خانه سلامت پیشگیری بهتر از درمان کدام غذاها حساسیت‌زا هستند

کدام غذاها حساسیت‌زا هستند

0
33
غذاهای حساسیت زا برای کودکان

کدام غذاها حساسیت‌زا هستند ؟

اسم حساسیت غذایی که می‌آید همه فورا یاد غذاهایی مانند گوجه‌فرنگی و بادنجان می‌افتند. ولی شاید بدانید غذاهای دیگری هم وجود دارند که هرچند به اندازه گوجه‌فرنگی و بادنجان به حساسیت‌زا بودن شهرت ندارند اما می‌توانند مخصوصا برای بچه‌ها ایجاد حساسیت کنند.

مثلا همین سیب که همیشه می‌گویند «میوه بهشته» و نماد سلامت است می‌تواند برای بعضی از بچه‌ها حساسیت‌زا باشد. اگر شما هم علاقه دارید این غذاها را بشناسید و فوت و فن پیشگیری از ابتلای فرزندتان به حساسیت غذایی را یاد بگیرید خواندن این مطلب را از دست ندهید.

غذاهای حساسیت زا برای کودکان

زمان طلایی را دریابید

پیش از این‌که غذای کمکی را برای بچه‌ها شروع کنید دنیای آن‌ها فقط یک طعم را در خود دارد: طعم شیر! ولی از پایان ۶ ماهگی کم‌کم سروکله غذاهای دیگر هم پیدا می‌شود و طعم‌های جدید یکی پس از دیگری به دنیای کودک‌تان راه پیدا می‌کنند. این زمان، درست فرصت طلایی برای جلوگیری از حساسیت‌های غذایی در کودکان است. اگر اصول تغذیه تکمیلی را به طور صحیح رعایت کنید می‌توانید از بروز بسیاری از حساسیت‌های غذایی در آینده جلوگیری کنید.

چرا حساسیت؟

حساسیت یا آلرژی به غذاها، یک بیماری ژنتیک است که قادرند از شما به فرزندتان انتقال داده شده باشند. حساسیت غذایی هنگامی بوجود می آید که سیستم ایمنی بدن، یک ماده خوراکی را با یک ماده مهاجم نظیر میکروب‌ها اشتباه می‌گیرد و بنابر این نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد. این واکنش موجب آزاد شدن مقدار زیادی هیستامین در بدن کودک می‌شود که علائم حساسیت را به‌ همراه دارد.

همه چیز به این ۸ غذا مربوط می شود

با این‌همه غذای حساسیت‌زا که نام بردیم لازم نیست بترسید! اصلی‌ترین غذاهایی که بیشترین حساسیت‌ها را در کودکان ایجاد می‌کنند، ۸ گروه اصلی هستند که تنها رعایت کردن احتیاط در مورد این ۸ غذا می‌تواند تا ۹۰ درصد خطر بروز حساسیت غذایی را در کودک شما کم کند. این ۸ غذا شامل این‌ها هستند

  • تخم مرغ
  • شیرگاو
  • بادام زمینی (بسیاری از پزشکان می‌گویند بهتر است تا قبل از ۳ سالگی به کودک بادام زمینی ندهید چون به‌شدت حساسیت‌زاست.)
  • مغزگردو و بادام
  • میگو
  • ماهی
  • گندم
  • سویا

حساسیت چه علائمی دارد؟

علائم حساسیت غذایی معمولا کمی پس از این‌که غذا به وسیله کودک خورده شد ظاهر می‌شوند. یعنی تقریبا چند دقیقه تا چند ساعت پس از خوردن غذا. همین موضوع به شما کمک می‌کند که ساده‌تر بتوانید نوع غذایی را که موجب حساسیت فرزندتان شده تشخیص دهید. هر بار که غذای جدیدی را به فرزندتان می‌دهید مخصوصا غذاهایی که حساسیت‌زا هستند باید حواس‌تان جمع باشد تا علائم مربوط به حساسیت غذایی را ببینید. این علائم شامل موارد زیر می‌شوند:

  • کهیر، قرمزی یا جوش پوست،  تورم صورت، لب‌ها یا زبان ، استفراغ، دل‌درد،  نفخ شکم و اسهال، وجود خون در مدفوع، سرفه، تنفس دشوار، شنیده شدن صدای ویز ویز موقع تنفس کودک و بیهوش شدن (در موارد شدید).

چه زمان باید با اورژانس تماس بگیرم؟

ممکن است گاهی علائم خطرناکی شامل تورم شدید صورت، حلق، گلو یا انقباض شدید ناحیه حنجره، خس خس سینه و تنگی نفس شدید، کاهش فشارخون یا افت سطح هوشیاری در کودک بروز کند. به مجموعه این علائم شوک آنافیلاکسی گفته می‌شود. در این صورت باید هر چه زودتر با اورژانس تماس بگیرید. در مورد اسهال یا استفراغ شدید هم بهتر است در اسرع وقت به پزشک کودکان مراجعه کنید.

چگونه با حساسیت خفیف برخورد کنیم؟

خوشبختانه علائم حساسیت غذایی بیشتر خود را به‌ طور خفیف نشان می‌دهند. اگر فرزند شما علائمی مثل قرمزی پوست را از خود نشان می‌دهد و شما به حساسیت غذایی نسبت به یک غذای خاص مشکوک هستید بهتر است با پزشک کودکان مشورت کنید. اگر پزشک هم مثل شما به این نتیجه برسد که فرزندتان به نوع خاصی از غذا حساسیت دارد معمولا از شما می‌خواهد آن ماده غذایی را از رژیم روزانه فرزندتان حذف کنید و به شما یاد می‌دهد که درصورتی که فرزندتان تصادفا آن غذا را خورد چه برخوردی نشان دهید.

اما آنچه که مهم است این است که اگر فرزندتان برای اولین بار نسبت به غذایی که به آن حساسیت دارد، علائم خفیف نشان دهد باز هم ممکن است در آینده نسبت به همان غذا شدیدا واکنش نشان دهد. بنابر این باید حتما موضوع حساسیت غذایی را با پزشک در میان بگذارید.

برخی از حساسیت‌های غذایی به مرور زمان و با بزرگ شدن کودک، از بین می‌روند. مثلا حساسیت‌به شیر و تخم مرغ به مرور از بین می‌رود اما حساسیت به بادام‌زمینی و آجیل‌های دیگر معمولا از بین نخواهد رفت.

شناسایی غذاهای حساسیت‌زا 

بعضی از غذاها به‌ علت خاصیت حساسیت‌زایی بالایی که دارند تا قبل از یک سالگی نباید به کودکان داده شوند.  یکی از مهم‌ترین این مواد شیر گاو است. برای بچه‌های زیر یک سال شیر گاو به‌شدت حساسیت‌زا بوده و ممکن است در آینده موجب بیماری‌های دیگری هم در کودک شود. سفیده تخم مرغ، بادام زمینی، میوه‌هایی مثل کیوی، انواع توت مثل توت سفید، توت فرنگی، شاه‌توت و تمشک، خربزه، آلبالو و گیلاس هم نباید به کودکان زیر یک سال داده شوند.

نکته مهم دیگری که شاید به ذهن مادران نرسد این است که بهتر است از دادن هر گونه خوراکی بسته‌بندی شده که از بیرون می‌خرید به کودکان زیر یک سال پرهیز کنید چون مواد خوراکی بسته‌بندی شده مواد نگهدارنده دارند و ممکن است برای کودک حساسیت‌زا باشند. غذاهای کمکی آماده هم معمولا مخلوطی از چند جور خوراکی مختلف هستند و درصورتی که کودک شما به یکی از این مواد حساسیت داشته باشد نمی‌توانید آن را تشخیص دهید. خوردن پنیر، قهوه، چای، نوشابه، سوسیس، شکلات، میگو، نمک، ادویه، ترشی، آبمیوه‌های صنعتی، لپه، نخود، کلم و اسفناج هم برای کودکان زیر یک‌سال ممنوع است.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید