خانه سلامت دارو های گیاهی و طب سنتی درمان زگیل به روش های سنتی

درمان زگیل به روش های سنتی

0
43
رگیل

درمان زگیل به روش های سنتی

زگیل (نام علمی: Verruca)، غده‌ای گوشتی است که انواع آن بر روی دست و پاها رشد می‌کند، اما ممکن است بر روی تمام نقاط بدن رشد کند، و این غده‌ها را با داروهای سوزاننده از قبیل اسید ازتیک (بمقدار کم) و جز آن برطرف می‌کنند.

 ازجمله بیماری‌های شایع پوستی  زگیل است که در طب رایج نوعی ویروس شناخته شده است که با تماس پوستی از شخصی به شخص دیگر انتقال می‌یابد. ویروس زگیل درست مانند تبخال بعد از اولین ورود به بدن، برای همیشه و به‌طور خاموش در آن باقی می‌ماند؛ حتی اگر برجستگی‌های پوستی حاصل از آن برطرف شوند. در این صورت هر بار که دفاع سیستم ایمنی پایین بیاید، ویروس بیدار شده و ضایعات خود را روی پوست نمایان می‌کند. طب سنتی علاوه بر این نظریه، دلیل دیگری هم برای ایجاد ضایعات زگیل دارد. از دیدگاه این طب عامل اصلی عود زگیل، تجمع بلغم غلیظ و سفت شده به تنهایی یا توأم با سودا در پوست است، بنابراین تا زمانی که بدن خود را از این مواد پاکسازی نکنید، زگیل مجدد بروز خواهد کرد.

زگیل دست, درمان زگیل به روش های سنتی

– دلیل ایجاد زگیل چیست؟

زگیل یک بیماری ویروسی است که عامل ایجاد کننده آن پاپیلوما ویروس انسانی است لازم به توضیح است تاکنون بیش تر از ۷۰ نوع ویروس زگیل شناخته شده که درایجاد زگیل موثرند. برخی از این ویروس ها فقط می توانند پوست را گرفتار کنند و برخی دیگر فقط مخاط ها را (مثل نواحی تناسلی بیرونی و حتی نواحی تناسلی داخلی خانم ها و مخاط چشم و بینی و حلق) گرفتار می کنند و برخی هم پوست و هم مخاط را گرفتار می کنند. افزایش خطر زگیل با تجمع بلغم و سودا در پوست زگیل در طب سنتی، «ثؤلول» نام دارد و به انواع مختلفی تقسیم‌ می‌شود: ازجمله زگیل میخ مانند، خارمانند، معکوس، نوک تیز و… علت اصلی این ضایعه از دیدگاه طب سنتی، تجمع بلغم غلیظ و سفت شده به تنهایی یا همراه با خلط سودا در پوست است.

درحالی که طب رایج عامل آن را فقط ویروس می‌داند. به‌طور کلی باید در نظر داشت که هر زمان سیستم ایمنی ضعیف شود، ویروس‌های نهفته در بدن شروع به رشد و تکثیر و فعالیت می‌کنند. اغلب افراد، تبخال زدن براثر ترسی ناگهانی یا شنیدن خبری ناگوار را تجربه کرده‌اند. این موضوع حاکی از آن است که قدرت سیستم ایمنی بدن بر اثر استرس، ترس و اضطراب کاهش پیدا می‌کند، بنابراین برای جلوگیری از عود ضایعات پوستی ویروسی باید تا حد امکان از قرار گرفتن در این وضعیت‌ها خودداری کرد. همچنین باید قدرت سیستم ایمنی بدن را با تغذیه صحیح و حفظ سلامت روحی، روانی و جسمانی افزایش داد. رعایت بهداشت فردی و عمومی ‌نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. طب رایج هم این موضوع را مورد بررسی قرار داده است.

درواقع ویروس زگیل می‌تواند خیلی آسان در محیط‌های مرطوب مثل استخر، حمام، جکوزی و سونا بین افراد منتقل شود.

– انواع زگیل :

۱) زگیل معمولی که بیش تر در بچه ها دیده می شود تعداد ضایعات این نوع زگیل در بچه ها از یک تا ده ها عدد می رسد ، البته این نوع زگیل در بالغین هم مشاهده می شود ولی تعداد آن ها نسبت به بچه ها کم تر است. در این نوع زگیل ضایعات به صورت برجستگی هایی با سطح خشن و به رنگ مایل به خاکستری دیده می شود که اندازه آن ها می تواند از چند میلی متر تا یک سانتی متر و بزرگ تر مشاهده شود. بیش ترین جاهایی که این نوع زگیل درگیر می کند معمولاً روی پشت دست ها و پشت انگشتان و پاها، روی تنه، پوست سر، صورت، بینی و … می باشد .

۲) زگیل صاف: این نوع زگیل به صورت ضایعات ۴-۲ میلی متری به رنگ پوست یا مایل به رنگ صورتی و با سطح کمی برجسته دیده می شود . این نوع زگیل بیش تر در صورت ، گردن، پشت دست ها، مچ دست و زانوها دیده شده که معمولاً در جوان ها بیش تر ظاهر می شود.

۳) زگیل کف پا: این نوع زگیل به صورت نقاط فرو رفته در کف پاها دیده می شوند و گاهی این نقاط به هم پیوسته و سطح بزرگی را به وجود می آورند که اصطلاحاً به آن زگیل موزاییکی گفته می شود.

۴) زگیل های ظریف نوک تیز یا انگشتی: این نوع زگیل به صورت ضایعات مجزا و پایه دار نازک است و معمولاً در صورت وگردن آقایان دیده می شود که با shave کردن صورت زیاد می شوند.

۵) زگیل های تناسلی: این نوع زگیل ها به صورت ضایعات مجزا و یاگل کلمی به هم پیوسته و گاهی به صورت مرطوب و بدبو درنواحی تناسلی خانم ها و آقایان دیده می شوند. این نوع زگیل ها از طریق مقاربت واگیر می یابند.

 

– درمان زگیل به روش های سنتی :

۱- درمان کردن با گیاه :

حکمای طب سنتی درمان‌های متعددی را برای زگیل گفته اند که از میان آن ها بعضی قابل دسترس و گروهی دیگر کمیاب یا نایاب هستند. استفاده از مخلوط سیاه‌دانه کوبیده شده و سرکه یکی از راه های رایج درمان است. این ماده را می‌توان هر روز به‌طور مکرر روی زگیل مالید تا از بین برود. مخلوط نمک و سرکه نیز می‌تواند همین عملکرد را داشته باشد. از آنجایی که جنس این ضایعات از بلغم غلیظ خشک شده یا سودای مخلوط با بلغم است، مرطوب نگه داشتن آن ها می‌تواند به درمان کمک کند. برای این منظور باید ضایعه را به‌طور مکرر با روغن گل سرخ یا چربی مرغ خانگی (مرغی که در خانه پاک کرده و چربی آن را جدا می‌کنید) آغشته کنید.

۲-بدن را از بلغم و سودا پاکسازی کنید :

بعد از چند روز استفاده از درمان‌های موضعی یاد شده در بالا می‌توانید پاکسازی بلغم و سودا را آغاز کنید. مواد لازم برای این پاکسازی به‌صورت آماده در عطاری‌ها یا داروخانه‌های منسوب به دانشکده‌های طب سنتی موجود هستند. اما اگر تهیه آن ها برای‌تان امکان‌پذیر نیست، می‌توانید مقداری اسطوخودوس، آویشن، گل‌سرخ، برگ سنا، افتیمون و تربد (از هر یک به میزان ۵گرم) را با یک لیوان آب جوشانده تا میزان آن به نصف لیوان برسد. این ماده را باید یک هفته هر روز صبح وعصر بزنید تا بدن پاکسازی شود. بعد از این یک هفته نیز می‌توانید روزانه یک تا دو بار دم‌کرده افتیمون بنوشید. توجه داشته باشید که افتیمون نباید جوشانده شود زیرا خواصش را از دست می‌دهد. بنابراین آن را مانند چای دم کنید.

– سایر درمان‌های موضعی زگیل :

با سیگاری از جنس زرچوبه درمان کنید!

ازجمله مواد موثر برای درمان زگیل در طب سنتی می‌توان به انزروت و زنگار اشاره کرد. این مواد را باید در محلول آب و صابون حل کرده و از آن ها پماد تهیه کنید و سپس آن را روزی دو تا سه بار روی ضایعه قرار دهید. بعضی افراد هم برای درمان از زردچوبه کمک می‌گیرند.

به این صورت که زردچوبه را مانند سیگار میان تکه‌ای کاغذ می‌پیچند و آن را آتش می‌زنند. سپس روی زگیل قرار می‌دهند تا داغ شود. در آخر نیز زگیل را از روی پوست جدا می‌کنند. البته این شیوه کمی ‌دردناک است و ممکن است با مقداری خونریزی همراه باشد.

صدف های کنار دریا کمک کننده در درمان!

یکی دیگر از گیاهان درمان‌کننده زگیل گشنیز است. به همین دلیل باید گشنیز خشک شده را در آب بسایید و روزانه چندین بار زگیل را به آن آغشته کنید. صدف و گوش‌ماهی کنار دریا را هم می‌توان پودر کرده و با سرکه آغشته کرد و روی زگیل قرار داد.

یکی دیگر از مواد موثر بر زگیل زاج است این ماده که به راحتی یافت می شود مانند سنگ نمک است و می‌توان آن را چند شب پشت سر هم روی زگیل مالید تا ضایعه کوچک شود و از بین برود. استفاده از روغن جوانه گندم و روغن حلتیت که میتوانید آن ها را از عطاری ها تهیه کنید روی ضایعات بمالید تا مفید باشند.

راه درمانی دیگر، ضماد کردن مغز انجیر خشک مخلوط با مقداری سقز روی زگیل است. آب برگ انجیر هم می‌تواند به‌صورت موضعی کمک‌کننده باشد. برای استفاده از آن باید برگ انجیر را کوبیده و داخل دستمال قرار دهید، سپس دستمال را فشار دهید تا آب آن بیرون بیاید.

بادمجان کبابی به خورد زگیل بدهید!

حال که در زمستان و فصل سرما به سر میبریم می‌توانید به‌راحتی مقداری چغندر تهیه کرده و زگیل را به‌طور مکرر با آب آن آغشته کنید. کندر را هم می‌توان در سرکه یا روغن‌زیتون حل کرد و روی زگیل قرار داد. برگ یا پوست درخت بید که آسپیرین از آن تهیه می‌شود نیز کمک‌کننده است. به همین دلیل باید آن ها را بسوزانیم و خاکسترشان را روی زگیل قرار دهیم . حتی اسید سالیسیلیک موجود در داروخانه هم از این گیاه به‌دست می‌آید. اسید سالیسیلیک ماده‌ای سوزاننده است که برای رفع زگیل تجویز می‌شود.

علاوه بر این ها، مخلوط سرکه با خاکستر حاصل از سوزاندن شاخه انگور یا خاکستر بادمجان نیز زگیل را به‌صورت موضعی درمان می‌کند.

زگیل پا


در بعضی موارد ممکن است به جراحی نیازمند شوید . تخم گیاه کرچک آغشته به عسل از دیگر مواد درمان کننده زگیل است. این تخم رویه‌ای چوب مانند دارد که باید شکسته شود تا بتوان از ماده چرب داخل آن استفاده کرد. از ترکیب این ماده با عسل، پمادی به‌دست می‌آید که باید روی زگیل مالیده شود. ترب کوبیده شده مخلوط با سرکه هم می‌تواند تاثیر گذار باشد. در رفع زگیل سیر، پیاز و پیاز دشتی له شده نیز همگی تاثیرگذارند فقط گاهی باعث حساسیت، قرمزی و سوزش پوست اطراف زگیل شوند. تمامی این روش‌ها از کتب طب سنتی خارج شده اند  و اگر فرد با رعایت آن ها نتیجه ای نگیرد  باید به وسیله جراحی زگیل را بردارد. البته امروزه روش‌های جدیدتری هم برای این منظور به میان آمده ازجمله RF و کوتر.

  • زگیل را ریشه‌کن کنید :

مصرف همزمان ماست و آب خنک باعث بروز زگیل می شود؟!

همان‌طور که گفته شد زگیل به علت جمع شدن مواد غیرطبیعی در پوست ایجاد می‌شود. بنابراین هر قدر هم که با روش‌های موضعی آن را از بین ببریم تا وقتی که بلغم غلیظ و خشک شده و سودا از بدن زدوده نشوند و در بدن بمانند، باز هم عود خواهد کرد. حال شاید برایتان سوال پیش بیاید که علت جمع شدن این مواد در بدن چیست؟ این موضوع دلایل بسیاری دارد: از نحوه زندگی کردن، خوابیدن، بیدار شدن و خورد و خوراک گرفته تا میزان فعالیت بدنی، حالت‌های اجابت مزاج، مشکلات ادراری و… همگی می‌توانند در تجمع مواد غیرطبیعی داخل بدن موثر باشند. رفتارهای غلط در عادات غذایی هم میتواند موجب بروز زگیل شود. برای مثال خیلی از افراد عادت کرده‌اند همراه با غذای خود ماست بخورند. درحالی که غذا ماده‌ای پخته شده است و مزاجی معتدل دارد اما مزاج ماست متفاوت است بنابراین با خوردن آن، برنامه‌ریزی معده و میزان ترشح اسید و شیره‌های گوارشی برای هضم غذا به‌هم می‌ریزد. حال تصور کنید یک لیوان آب خنک هم همراه غذا نوشیده شود. به این ترتیب وضعیت معده و هضم غذا بدتر از قبل می‌شود. این رفتارهای غلط همگی در ایجاد بیماری و تجمع مواد زاید در بدن نقش دارند و باید پرهیز شوند.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید