خانه سلامت بیماری ها و راه درمان دلایل زوال عقل در انسان ها

دلایل زوال عقل در انسان ها

0
191
زوال عقل

دلایل زوال عقل در انسان ها

عامل کلیدی که باید مورد توجه قرار دهید بر اساس یک سبک زندگی سالم شکل می‌گیرد. اگر چه ژن‌های شما به احتمال زیاد نقشی مهم در ابتلا به زوال عقل – مجموعه‌ای از علائم که شامل از دست دادن حافظه و سختی در حرف زدن یا نوشتن به شیوه ای یکپارچه، شناختن افراد و مکان‌های آشنا و انجام وظایف روزانه می‌شوند – یا عدم ابتلا به آن ایفا کنند مراقبت از خود هم عاملی کلیدی است.

زوال عقل

در ادامه مطلب هشت عامل خطرآفرین که برای کم شدن خطر ابتلا به شرایط کشنده زوال عقل باید از آن ها اجتناب کنید معرفی شده‌اند.

۱-افزایش وزن

اگر به طور پیوسته وزن شما در حال افزایش است. این روند را باید متوقف کنید. بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در نشریه پزشکی Alzheimer’s & Dementia منتشر شد افرادی که از شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر برخوردار هستند نسبت به آن هایی که وزن عادی دارند احتمال زیادی دارد مبتلا به زوال عقل شوند. هر پنج واحد افزایش در شاخص توده بدنی خطر ابتلا به زوال عقل را به میزان یک سوم افزایش می‌دهد.

۲-افزایش قند خون

دیابت نوع ۲ کنترل نشده خیلی وقت است که با ابتلا به زوال عقل پیوند خورده است، زیرا قند خون افزایش یافته به تمام اندام‌های بدن انسان، از جمله مغز آسیب وارد می‌کند اما حتی افزایش اندک در قند خون نیز می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

نتایج به دست آماده از مطالعه‌ای که در دانشگاه هاروارد انجام شد و در نشریه New England Journal of Medicine منتشر شد نشان داد افرادی که میانگین قند خون آنها ۱۱۵ میلی‌گرم در دسی لیتر – محدوده پیش‌دیابت – بود، نسبت به افرادی که قند خون عادی داشتند، ۲۰ درصد احتمال بیشتری داشت تا مبتلا به زوال عقل شوند. افزایش اندک در سطح قند خون می‌تواند با التهاب همراه باشد که به مغز آسیب وارد می‌کند. اگر سنتان بیشتر از ۴۵ سال است برای اطمینان یافتن از این که در محدوده پیش‌دیابت یا دیابت قرار ندارید هر ساله قند خون خود را آزمایش کنید. اگر اضافه‌وزن دارید یا با عوامل خطرساز دیگر روبرو هستید این کار را از سنین کمتر شروع کنید.

۳-کم‌تحرکی

ورزش سبب می‌شود تا سطوح فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF)، پروتئینی که از مرگ سلول‌های مغزی موجود پیشگیری کرده و به تولید سلول‌های جدید کمک می‌کند افزایش یابد. نتایج مطالعه‌ای که به وسیله پژوهشگران دانشگاه بوستون انجام شد و در نشریه JAMA Neurology منتشر شد نشان داد، افرادی که بالاترین سطوح BDNF را دارند کمترین میزان ابتلا به زوال عقل را تجربه می‌کنند. اگر کم‌تحرک هستید نگران نشوید زیرا هیچ وقت برای شروع مسیر افزایش فعالیت جسمانی دیر نیست.

بر اساس مطالعه دانشگاه بوستون افرادی که بیشتر از ۵۰ سال سن داشته و مشکلات حافظه را گزارش کردند اما حدود ۹۰۰۰ گام در هفته پیاده‌روی می‌کردند هم از لحاظ حافظه و هم توانایی شناختی نسبت به گروه کنترل بهبود بیشتری را نشان دادند. شما قادرید فقط با ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط تا شدید (مانند پیاده‌روی سریع) در روز از فواید تحرک بدن در مقابله با زوال عقل بهره‌مند شوید.

۴-مصرف ناکافی از مواد غذایی حاوی چربی

لزوما مصرف چربی سبب چاق شدن شما نمی‌شود و حتی امکان دارد از بدن و مغز شما هم محافظت کند. افرادی که یک رژیم غذایی با محتوای چربی زیاد را دنبال می‌کنند به طور معمول کربوهیدرات، مخصوصا کربوهیدرات‌های پالایش شده کمتری مصرف می‌کنند. مصرف کربوهیدرات می‌تواند سبب التهاب و در نهایت زوال عقل شود. در سال ۲۰۱۲ نتایج مطالعه‌ای که توسط کلینیک مایو انجام شد نشان داد،

افرادی که چربی بیشتری مصرف می کنند – یک سوم از کل کالری‌های دریافتی – در مقایسه با آن هایی که سهم چربی در رژیم‌های غذایی‌شان کمتر از یک‌چهارم بود ۴۲درصد احتمال کمتری داشت اختلال شناختی را تجربه کنند.

کمتر از ۵۰ درصد از کل کالری‌های دریافتی خود را از مصرف کربوهیدرات‌ها تامین کنید و بر چربی‌های سالم، دوستدار قلب و تقویت‌کننده مغز مانند آن هایی که در روغن زیتون، بذر کتان، مغزهای خوراکی و ماهی‌های چرب یافت می‌شوند، متمرکز شوید.

۵-کمبود ویتامین D

افراد بسیاری به میزان کافی ویتامین D دریافت نمی‌کنند و این در شرایطی است که با افزایش سن نیاز به این ماده مغذی  بیشتر هم می‌شود. مقدار مصرف توصیه‌شده روزانه برای این ویتامین ۶۰۰ واحد بین‌المللی برای افراد کمتر از ۷۰ سال و ۸۰۰ واحد بین‌المللی برای افراد پیرتر است.

ویتامین D برای طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های بدن نیاز است و سلامت مغز هم در میان آن ها قرار دارد. نتایج مطالعه‌ای که در نشریه Neurology منتشر شد، نشان داد که در افرادی که از کمترین سطوح ویتامین D برخوردار هستند، نسبت به شرکت‌کنندگانی با بیشترین میزان این ویتامین خطر ابتلا به زوال عقل ۵۳ درصد بیشتر بوده است و میزان خطر برای افرادی که به شدت با کمبود ویتامین D مواجه بودند تا ۱۲۵ درصد افزایش داشت.

۶-مصرف نوشیدنی های رژیمی

افرادی که روزانه حداقل یک نوشیدنی شیرین شده با شیرین‌کننده‌های مصنوعی را مصرف می‌کنند. در مقایسه با افرادی که از مصرف این نوشیدنی‌ها اجتناب می‌کنند تقریبا سه برابر احتمال بیشتری دارد طی یک دهه مبتلا به بیماری آلزایمر شوند.

مصرف روزانه نوشیدنی‌های شیرین معمولی یا رژیمی با حجم مغز کوچک‌تر پیوند خورده است. نوشیدنی‌های شیرین (چه دارای شکر یا شیرین‌کننده مصنوعی باشند) به نظر می‌ آید محرک التهابی است که به مغز آسیب می‌زند. همچنین آن ها ممکن است زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ شوند که خطر زوال عقل را بیشتر می کند.

۷-زندگی در مکان های شلوغ

ساکنان شهرها باید هوشیار باشند چون بر اساس مطالعات انجام شده افرادی که در فاصله ۵۰ متری از جاده‌هایی با ترافیک زیاد زندگی می‌کنند در مقایسه با آن هایی که در فاصله بیشتر از ۳۰۰ متری ساکن هستند هفت درصد احتمال بیشتری دارد مبتلا به زوال عقل شوند.

پژوهش‌های قبلی پیوندی بین آلودگی هوا و بیماری قلبی را نشان داده بودند. از این رو پژوهشگران بر این باورند که آلودگی هوا وارد جریان خون شده و سبب التهاب می‌شود که بر قلب و مغز انسان تاثیرگذار است.

۸-تنهایی

خطر ابتلا به زوال عقل در افراد مجرد نسبت به افرادی که متاهل هستند خود ۴۲ درصد بیشتر است. افراد مجرد ممکن است بیشتر احساس افسردگی و تنهایی را تجربه کنند که از عوامل خطرآفرین برای زوال عقل به حساب می آید. البته برای فرار از تنهایی تنها گزینه پیش رو ازدواج نیست بلکه با برقراری ارتباطات اجتماعی هم می‌توانید خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهید. در همین راستا با دوستان خود وقت بگذارنید یا در جلسات گروه‌های پشتیبان شرکت کنید و به طور کلی در جامعه حضور داشته باشید. از این راه نه تنها شانس بیشتری برای تقویت ذهن و مغز خود دارید بلکه شاداب تر هم خواهید بود.»

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید