خانه سلامت بیماری ها و راه درمان علائم اولیه بیماری آلزایمر چیست

علائم اولیه بیماری آلزایمر چیست

0
15
بیماری الزایمر

علائم اولیه بیماری آلزایمر چیست ؟

یکی از هولناکترین بیماری های عصر حاضر آلزایمر است. اما با تشخیص به موقع بیماری، بهبود زندگی بیمار ممکن خواهد بود. در ادامه مطلب به یازده رفتاری میپردازیم که با بروز بیماری آلزایمر ارتباط دارد.

بیماری آلزایمر چیست؟

در مغز یک انسان سالم ۱۰ بیلیون نورون وجود دارد که سیگنال های الکتریکی را به اعضای داخلی بدن و ماهیچه های آن منتقل می کنند. بیماری آلزایمر ارتباط میان نورون ها را نابود می کند و به این ترتیب موجب اختلال در عملکرد آن ها و مرگ سلول های مغزی می شود. از این زمان مغز شروع به تحلیل رفتن می کند.

بیماری آلزایمر در ابتدا روی قشر مخ و همچنین بخش هایی از مغز تاثیر می گذارد که مسئول عملکرد حافظه و زبان هستند. در نهایت بخش اعظم مغز دچار آسیب می شود و شخص مبتلا به تدریج توانایی خود برای انجام کارهایش به طور مستقل را از دست می دهد.

۱- برنامه ریزی، پاسخ به سوالات امتحان و کار با اعداد برای فرد سخت می شود

شخص در انجام برنامه ریزی و کار با اعداد به سختی می تواند تمرکز کند. برای این اشخاص آماده کردن یک دستور غذای معمولی، محاسبه ی مخارج ماهانه و تعیین زمان لازم برای انجام کارها دشوار است.

۲- انجام کارهای روزانه ی خانه و وظایف شغلی دشوار می شود و فرد به تلاش بسیار بیشتری نیاز دارد

افرادی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند نمی توانند کارها و فعالیت های روزانه ی خود را به سادگی انجام دهند. گاهی شخص سعی می کند از مسیری همیشگی به خانه برود اما ناگهان در شهر گم می شود یا نمی تواند به یاد بیاورد بازی مورد علاقه اش را چطور باید بازی کند.

۳- احساس اضطراب در فرد زیاد می شود و علائم افسردگی در او بروز پیدا می کند

 یکی از علائم افسردگی و همچنین از علائم اولیه و احتمالی بیماری آلزایمر اضطراب است. افزایش احساس اضطراب با بالا رفتن میزان آمیلوئید بتا در مغز ارتباط دارد. پلاک های آمیلوئیدی (پلاک هایی سمی که در کار و ارتباط نورون ها را مختل می کند) بیشتر در مغز افرادی شکل می گیرد که به آلزایمر پیشرفته مبتلا  هستند و می توانند به زوال عقل منجر شوند.

۴- تشخیص زمان سخت می شود و شخص به تدریج کنترلش را از دست می دهد

افراد مبتلا به آلزایمر درک خود از زمان را از دست می دهند. تشخیص آن که چه روزی از هفته، چه وقتی از سال یا چه دوره ی زمانی است برای شخص سخت می شود. آن ها به ندرت می توانند میان گذشت نیمی از ساعت و سپری شدن چندین ساعت تمایز قائل شوند اما متوجه هستند در حال حاضر چه می گذرد. آن ها بیشتر اوقات یادشان می رود که چطور به یک مکان رسیده اند.

۵- درک شخص از تصاویر و روابط فضایی اشیاء دچار دگرگونی می شود

در بعضی افراد اختلال در بینایی می تواند از علائم اولیه ی بیماری آلزایمر باشد. به طوری که ممکن است خواندن، تمرکز روی متن، تخمین فاصله یا تشخیص رنگ ها برای شخص سخت و دشوار باشد.

۶- اختلال در گفتار و برقراری ارتباط 

علائم بیماری آلزایمر در ارتباطات فرد ظاهر می شوند. مثل توقف های ناگهانی فرد در میانه ی گفتگو، دشوار بودن خلاصه کردن یک داستان برای شخص و تکرار دوباره ی یک ماجرا به دلیل این که فرد فراموش می کند قبلا آن را تعریف کرده است. همچنین اگر شخص در صحبت هایش از کلمات اشتباه یا ساختگی به جای کلمات معمول استفاده می کند، این مسأله هم می تواند از علائم آلزایمر باشد.

۷- فرد بیشتر مواقع وسایل را گم می کند و نمی تواند کارهایی را که انجام داده به یاد بیاورد

افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در اکثر مواقع وسایل را در جایی غیر معمول می گذارند، آن ها را گم می کنند یا نمی توانند کارهایی را که قبل از گم شدن وسیله انجام دادند به یاد بیاورند. به همین علت دائما فکر می کنند از آن ها دزدی می شود.

۸- علاقه ی شخص به انجام وظایف شغلی، سرگرمی ها و برقراری ارتباط از بین می رود

با بروز بیماری آلزایمر، فرد به تدریج از فعالیت های معمول، سرگرمی ها، ورزش و فعالیت های فرهنگی خودداری می کند. او دیگر بازی تیم مورد علاقه اش را تماشا نمی کند، از ملاقات با دوستانش خودداری می کند، به جلسات ورزشی اش نمی رود یا سرگرمی های قدیمی اش را بی دلیل ترک می کند.

۹- روحیه و ویژگی های رفتاری فرد دچار دگرگونی می شود

روحیه و خصوصیات اشخاص مبتلا به آلزایمر گاهی می تواند بی هیچ دلیل مشخصی دچار تغییر شود. آن ها ناگهان هراسان، مضطرب، خجالت زده، افسرده و بد گمان می شوند یا به سادگی و بر سر موضوعی کم اهمیت از کوره در می روند.

۱۰- انجام مقایسه و تصمیم در مورد ارزش وسایل برای فرد دشوار می شود

 برای افراد مبتلا به آلزایمر تصمیم گیری کاری دشوار است. به بیان دیگر فرد در ارزیابی قیمت یک کالا و ارزش حقیقی آن دچار مشکل می شود. به همین علت است که برخی اشخاص قربانی کلاهبرداران می شوند.

بروز مشکل در ارزیابی بر ظاهر فرد هم تاثیرگذار است به طوری که شخص از توجه به خود، شانه کردن موها یا رعایت نکات ساده در بهداشت شخصی دست می کشد.

۱۱- حافظه ی فرد بیشتر به درستی عمل نمی کند و او چگونگی کار با دست ها و پاها در فعالیت های معمولش را از یاد می برد

یکی از نشانه های ظاهر شدن بیماری آلزایمر اختلال در حافظه است. به طوری که به خاطر سپردن و یادگیری اطلاعات جدید برای شخص سخت می شود. از طرفی دیگر مهارت هایی که در طولانی مدت کسب شده بودند به تدریج به فراموشی سپرده می شوند مثل توانایی دوچرخه سواری، بافتن یا نقاشی کردن.

اما چه رفتارهایی در افراد سالخورده طبیعی است و نشانه ی بیماری آلزایمر به شمار نمی رود؟

فرد گاهی برای مدتی کوتاه مسائلی را  فراموش می کند.
شخص گاهی در خصوص نام افراد دچار اشتباه می شود.
گاهی پیدا کردن کلمات مناسب یا توصیف و نامگذاری یک چیز برای فرد سخت و دشوار می شود.
شخص فراموش می کند امروز چه تاریخی، کدام روز هفته یا چه ماهی از سال است.
عکس العمل های فرد دچار تأخیر است.
شخص برای یادگیری مهارت های جدید و انجام کارهای پیچیده، به زمانی بیشتر از قبل احتیاج دارد.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید