خانه سلامت پیشگیری بهتر از درمان ویتامین C در کاهش وزن چه تاثیری دارد؟

ویتامین C در کاهش وزن چه تاثیری دارد؟

0
16
میوه های دارای ویتامین c

ویتامین C در کاهش وزن چه تاثیری دارد؟

ویتامین ث یا ال-آسکوربات یا اسکوربیک اسید ریز مغذی حیاتی برای گونه‌های پیشرفته پستانداران (انسان، میمون‌ها و مانند این‌ها)، شمار اندکی از گونه‌های دیگر پستانداران (به‌ویژه خوکچه هندی و خفاش‌ها)، تعدادی از گونه‌های پرندگان و برخی ماهی‌هاست. تقریباً بجز موارد که در بالا ذکر شد بقیه جانداران این ویتامین را در بدن خود می‌سازند. در سده نوزدهم و در جریان مبتلا شدن بسیاری از دریانوردان به بیماری اسکروی این دریانوردان چاره کار را در مصرف مرکبات دیدند و بالاخره در سال ۱۹۲۸ این ویتامین در میوهپرتقال کشف شد و اسید اسکوربیک نام گرفت. این ویتامین که از ویتامین‌های محلول در آب است، در برابر حرارت و مواد قلیایی از بین می‌رود. این ویتامین در واکنش‌های شیمیایی بدن یک حمل کننده الکترون است و از مهمترین آنتی اکسیدان‌ها است.

میوه های دارای ویتامین c

ویتامین c جامدی سفید رنگ و محلول در آب و غیر سمی است که مصرف آن سامانه ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. دارای استر حلقوی است و در محیط آبی آبکافت می‌شود و اسید می‌سازد به همین دلیل به ان «اسید آسکوربیک» می‌گویند.در فصل زمستان تمام دردها مخصوصا اگر مشکل آرتریت یا ورم مفاصل باشد بیشتر می‌شوند. اما ویتامینی وجود دارد که می‌تواند در تسکین و بهبود این دردها موثر باشد.یکی از روش‌هایی که برای اطمینان حاصل کردن از سلامت مفاصل می‌توان مورد توجه قرار داد حفظ وزن سالم است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که با کاهش تنها ۱۰ پوند (۴.۵ کیلوگرم) از وزن خود در طی ۱۰ سال می‌توانید خطر ابتلا به آرتریت را تا بیش از ۵۰‌ درصد کاهش دهد.

 ویتامین C چگونه کمک می کند :

ویتامین C برای کاهش وزن مانند یک سلاح مخفی است. این ویتامین و گلوکز دارای ساختارهای شیمیایی مشابه هستند. آن ها به طور مداوم  برای ورود به سلول‌های شما در حال رقابت با یکدیگر هستند و در این بین شرایط برای ویتامین C دشوارتر است. گیرنده ای به نام Glut-1 وجود دارد که هم به گلوکز و هم به ویتامین C اجازه ورود به سلول‌ها را می‌دهد. این گیرنده متاسفانه به گلوکز بیشتر علاقه مند است. این به معنای آن است که ویتامین C برای ورود باید به تعداد بیشتری ظاهر شود. هنگامی که با کمبود ویتامین C روبرو شوید  نسبت به آن چه بدن برای تامین انرژی روزانه خود نیاز دارد گلوکز بیشتری وارد سلول‌ها می‌شود. این وضعیت موجب تحریک تولید انسولین می‌شود. انسولین  در جذب گلوکز به بدن کمک می‌کند در شرایطی که به‌طور همزمان به بدن شما می‌گوید سوزاندن چربی ذخیره شده را متوقف کرده و  به جذب آنچه وارد می‌شود توجه کند.

اثر ورزش با ویتامین C:

کارشناسان فعالیت جسمانی با شدت متوسط به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز را برای کاهش مطلوب چربی شکم توصیه می‌کنند. اگر دچار درد آرتریت  هستید ممکن است با محدودیت در این زمینه  مواجه شوید. و در نهایت اهمیت میزان کافی از ویتامین C هرچه بیشتر خود را نشان می‌دهد.

سطوح ناکافی حتی در صورت دنبال کردن یک رژیم ورزشی خوب از ویتامین c امکان چربی سوزی کارآمد را  از بدن می گیرد. برای سوخت و ساز چربی به ویتامین C نیاز است.شما بدون مقدار کافی از ویتامین c  نمیتوانید چربی های شکم خود را  حتی در صورت انجام ورزش کاهش دهید.نتایج یک مطالعه نشان داده است افرادی که به اندازه کافی ویتامین C مصرف می‌کنند طی انجام ورزش با شدت متوسط ۳۰‌درصد بیشتر از افرادی که به میزان کم ویتامین C مصرف می‌کنند چربی می‌سوزانند.

ویتامین C در رژیم غذایی روزانه :

در طیف گسترده‌ای از میوه‌ها و سبزیجات ویتامین C وجود دارند. از جمله بهترین منابع برای این ویتامین می‌توان موارد زیر را نام برد: نصف فنجان خام، فلفل قرمز شیرین،  ۹۵ میلی گرم.کیوی، یک عدد، ۹۱ میلی گرم.توت‌فرنگی، یک فنجان، ۸۵ میلی‌گرم.پرتقال، یک عدد اندازه متوسط، ۷۰ میلی‌گرم.بروکلی، نصف فنجان پخته، ۵۱ میلی گرم.گریپ‌فروت، نصف یک میوه اندازه متوسط، ۳۸ میلی گرم.گوجه‌فرنگی، یک عدد اندازه متوسط، ۱۶ میلی گرم و یک فنجان خام، اسفناج،  ۸ میلی گرم.

پیشگیری از افزایش وزن و ویتامین C

پشتیبانی از غدد آدرنال با مقادیر کافی از ویتامین C می‌تواند موجب کوتاه شدن چرخه دیگری از رویدادها شود که منجر به افزایش وزن  می‌شود. غدد آدرنال میزبان بالاترین میزان تراکم ویتامین C در بدن هستند. ویتامین C برای تولید کورتیزول، هورمون استرس مسئول واکنش جنگ یا گریز ضروری است.اگر مقدار کافی از ویتامین C در بدن نباشد غدد آدرنال دچار تنش شده و کورتیزول بیشتری را ترشح می‌کنند. این شرایط  بر سطوح قند خون تاثیر منفی می‌گذارد و به صورت مستقیم باعث جمع شدن چربی شکمی ناسالم می شود. البته کاهش وزن نمی‌تواند آسیب وارده به مفاصل در نتیجه ابتلا به آرتریت را بهبود ببخشد اما می‌تواند در کاهش درد و کم کردن آهنگ پیشرفت بیماری تاثیرگذار باشد و شاید تعجب کنید که  اگر بدانیدتا چه اندازه ویتامین C می‌تواند کمک کننده شما در این زمینه باشد.

اضافه وزن بیش از اندازه علاوه بر ایجاد درد در مفاصل دچار آرتریت، شما را در معرض پیامدهایی جدی که حتی ممکن است زندگی انسان را در معرض خطر قرار می‌دهد. تجمع چربی شکمی بیش از اندازه نه تنها موجب ترشح مقدار بیش از حد هورمون‌هایی می‌شود که سطوح کلسترول را تغییر می‌دهند و فشار خون را افزایش می‌دهند و موجب کاهش انسولین می شود بلکه عملکرد ضعیف این هورمون‌ها افزایش وزن را نیز  آسان می‌کند.این شرایط شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی قرار می‌دهند و این کابوس متابولیکی باعث شکل‌گرفتن چرخه‌ای می‌شود که شرایط را برای سیستم‌های بدن را برای حفظ سلامت شما دشوار می‌ کند.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید