خانه سلامت بیماری ها و راه درمان درمان میگرن بدون دارو

درمان میگرن بدون دارو

0
11
میگرن

درمان میگرن بدون دارو

هنگامی که درد میگرن آغاز می‌شود واقعا قادر است فر را از پا دربیاورد. این درد تند و تیز فقط در شقیقه‌ها پخش نمی شود بلکه در تمام سر پخش می‌شود. احساس ناراحتی و تهوع گوارشی، ناتوانی در تحمل نور، صدا و حتی کوچک‌ترین حرکت، از علائم شایع میگرن هستند.سردرد و میگرن

به جای تسلیم شدن در برابر این درد وحشتاک میگرن می‌توانید به روش های درستی تسکینش دهید. در ادامه این مطلب چند راهکار به شما توصیه می‌کنیم که کمک‌تان می‌کنند این سردرد شدید را تا حدودی تسکین دهید بدون آنکه به دارو نیازی داشته باشید.

۱-نوشیدن آب انگور

شاید خیلی وقت باشد که آب انگور ننوشیده باشید اما خوب است بدانید وقتی درد میگرن آغاز می‌شود، نوشیدن آب انگور راه حل خوبی برای تسکین درد است. انگور یک مسکن عالی است. در خانه می‌توانید آب انگور طبیعی تهیه کنید. انگورهای رسیده و تازه را به همراه کمی آب در مخلوط کن ریخته و در خانه آب انگور طبیعی درست کنید.

۲-خوردن آجیل

اگر به طور مکرر دچار میگرن می‌شوید بهتر است تغییر کوچکی در رژیم غذایی‌تان ایجاد کنید: بیشتر آجیل بخورید. مغزها هم پیشگیری کننده از درد هستند و هم تسکین دهنده‌ی درد. انواع آجیل حاوی عناصر مهمی به نام سالیسین هستند.

سالیسین عاملی ضد درد است که در بسیاری از داروهای امروز وجود دارد. شاید فکر کنید وقتی درد میگرن سراغ‌تان می‌آید حتما باید از داروهای مسکن استفاده کنید اما می‌توانید سراغ مغزها و آجیل بروید چون آن ها نیز عناصر مهم ضد درد را دارند.

۳-کمی فشار دهید

هر چند وقتی درد میگرن آغاز می‌شود احتمالا احساس می‌کنید که سرتان تحت فشار وحشتناکی قرار دارد اما فشار دادن قسمت‌های خاصی از بدن می‌تواند درد و ناراحتی‌تان را تسکین بدهد. وقتی اولین جرقه‌ی میگرن را حس کردید کمی به جمجمه‌تان فشار وارد کنید.

با فشار وارد کردن با انگشتان به نقاط خاص میگرن می‌توانید مغزتان را وادار کنید که آرام باشد و استراحت کند. فشار دادن را از نقطه‌ی بدون درد شروع کنید. با فشار وارد کردن به جمجمه  در مغزتان تنشی که ایجاد شده به جای دیگری فرستاده خواهد شد.

۴-جویدن ریشه زنجبیل 

آیا تا به حال یک تکه زنجبیل را جویده اید؟ اگر در تسکین درد قدرت زنجبیل را بشناسید این بار که میگرن به سراغ‌تان آمد حتما زنجبیل مصرف کنید. وقتی زنجبیل را می‌جوید تولید لیپیدها در درون سلول‌ها افزایش می‌یابد.

لیپیدها می‌توانند عصب‌هایی را که با احساس درد واکنش نشان می‌دهند آرام کند. ریشه زنجبیل مانع تشخیص درد به وسیله بدن شده و اجازه جواب دادن درد به بدن را نمی دهد و حتی می‌تواند احساس تهوع را هم برطرف سازد. تنها کافی است یک تکه زنجبیل بجوید یا مقداری دمنوش زنجبیل بنوشید.

۵-خوردن بیشتر بوقلمون 

حتما شنیده‌اید که خوردن بوقلمون در روز شکرگزاری می‌تواند شما را به خواب ببرد چون تریپتوفان دارد. اما آیا می‌دانستید که برای تسکین فوری میگرن هم مفید است؟

تریپتوفان، اسید آمینه‌ی ضروری است که دوپامین را در مغز افزایش می‌دهد. دوپامین، هورمون شادی است و به ما کمک می‌کند احساس خوبی داشته باشیم و همچنین عامل مهمی در ترشح سروتونین در بدن است. سروتونین وظیفه آرام کردن بدن، کاهش اضطراب و نگرانی و منفی گرایی است. اما از همه‌ی این ها مهمتر اینکه تریپتوفان با کمکی که به تولید دوپامین می‌کند سبب می‌‌شود سروتونین، عضلات اطراف مغز را شل و آرام کند و مویرگ‌های پوست سر آرام شوند.

۶-دریافت ماساژ 

ممکن است ماساژ گرفتن لوکس به نظر بیاید اما وقتی درد میگرن شروع می‌شود ماساژ می‌تواند بهترین راه تسکین آن باشد. می‌توانید تکنیک‌های ماساژ‌های آرامشبخش را یاد بگیرید و خودتان از بدتر شدن درد میگرن‌تان مانع شوید. با ماساژ و کشیدن گردن و پوست سر، جریان خون بیشتر و بهتر شده و سر دردتان آرام خواهد شد.

۷-امتحان کردن دمای متفاوت

این شیوه ای است که اکثر ما وقتی دچار آسیب و درد ناشی از آن می‌شویم به کار می‌بریم: گرما یا سرما درمانی. هر چند امکان دارد کمپرس سرد یا گرم روی سر ایده‌ی جالبی به نظر نرسد اما واقعیت این است که در عرض چند دقیقه جواب خواهد داد! کافیست ببینید برای میگرن شما کدام‌شان (گرما یا سرما) اثر می‌کند. وقتی از گرما استفاده می‌کنید عضلات‌تان شل شده و درد کاهش می‌یابد. اگر از سرما استفاده کنید نواحی دردناک کرخت شده و در نتیجه درد کمتری احساس خواهید کرد.

۸-استفاده از دمنوش‌های گیاهی

هر چند حتی تصور این که با وجود درد میگرن، بیرون بروید و زیر نور آفتاب قرار بگیرید هم برایتان ناخوشایند است اما نزدیک شدن به طبیعت می‌تواند کمک‌ کننده باشد به شرط این که یک باغچه‌ی کوچک داشته باشید. زنجبیل، نعنا فلفلی و فلفل کاین، مسکن‌های طبیعی هستند که در این کار شهرت خوبی دارند و می‌توانند سر درد و تهوع ناشی از آن را برطرف کنند.

سریع‌ترین روش درمانیمصرف این گیاهان است. با ترکیب فلفل کاین، زنجبیل تازه و نعنا فلفلی و دم کردن آن ها به مدت ۱۵ دقیقه،  برای تسکین سر دردتان یک معجون عالی درست کنید. اگر چای داغ دوست ندارید می‌توانید با ترکیب لیموترش و اسطوخودوس، مرهم موضعی التیام بخش درست کنید.

۹-قرار گرفتن در تاریکی

وقتی دچار سر درد معمولی هم هستید نور می‌تواند باعث تشدید آن شود چه برسد به درد میگرن. پس در تاریک کردن محیط خود شک نکنید. معمولا میگرن با تحریک‌های حسی بوجود می‌آید و نور، یکی از این محرک‌هاست. تا جایی که می‌توانید برای تسکین فوری سر درد محیط خود را تاریک کنید. ساده ترین کاری که می توانید انجام دهید بستن چشمها یا انداختن پرده‌ها است. اگر باز هم نور اذیت‌تان می‌کند عینک آفتابی بزنید، حتی اگر در فضای داخل هستید.

۱۰-نوشیدن کمی کافئین 

هرچند کافئین خودش می‌تواند موجب سر درد شود اما مقدار کمی از نوشیدنی‌هایی مانند قهوه یا نوشابه گازدار می‌تواند سر دردها شدید میگرنی را تسکین بدهد. کافئین خاصیت تسکین دهندگی دارد به شرط  آن که از آن مقدار کمی مصرف کنید.

اگر به محض اینکه احساس کردید درد میگرن‌تان در حال شروع شدن است قهوه بنوشید از پیشرفت دردتان مانع می شود و همچنین کافئین می‌تواند تاثیر استامینوفن، آسپرین و یا سایر مسکن‌ها را بهبود بدهد. اما اگر زیاد کافئین مصرف کنید دردتان بیشتر خواهد شد. برای انتخاب راه حل مناسب جهت تسکین سر درد میگرنی‌تان باید اول عامل بروز آن را پیدا کنید. با پرهیز از یک سری از غذاها، عناصر و فعالیت‌ها می‌توانید از میگرن در امان بمانید و این دردهای وحشتناک را تحمل نکنید.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید