خانه سلامت بیماری ها و راه درمان مواد غذایی مفید برای نفخ شکم

مواد غذایی مفید برای نفخ شکم

0
19
ورم معده

مواد غذایی مفید برای نفخ شکم : نفخ (یا گاز) می‌‌‏تواند به‌‌‏خاطر بلع هوا یا از راه فرآیند هضم غذا ایجاد شود. غذای نیمه‌‌‏هضم شده را باکتری‌‌‏های روده تخمیر و تولید گاز می‌‌‏کنند. برای داشتن شکمی صاف و بدون نفخ و ورم ، خوراکی هایی که در ادامه مطلب نام برده ایم را در وعده های روزانه خود بگنجانید. بعضی از آن ها باعث می شوند تا کمتر غذا بخورید و به مدت طولانی تر سیر باشید. برخی دیگر هم موجب کند شدن سرعت گوارش می شوند که  در داشتن شکمی صاف بسیار تاثیر گذار است. بعضی از آن ها هم بخاطر داشتن پتاسیم زیاد باعث جلوگیری از ورم شکمی می شوند.

۱- کوینولا :

کوینولا

نان های دارای مخمر  توانایی این را دارند که سایز معده ما را دو برابر کنند این در حالی است که برخی غلات و شبه غلات مانند: کوینولا، برنج قهوه ای و کاموت درست برعکس این کار را انجام می دهند. غلات کامل، حاوی مقدار زیادی از فیبر نامحلول هستند که به منظم نگه داشتن سیستم گوارشی بدن کمک میکند و مانع یبوست و نفخ شکم می شود. مخصوصا کوینولا که یک منبع خوب و سرشار از پتاسیم است که مشخص شده از نفخ شکم جلوگیری می کند.

۲- پاپایا :

پاپایا

آنزیم های موجود در پاپایا (پاپایین و کیمو پاپایین) با افزایش یک محیط اسیدی سالم به تجزیه پروتئین و آرام کردن معده کمک می کنند. هم چنین خوردن پاپایا به تقویت روند هضم، رفع سوء هاضمه و جلوگیری از یبوست کمک می کند. اگر در منطقه ای که زندگی می کنید که پاپایا به آسانی یافت نمی شود از قرص های عصاره پاپایا استفاده کنید.

۳- ماست :

ماست

لبنیات برای بسیاری از افراد فقط از بروز ناراحتی معده جلوگیری می کند اما راجع به یک وعده خوردن ماست ساده همیشه اینطور نیست. نکته مهم این است کهماستی را انتخاب کنید که مطمئن شوید روی آن برچسب (میکروب های فعال) دارد. این میکروب ها، تعداد باکتری های خوب در روده را افزایش داده و به هضم کمک می کنند و باعث کاهش احساس ناخوشایند نفخ شکم می شوند. در بهترین حالت ماست ساده ارگانیک که بدون میوه و قند افزوده است را انتخاب کنید.

۴- مارچوبه :

مارچوبه

مارچوبه این سبزی سم زدای بهاره،نیز مانند ماست دارای چند مزیت پروبیوتیک می باشد. مارچوبه حاوی اینولین می باشد یک نوع پریبیوتیک که سلامت روده بزرگ را افزایش می دهد و درعین حال باعث افزایش رشد پروبیوتیک ها (باکتری های خوب)  در بدن می شود. تمام این ها به آزاد کردن تجمع گاز و دفع مواد زائد و آب اضافه از بدن کمک می کند.

۵- آناناس :

پاپایا تنها میوه گرمسیری که اثرات ضد نفخ دارد نیست. آناناس سرشار از آنزیم بروملین است و بروملین مانند آنزیم های موجود در پاپایا به تجزیه پروتئین و آسان کردن هضم کمک می کند که همه آن ها باعث رفع نفخ می شوند.

۶- کنگر فرنگی :

تحقیقات مختلفی نشان میدهد که کنگر فرنگی سلامت کبد و عملکرد کیسه صفرا را افزایش میدهند. آن ها همچنین سرشار از سینارین هستند که به افزایش تولید صفرا کمک می کند. از سوء هاضمه جلوگیری می کند و باعث می شود که  گوارش سالمی داشته باشیم.کنگر فرنگی  یک ماده غذایی و یک قهرمان در برابر سم زدای طبیعی است.

۷- بلغور جو دوسر :

اگر می خواهید دیگر احساس نفخ نداشته باشید. اجابت مزاج منظم و مصرف فیبر کافی، ضروری است. یک راه مطمئن برای وارد کردن فیبر غلات کامل در رژیم روزانه تان شروع کردن صبح با یک کاسه بلغور جو دوسر که روی آن کمی سبوس گندم پاشیده شده، است که به سیر نگه داشتن شما تا ناهار هم  کمک می کند. یک وعده شامل نصف فنجان جوی دو سر خرد شده، تا ۵ گرم فیبر و ۷ گرم پروتئین فراهم می کند.

۸- موز :

بعضی وقت ها احساس نفخ در نتیجه خوردن غذاهای سرشار از سدیم به وجود می آید. موز که غنی از پتاسیم است میتواند علاج این احساس باشد. پتاسیم به دفع شدن سدیم اضافی از بدن کمک می کند و  به شما کمک می کند تا احساسی بیشتر شبیه خود قدیمی تان داشته باشید. اگر  موز دوست ندارید می توانید از سیب زمینی، کدو حلوایی یا خرما استفاده کنید.

۹- خیار :

کلید نگه داشتن سیستم گوارشی بدن در مسیر درست هیدراته ماندن است که به شکم کمک کند که هم از داخل و هم از خارج، احساس صافی و تختی کند. غیر از آب خوردن ،شکم خود را با مواد غذایی کم کالری که به آبرسانی بدن هم کمک می کنند مانند خیارهای خنک کننده پر کنید.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید