درمان خانگی سیاتیک

0
29
سنبل الطیب

درمان خانگی سیاتیک

درد سیاتیک همراه با علائمی نظیر احساس سوزش و مومور شدن پا، درد شدید پا در حالت ایستاده و نشسته، و بی حسی و ضعف در کل پا و انگشتان است. این درد معمولا از قسمت پایین کمر شروع و به پشت ران رسیده و در نهایت به کل پا می رسد. سیاتیک معمولا به علت ضعیف شدن دیسک و فتق اتفاق می افتد. هم چنین ممکن است سیاتیک به علت آسیب و عفونت ستون فقرات، بیماری های تخریب کننده ی بارداری ، دیسک ، تنگی کانال نخاعی و … روی دهد. در حالی که  درمان های مرسوم زیادی برای سیاتیک است، اما این نوع درمان ها صرفا برای مدت زمانی معلوم درد را تخفیف می دهند. علاوه بر این تزریق استروئید عوارض جانبی زیادی دارد. در بیشتر موارد پس از ۶ هفته بیماری درمان می شود. شما می توانید درمان خانگی سیاتیک را امتحان کنید.

 

درمان خانگی سیاتیک با ۱۰ روش جدید

ده ترفند برای غلبه بر درد سیاتیک, درمان خانگی سیاتیک

۱- کمپرس گرم و سرد

استفاده از کمپرس سرد و گرم برای کم شدن  تورم سیاتیک و درد  مفید است. گرما، گرفتگی عضلات را آرام می کند، که ممکن است این عضلات عصب سیاتیک را تحت فشار گذاشته و ایجاد درد کند. شما هم چنین می توانید با کمپرس داغ شروع کرده و درجه دما را تغییر داده  و در نهایت کمپرس سرد کنید. برای کمپرس داغ از حرارت رطوبت دار مثل داغ کردن حوله با بخار استفاده کنید که اثر بخش تر باشد.

۱- بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک کیسه آب گرم و یا یخ را بر روی ناحیه مورد نظر  قرار دهید.

۲- این کار را هر چند ساعت یک بار انجام دهید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

۳- اگر مشکلات قلبی دارید  از استفاده کردن از  کمپرس سرد خودداری کنید.

۲- زرد چوبه

به علت وجود کورکومین ((curcumin)) در زرد چوبه تورم و درد کاهش می یابد. زرد چوبه به دلیل خاصیت ضد التهابی  که دارد یکی دیگر از درمان های خانگی موثر برای درمان سیاتیک  به شمار می رود.

زردچوبه

یک لیوان شیر را با یک قاشق چایخوری زردچوبه مخلوط کنید و هم چنین می توانید چوب دارچین هم به آن اضافه کنید. حال می توانید با استفاده از عسل آن را شیرین کنید. این نوشیدنی را روزی یک الی دو بار بنوشید تا به نتیجه مثبت و مطلوبی برسید. روش دوم آن است که به جای نوشیدنی از قرص مکمل آن استفاده کنید. این مکمل دارای دوز ۲۵۰ میلی گرمی الی ۵۰۰ میلی گرم است که روزانه ۳ بار به مدت چند هفته از این قرص مکمل استفاده کنید. توجه کنید که زردچوبه برای افراد دیابتی و کسانی که خون رقیقی دارند مناسب نیست.

۳- ماساژ

درد سیاتیک را با ماساژتراپی هم میتوانید بهبود دهید مخصوصا زمانی که مشکل به علت اسپاسم عضلانی باشد. علاوه بر این ماساژ برای بهبود تنش و گرفتگی عضلات، سرعت دادن به  گردش خون، افزایش دامنه ی حرکات بسیار مفید است. با روغن گل راعی ۲ الی ۳ بار در روز محل آسیب دیده را ماساژ داده تا بهتر شوید.  خاصیت ضد التهابی  که روغن گل راعی دارد  درد و تورم سیاتیک را درمان می کند .

روش دیگر این است که ۳ قاشق غذاخوری پودر جوز هندی و یک فنجان روغن کنجد را ترکیب کرده و حرارت می دهیم. سپس وقتی که از حرارت آن کم شد، ناحیه ی مورد نظر را با آن ماساژ می دهیم. چون دردی که در ناحیه ی پایین کمر، پشت و ران شما وجود دارد معمولا همراه با نقاط فشاری (trigger point) در عضلات کمر و پشت است.  می توانید در ناحیه سیاتیک ((نقاط فشاری)) ماساژ بدهید.

۴- ورزش

هنگامی که دچار درد سیاتیک شدید باید سطح فعالیت خود را حفظ کنید و ورزش را قطع نکنید. با تقویت عضلات مرکزی بهبودی شما سریعتر اتفاق می افتد. بعد از یک الی دو روز شروع درد سیاتیک، شما می توانید برنامه ی ورزشی منظم برای تقویت عضلات شکمی و کمر را شروع کنید.کشیدن زانو به طرف قفسه سینه برای کم شدن  تحریک عصب سیاتیک و بهتر شدن انعطاف پذیری فیله کمر بسیار مفید است.

 • بر روی یک تشک به پشت  دراز بکشید.
 • با ثابت نگه داشتن بالا تنه زانو را به طرف قفسه سینه جمع کرده و نگه دارید.
 •  با کنترل کردن تنفس پا را به حالت اولیه دراز کنید.
 •  ۳ تا ۵ مرتبه این کار را برای هر دو پا تمرین کنید.
 •  در نهایت به جای تمرین دادن تک تک پاها ، هر دو پا را بصورت جفتی جمع کنید.

برای درمان سیاتیک تمرین های ورزشی زیادی وجود دارد که بهتر است این تمرینات توسط فرد متخصص انجام شود.

* این تمرینات عبارتند از :

 •     چرخش ستون فقرات (spinal rolling)
 •     حرکت زانو (knees rocking)
 •     فلور تویست (floor twist)
 •     بک بلاک ( منقبض کردن عضلات شکمی بطوریکه قوس کمر از بین برود backblock)
 •     کشش عضلات کمر (back extension)
 •     کشش عضلات همراه سیاتیک (sciatic-mibilizing stretches)
 •      تمرینات یوگا

۵- دمنوش سنبل الطیب

 سنبل الطیب

این گیاه مخصوصا برای بهبود دردهای سیاتیک که به علت اسپاسم عضلانی است مفید و کارآمد است. ریشه سنبل الطیب آرام بخش و تسکین دهنده ی درد های عصبی است. این گیاه برای آرام کردن گرفتگی عضلات مفید چون حاوی روغن های فرار بوده که  است. این گیاه هم چنین به عنوان دارویی گیاهی خواب آور محسوب می شود. قرص ۱۵۰ گرم ریشه ی سنبل الطیب را در ۳ وعده غذایی روزانه به مدت چند هفته میل کنید. هم چنین شما می توانید ۱ قاشق چایخوری از ریشه خشک شده سنبل الطیب را را در یک فنجان آب داغ ریخته و پس از ۱۰ دقیقه، دمنوش سنبل الطیب آماده سرو است. از این دمنوش گیاهی چند هفته میل کنید.

۶- دانه ی شنبلیله

پمادی که به وسیله ی دانه ی شنبلیله تهیه شود با توجه به خواص ضد التهابی آن برای درد سیاتیک مفید است.

 1. یک مشت دانه ی شنبلیله را آسیاب کنید.
 2.  با شیر پودر به دست آمده را بجوشانید تا خمیری شود.
 3.  همانند پماد بر روی محلی که درد دارید استفاده کنید.
 4.  قبل از شست و شو چند ساعت پماد را بر روی پوست خود نگه دارید.
 5.  برای تسکین دردتان از این پماد استفاده کنید.

۷- پوست درخت بید سفید

در درمان خانگی سیاتیک / پوست درخت بید سفید حاوی گلیکوزیدهای فنلی با سالیسیان است و فواید ضد التهابی و ضد درد دارد.این گیاه را هم چنین به عنوان تسکین دهنده درد های بلند مدت به کار میبرند. از قرص ۱۲۰ یا ۲۴۰ گرمی پوست درخت بید سفید سالیسیان روزانه به مدت چند هفته مصرف کنید.

۸ -درمان خانگی سیاتیک با روش طب سوزنی

برای رهایی از درد سیاتیکطب سوزنی یکی دیگر از درمان های طبیعی است که عضلات را آرام کرده و به بدن شما کمک می کند تا بهبود یابد. یکی دیگر از نظریه ها این است که بوسیله ی نقاط مشخص در طب سوزنی، سیستم عصبی مرکزی تحریک می شود به طوری که این تحریک باعث آزاد شدن مواد شیمیایی می شود و درنتیجه ی تاثیر مواد شیمیایی درد شما کاهش یافته و حس بهبودی پیدا خواهید کرد. مطالعی که در سال ۲۰۰۹ در مجله ی طب پزشکی سنتی چینی چاب شده بود،تایید کرد که طب سوزنی گرم باعث کاهش درد سیاتیک می شود که با سوزن های حرارت دیده بکار می رود . در حقیقت ۱۷ نفر از ۳۰ شرکت کننده که در این تحقیق دچار  درد سیاتیک بودند پس از درمان با طب سوزنی بهبود یافتند. طب سوزنی همیشه به وسیله فردی تعلیم دیده و با تجربه انجام می شود.

۹- درمان خانگی سیاتیک با تنظیم دستی ستون فقرات

درمان ستون فقرات با ماساژ شامل تکنیک های مختلفی است که همراه با فشار های سریع و لحظه ای است که تسکین دهنده ی اعصاب تحریک شده ای است که به علت تورم و دیگر علائم سیاتیک دردناک شده است. درمان ستون فقرات با ماساژ روشی طبیعی است که به مرور زمان برای دردهای گردن و کمر شناخته شده تر و عام شده است.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ در مجله ی درمان دارویی و فیزیولوژیکی (Manipulative and Physiological Therapeutics) چاپ شده است به این نتیجه رسید که درمان دردهای ستون فقرات با ماساژ در ۶۰ درصد شرکت کنندگانی که از درد سیاتیک رنج می برده اند، مفید واقع شده در حالیکه در روش های درمانی که همراه با جراحی هستند هم ۶۰ درصد بیماران بهبود پیدا کرده اند. برای درمان مناسب با توجه به علت درد سیاتیک باید به پزشک مراجعه کنید تا بهترین روش ماساژ درمانی را برای ستون فقرات شما برگزیند.

-نکته های مهم در درمان خانگی سیاتیک :

 1.  حرکت ناگهانی انجام ندهید.
 2.   برای آن که فشار بر روی قسمت پایین کمر کاهش یابد وضعیت نشستن مناسب را برگزینید.
 3.  بر روی تشک مناسب بخوابید که خیلی نرم و خیلی سفت نباشد.
 4.  از ورزش های فشرده و سنگین پرهیز کنید ورزش منظم داشته باشید .
 5.  از استعمال دخانیات  چون باعث تخریب دیسک های کمر می شود پرهیز کنید.
 6.  مکمل های ویتامین C، منیزیم و کلسیم  را با توجه به تجویز پزشک مصرف کنید.
 7.  برای درمان درد سیاتیک بهتر است ابتدا از روش های طبیعی تحت نظر پزشک بهره برد و تنها درصورت عدم بهبودی درمان های دارویی و جراحی پیشنهاد می شود.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید