خانه سلامت بیماری ها و راه درمان تست SGOT یا همان سرم گلوماتیک اگزالیک چیست

تست SGOT یا همان سرم گلوماتیک اگزالیک چیست

0
52
آزمایش خون

تست SGOT یا همان سرم گلوماتیک اگزالیک چیست ؟

تست SGOT یا سرم گلوماتیک اگزالیک آمیناز آنزیمی است که به طور معمول در کبد و سلول های قلب وجود دارد. وقتی که به دلایلی کبد یا قلب دچار آسیب شود،SGOT به خون انتقال می یابد.

در این طور شرایط سطح SGOT در خون به دلیل آسیب کبدی (به عنوان مثال هپاتیت ویروسی) یا آسیب قلبی (از جمله حمله قلبی) زیاد می شود. برخی از داروها همچنین می توانند سطح SGOT را افزایش دهند. تست SGOT ، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) هم نامیده می شود.

آزمایش خون

به طور کلی سطح AST در افراد سالم پایین است و زمانی که سلول های قلب، کبد و عضلات دچار آسیب می شوند، AST در خون آزاد می شود. بنابراین، آزمایش و بررسی سطح AST مخصوصا برای تشخیص آسیب های کبدی به کار می رود.

تست SGOT چیست؟

آزمایش SGOT ، نوعی آزمایش خون است که تمام مشخصات کبدی را در اختیار پزشک قرار می دهد. این آنزیم یکی از دو آنزیم کبدی است که به نام آمینوترانسفراز هم شناخته شده و به طور اختصار، معمولا AST نامیده می شود، که به معنی آسپارتات آمینوترانسفراز است. آزمون SGOT یا آزمایش AST ، مقدار آنزیم کبدی خون را بررسی می کند.

تست SGOT نشان دهنده چه چیزی است و چرا تجویز می شود؟

ممکن است آزمایش SGOT  روش تاثیرگذاری برای کمک به پزشک برای تشخیص آسیب کبدی یا بیماری کبد باشد. هنگامی که سلول های کبدی آسیب می بینند، SGOT به جریان خون انتقال می یابد و سطح آن در خون افزایش پیدا می کند. این آزمایش می تواند برای ارزیابی سلامت کبد افرادی که سابقه آسیب کبدی و یا هپاتیت c داشته اند به کار رود. به این ترتیب، میزان آنزیم بررسی شده و درمان ارائه خواهد شد. البته SGOT در بسیاری از نقاط بدن، مثل کلیه ها، عضلات، قلب و مغز هم یافت می شود. در صورتی که هریک از این مناطق آسیب دیده باشد، ممکن است سطح SGOT شما از حد نرمال بالاتر باشد. به طور مثال، این سطوح می تواند در طول حمله قلبی یا آسیب عضلانی زیاد داشته باشد. به دلیل این که SGOT در تمام بدن شما آشکار می شود، بخشی از مشخصات کبد، شامل آزمایش ALT هم می شود.

یکی دیگر از آنزیم های کبدی ALT  است. بر خلاف SGOT، این آنزیم، در سنگین ترین غلظت در کبد یافت می شود. اغلب آزمایش ALT  نشان دهنده قطعی آسیب احتمالی کبد است.

شرایط تست SGOT

آزمایش SGOT یک آزمایش خون ساده است. این آزمایش را از نظر فنی می توان بدون هیچگونه آمادگی خاصی انجام داد. با این وجود می توانید مراحل چندگانه ای را  انجام دهید تا این مراحل را آسان تر کنید. بهتر است از دو روز قبل از آزمایش، از داروهای بدون نسخه (OTC)، از جمله استامینوفن (تیلنول) استفاده نکنید.

مصرف آنتی بیوتیک

فراموش نکنید در صورت مصرف آن ها با پزشک مصرف کنید. پیش از انجام تست، باید در مورد تمام داروهای مصرفی خود با پزشک مشورت کرده تا پزشک بتواند در هنگام خواندن نتایج آن را در نظر بگیرد. شب قبل از آزمایش هم تا می توانید آب بنوشید. هیدراته شدن بدن ، تشخیص را برای پرستار آسان تر می کند. در روز آزمایش لباسی به تن داشته باشید که ساعد تا آرنج را به راحتی بتوانید از لباس خود آزاد کنید تا برای آزمایش خون به راحتی در دسترس پرستار باشد. محدوده نرمال آزمون SGOT معمولا بین ۸ تا ۴۵ واحد در هر لیتر سرم است. در کل ممکن است مردان به طور طبیعی مقدار بیشتری از AST را در خون داشته باشند

روش انجام آزمایش SGOT

پرستار برای انجام آزمایش شما را آماده می کند. شما همان طور که در صندلی نشسته اید پرستار، یک نوار الاستیک را محکم به اطراف بازوی شما می بندد و برای استفاده درست از یک ورقه مناسب استفاده می کند. سپس پیش از استفاده از سوزن برای کشیدن خون از رگ، منطقه را تمیز می کند. این کار تنها یک دقیقه زمان میبرد تا تکنیسین، خون را به یک بطری کوچک بکشاند. پس از کشیدن خون، یک گاز تمیز روی ناحیه گذاشته شده و سپس، باند الاستیک برداشته می شود.

آزمایش خون

آزمایش تمام شده و شما می توانید به منزل بروید. ممکن است شما تا یک هفته کبودی کوچکی در ناحیه آزمایش داشته باشید. به طور کلی در همه زمان و در طول درمان احتمالی، لازم است آرامش کلی را حفظ کنید تا سبب آرام بودن بدن و عضلات شما شود. نمونه خون شما بعد از دریافت، پردازش می شود. در حالی که تنها چند ساعت طول می کشد تا نمونه از راه دستگاه پردازش شود، اما ممکن است چند روز طول بکشد تا پزشک شما نتیجه را بگوید.

 تست SGOT

خطرات تست SGOT

خطرات بسیار اندکی برای آزمایش SGOT گزارش شده است، اما بهتر است شب پیش از آزمایش آب فراوان بنوشید تا از احساس ضعف و سرگیجه جلوگیری شود. در صورتی که برای انجام این آزمایش آمده اید از پرستار راهنمایی لازم را گرفته و چنانچه هر مشکلی به وجود آمد، از او کمک بگیرید. در صورت بروز سرگیجه یا هر نوع احساس ناخوشایند دیگری، می توانید برای مدتی دراز کشیده و به حالت طبیعی برگردید.

نتایج تست SGOT

اگر نتایج تست SGOT شما بالا باشد، این به این معنی است که یک عضو یا عضلات حاوی این آنزیم می تواند آسیب ببیند.

این اعضاء شامل کبد، عضلات، قلب، مغز و کلیه است. پزشک شما ممکن است دستورالعمل های پیگیری کننده دیگری را برای موارد تشخیصی دیگر، سفارش دهد.

میزان نرمال تست SGOT

میزان نرمال تست SGOT معمولا بین ۸ تا ۴۵ واحد در هر لیتر سرم است. به طور کلی مردان ممکن است به طور طبیعی مقدار بیشتری از AST را در خون داشته باشند.

عدد بالاتر از ۵۰ برای مردان و ۴۵ برای زنان بالا است و ممکن است نشان دهنده آسیب در نواحی اشاره شده باشد. بسته به اینکه آزمایشگاه چه روشی را استفاده کرده است امکان دارد در محدوده های طبیعی تغییرات کمی وجود داشته باشد. محدوده دقیق آزمایشگاه در گزارش نتایج ذکر شده است و به هر ترتیب، دقت نتایج همیشه بالا است.

میزان بسیار بالای AST یا ALT نشان دهنده شرایطی است که مشخص می شود، کبد، بیش از حد آسیب دیده است. این شرایط عبارت اند از:

  • شوک یا فروپاشی سیستم گردش خون
  • هپاتیت حاد A یا هپاتیت B
  •  آسیب های شدید کبدی که احتمالا به دلیل وجود سموم است، از جمله مصرف بیش از حد داروهای OTC مثل استامینوفن

علائم هپاتیت

وقتی که کبد یا قلب به دلایلی دچار آسیب شود،SGOT به خون انتقال می یابد و سطح SGOT در خون به دلیل آسیب کبدی یا آسیب قلبی افزایش می یابد.

پیگیری

اگر برای بررسی نتایج تست SGOT شما کافی نباشد، ممکن است پزشک شما تست های پیگیری اضافی را سفارش دهد. در صورتی که این تست ها برای بررسی عملکرد کبدی یا بررسی ویژه آسیب های کبدی باشد، شامل موارد زیر می شود:

  • این اندازه گیری، توانایی خون را برای لخته شدن و ارزیابی عملکرد پروتئین های عامل لخته شدن در کبد، نشان می دهد.
  •  آزمایش بیلی روبین: بیلی روبین مولکولی و محصولی از تخریب معمول گلبول های قرمز است که در کبد اتفاق می افتد. بیلیروبین به طور معمول در صفرا انتشار می یابد.
  •  آزمایشات گلوکز: ممکن است آسیب و عملکرد نادرست کبد  به کم شدن غلظت گلوکز منجر شود.
  •  شمارش پلاکت: سطح پلاکت های پایین می تواند بیماری کبد را نشان دهد.

کلیه این آزمایشات آزمایش خون هستند و می توانند در یک آزمایش کامل پانل خون (CBP) تکمیل شوند. در صورتی که عضلات دیگری به دلیل سطح بالای AST درگیر شده باشند ممکن است پزشک برای تشخیص مشکل، همراه با سونوگرافی از کبد، آزمایشات اضافی را هم انجام دهد.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید