خانه سلامت بیماری ها و راه درمان روش های درمان برای رفع خشکی داخل بینی

روش های درمان برای رفع خشکی داخل بینی

0
14
درمان خشکی بینی

روش های درمان برای رفع خشکی داخل بینی

یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد خشکی در بینی  خشکی هوا است و می‌تواند سبب انسداد حفره‌های بینی شود. بنابراین بسیار ضروری است تا هوای اتاقی که روزانه بیشتر اوقات خود را در آن می‌گذرانید مرطوب نگه دارید. چه دستگاه بخور و چه دستگاه تصفیه یا مرطوب کننده هوا، هر دو باعث مرطوب نگه داشتن محیط اطراف شما می شود و از خشکی هوای داخل اتاق جلوگیری می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین اعضا بدن ما بینی است که به دلیل نوع عملکرد و کارآیی آن بیشتر هم در معرض آلودگی، خشکی و سردی ناشی از هوا بخصوص در فصل زمستان قرار می‌گیرد. گاهی این عارضه ناخوشایند به حدی زیاد و ناراحت‌ کننده می‌شود که زندگی طبیعی و عادی را از فرد سلب کرده و او را از انجام فعالیت‌های روزمره، معاشرت و ارتباط برقرار کردن با سایرین باز می‌دارد.

درمان خشکی بینیاز آنجایی که عملکرد صحیح این عضو حیاتی بسیار با اهمیت است چگونگی و پیدا کردن بهترین روش درمانی برای رفع این عارضه هم مهم و ضروری است.

در ادامه این مطلب با چند ترفند خانگی و البته طبیعی آشنا می‌شوید که استفاده صحیح از آن‌ها می‌تواند به کلی مشکل شما را برطرف کرده و شما را به زندگی عادی بازگرداند.

دستگاه بخور یا تصفیه و مرطوب کننده هوا

یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد خشکی در بینی خشکی هوا است و می تواند سبب انسداد حفره های بینی شود.

بنابراین بسیار ضروری است تا هوای اتاقی که روزانه بیشتر اوقات خود را در آن می‌گذرانید مرطوب نگه دارید. چه دستگاه بخور و چه دستگاه تصفیه یا مرطوب‌کننده هوا، هر دو محیط اطراف شما را مرطوب نگه می‌دارند و از خشکی هوای داخل اتاق جلوگیری می کنند.

وازلین

خواص مرطوب‌کننده وازلین آن را به یک ماده جادویی برای حفظ رطوبت و یک درمان خانگی عالی برای رفع خشکی بینی و به‌طور کلی پوست تبدیل کرده است.

در این روش درمانی تنها کافی است تا با نوک انگشتانتان مقداری وازلین را بردارید و به آرامی در بینی خود بمالید. توصیه می‌شود برای اثر‌بخشی روزانه ۳ تا ۴ مرتبه از این درمان استفاده کنید.

گلیسیرین

یکی دیگر از روش‌های طبیعی گلیسیرین است که با کمک آن می‌توانید محیط داخل بینی خود را نرم و مرطوب نگه دارید و به این صورت از خشکی آن جلوگیری کنید.

هنگام استفاده از گلیسیرین ممکن است به دلیل خشکی بینی ابتدا احساس سوزش و درد خفیفی داشته باشید اما مطمئن باشید خیلی سریع تنها بعد از مدت بسیار کوتاهی این ناراحتی برطرف شده و احساس راحتی می‌کنید.

برای این درمان کافی است تا چند قطره گلیسیرین را مستقیما در داخل بینی خود بچکانید و بعد به پشت دراز بکشید تا گلیسیرین جذب پوست داخل بینی شود.

اسپری آب‌ نمک

این روش درمانی بسیار ساده است اما در عین حال بسیار موثر است و استفاده مستمر از آن نتیجه مورد نظر شما را در ‌پی ‌خواهد داشت.

کافی است تا مقداری نمک را در آب حل کنید و با یک اسپری‌کننده مناسب آن را داخل بینی خود اسپری کنید.

روغن کنجد

متاسفانه تنها تعدا معدودی از مردم با خواص بسیار عالی روغن کنجد آشنا هستند و به تازگی در آشپزی از این روغن پر خاصیت استفاده می‌کنند.

به غیر از مصرف خوراکی آن، روغن کنجد می‌تواند به خوبی برای درمان و التیام‌ خشکی بینی شما موثر باشد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که روغن کنجد برای خشکی پوست نرم‌کننده بسیار مناسبی است.

به محض احساس خشکی بینی، در طول یک هفته روزانه چند قطره روغن کنجد را داخل بینی خود بچکانید تا به‌طور کلی اختلالات بینی و حس مور‌مور ناشی از خشکی آن به طور کامل رفع شود.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید