمانه‌ای که با آن به کودک دارو داده می‌شود بسیار اهمیت دارد. بنابراین قبل از هر اقدامی بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

-راه حل شماره ۲

+از بخور گرم استفاده کنید :

از بخور آب گرم باید در سرفه خشک به مدت ۵/۱ تا ۲ ساعت در یک آپارتمان ۱۰۰ متری استفاده کرد زیرا هوای خشک ممکن است باعث سرفه شود . اگر بیشتر از این زمان از بخور استفاده شود باعث به وجود آمدن مایت‌ها می‌شود و خود ایجاد حساسیت می‌کند.

شاید برای بخور از حوله استفاده کنید اما حوله را نباید مستقیم روی پوست کودک قرار دهید.

استفاده‌ از بخور فایده های زیادی‌ دارد و موجب‌ رفع‌ گرفتگی‌ بینی، مرطوب‌ شدن‌ مجاری‌ تنفسی‌ و بهبود سرفه‌های‌ خشک‌ و هم چنین‌ خروج‌ خلط‌ آسان می‌‌شود. اگر دستگاه‌ بخور ندارید، می‌‌توانید یک‌ ظرف‌ آب‌ را روی‌ شعله‌ بگذارید تا به‌ جوش‌ آید.

دستگاه بخور

-راه حل شماره ۳

+استامینوفن :

بدون اجازه پزشک به نوزاد زیر ۳ ماه استامینوفن ندهید. مقدار مصرف مناسب کودک بر اساس وزن او تجویز می‌شود نه سنش. مصرف استامینوفن در کودکان بالای ۲ ماه ایمن است اما دز مصرف باید به وسیله پزشک تعیین شود، زیرا اثرات زیان باری را به همراه دارد.

در سرفه خشک و سرفه همراه با تب، معمولا با تجویز پزشک استامینوفن یا ایبوپروفن تجویز می‌شود.

-راه حل شماره ۴

+خوردن عسل :

عسل یکی از مواد غذایی است که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد .

در کودکان یک سال به بالا این ماده مفید  راهکاری خوب برای تسکین سرفه است. می‌توان یک قاشق مرباخوری عسل را در نصف لیوان شیر حل کرد و روزی ۲ بار آن را مصرف کرد. یکی دیگر از راه‌های مصرف عسل، حل کردن آن در چای و لیمو ترش است.

نتایج تحقیقات متعددی نشان داده است که  این ماده غذایی با ارزش غذایی بالایی که دارد می‌تواند در تسکین سرفه و بازگرداندن انرژی از دست رفته کودک تاثیر گذار باشد. این ماده غذایی پرارزش سبب ضدعفونی شدن راه‌های تنفسی می‌شود. پس از بهبود هم می‌توان شیرعسل را در برنامه غذایی کودک قرار داد.

عسل طبیعی

-راه حل شماره ۵

+حمام گرم :

کودکتان را بهتر است  برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در حمام مرطوب نگه دارید و آب گرم را باز کنید ((دقت کنید شاید هوای گرم به‌رغم رطوبت زیاد، حال او را بدتر کند)) یا او را به فضای بیرون از خانه ببرید. کافی است لباس گرم و کلاه  تن او کنید .

آن چه کودک شما نیاز دارد تنفس هوای سرد و مرطوب است.

بهتر است او را به صورت قائم یا ایستاده نگه دارید، چون این حالت به آسان شدن تنفس‌اش کمک می‌کند.

-راه حل شماره ۶

+آلرژن‌ها را حذف کنید :

مواد شیمیایی موجود در تمیز کننده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌های خانگی و هم چنین خوشبوکننده‌های هوا می‌توانند مخاط گلو را اذیت کنند و در نتیجه سرفه را بدتر کنند و باعث سوزش چشم‌ها، گلو و دهان شوند. اگر علت سرفه‌ها ناشی از آسم یا حساسیت باشد برای بهبود فرزندتان نباید از مواد شیمیایی پاک‌کننده با بوی تند و زننده استفاده کنید بنابراین هر چیزی که باعث آلرژی کودک می‌شود که میتواند شامل مواد غذایی باید حذف شود.

-راه حل شماره ۷

+استراحت کردن :

فقط و فقط استراحت اصلی‌ترین درمان برای بسیاری از موارد سرفه که ناشی از بیماری‌های گوناگون از جمله سرماخوردگی، خروسک، سیاه سرفه و… است.

معمولا یک هفته استراحت، هم باعث بهبود سریع کودک می‌شود و هم اگر عامل بیماری ویروس باشد از انتقال آن به دیگر کودکان جلوگیری می‌شود.

-راه حل شماره ۸

+مصرف مایعات :

بسیاری از مایعات همیشه برای درمان انواع سرفه تسکین‌دهنده هستند. از جمله این مایعات می‌توان چای و شیر گرم را نام برد . علاوه بر این نباید از سوپ مرغ غافل شد. مصرف غذاهاى آبکى و گرم مانند سوپ مرغ، انواع آش‌ و سوپ‌هاى ساده همواره در طول بیمارى سرماخوردگى، سینه‌درد و سرفه ازجمله تجویزهاى پزشکان بوده است، در حال حاضر افزودن ادویه‌جات تند مانند فلفل، پودر سیر یا خود سیر و پودر کارى به این غذاها نیز توصیه می‌شود.

این ترکیب به واقع یک اکسپکتورانت طبیعى به حساب می آید  زیرا هنگام سرفه‌هاى خلط‌دار این گونه مواد اخلاط موجود در شش‌ها را کنده و با سرفه باعث خارج شدن آن می شود . استفاده از هویج و گشنیز در سوپ نیز توصیه می‌شود بخاط داشتن آنتی‌اکسیدان در این مواد ، می‌توانند به بهبود سریع کودک کمک کنند.

سوپ

-راه حل شماره ۹

+مصرف آنتی‌بیوتیک :

داروی کشنده باکتری‌ها هستند آنتی‌بیوتیک‌ها،  که در ۹۰ درصد از عفونت‌های مجاری تنفسی از جمله آنفلوآنزا تاثیر گذار  بوده و عفونت‌های سینوسی را بهبود می‌بخشند.

از آن جا که آنتی‌بیوتیک‌ها بر ویروس‌ها بی‌اثرند، افتراق عامل به وجود آورنده بیماری به وسیله پزشک نقش مهمی در استفاده مؤثر از داروها و التیام بیماری‌ها دارد.

-راه حل شماره ۱۰

+استفاده از داروهای استروئیدی :

برای جلوگیری از تورم و التهاب حنجره در سرفه‌هایی که اغلب  هستند، پزشک برای کودک داروهای استروئیدی یا کورتونی تجویز می‌کند تا کودک بتواند به راحتی نفس بکشد.

-راه حل شماره ۱۱

+به بیمارستان مراجعه کنید :

در سرفه‌های ناشی از سیاه سرفه یا سرفه‌های آلرژیک که کودک به صورت مداوم سرفه a ممکن است نیاز به اکسیژن درمانی باشد که به این ترتیب کودک باید به بیمارستان برده شود. در سرفه‌های ناشی از جسم خارجی نیز باید به سرعت به بیمارستان مراجعه شود.

فقط و فقط استراحت اصلی‌ترین درمان برای بسیاری از موارد سرفه که ناشی از بیماری‌های گوناگون از جمله سرماخوردگی، خروسک، سیاه سرفه و… است.

-راه حل شماره ۱۲

+استفاده از سرم شست‌وشو :

در سرفه‌های ناشی از سیاه سرفه یا سرفه‌های آلرژیک که کودک به صورت مداوم سرفه a ممکن است نیاز به اکسیژن درمانی باشد که به این ترتیب کودک باید به بیمارستان برده شود. در سرفه‌های ناشی از جسم خارجی نیز باید به سرعت به بیمارستان مراجعه شود.

-راه حل شماره ۱۳

+شلغم بخورید :

شلغم، گیاهی با ارزش غذایی بالاست و در درمان آسم و سرفه‌های خلط‌دار موثر بوده و  میکروب‌کش و ضد باکتری قوی‌ای است. در واقع شلغم اثر مفید و تاثیر گذاری در درمان بیماری‌های تنفسی دارد. از آنجا که امکان دارد بچه‌ها از مزه شلغم خوش‌شان نیاید، والدین می‌توانند این ماده غذایی را داخل سوپ رنده کنند و آن را به فرزندشان بدهند.

شلغم

-راه حل شماره ۱۴

+واکسن آنفلوآنزا :

می‌توان برای پیشگیری از آنفلوآنزا هر سال کودکان  ۶ ماه تا ۵ سال ایمنی ضعیفی دارند را که ایمنی ضعیفی دارند واکسینه کرد.  خوشبختانه آنفلوآنزا واکسنی دارد که توسط سازمان جهانی بهداشت تایید می‌شود و با تزریق هر ساله آن می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد.

-راه حل شماره ۱۵

+ویتامین‌های گروه B :

کمبود ویتامین B12 هم گاهی منجر به سرفه‌های مزمن می‌شود. این ویتامین در تشکیل سلول‌های خونی و عملکرد بهینه سیستم مغز و اعصاب تاثیرگذار است.

در افرادی که مبتلا به کمبود این ویتامین هستند، سرفه‌های مزمن به دلیل ایجاد حساسیت زیاد در نایژه‌ها التهاب ایجاد می‌کند. از منابع غذایی سرشار از ویتامین‌های گروه B میوه‌‌ها و سبزی‌های تازه  هستند.

امیدوارم مطلب راه حل های درمان خانگی سرفه کودکان برای شما عزیزان مفید بوده باشد .

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید