خانه اسرار آمیز مهارتهای زندگی ترفند های نگهداری از گل و گیاه خانگی

ترفند های نگهداری از گل و گیاه خانگی

0
36
گل و گیاه خانگی, گلدان

 

نور کافی برای گلخانه :

می دانیم که گیاهان نیاز به نور خورشید دارند .اگر در تابستان  نور خورشید مستقیم به گیاهان بتابد ، باعث از بین رفتن آنها می شود . برای حل این مشکل کمی خاک را با آب مخلوط کرده و روی شیشه گلخانه خود بریزید . در زمستان نیز با آمدن

باران مخلوط آب و خاک شسته شده و نور کافی به گل ها میخورد.

از چه نوع آبی برای آبیاری استفاده کنیم :

۱- به دلیل وجود کلر در آب لوله کشی بهتر است از آب لوله کشی برای آبیاری استفاده نشود . بلکه ۳-۲ ساعت آب را در محیط خانه قرار دهیم تا کلر آن ته نشین شود و بعد برای آبیاری از آن استفاده کنیم.

۲- اگر تخم مرغ آبپز کردید آب آن را بیرون نریزید . چون به دلیل دارا بودن املاح معدنی بهترین آب برای گلدان های شما است .

۳- اگر خواستید آب آکواریوم ماهی را تعوضنمایید ؛ آب آن را بیرون نریزید ؛ زیرا بهترین کود برای گل ها می باشد .

۴- آبی که در آن سبزی شسته اید ، بهترین آب برای گلدان ها می باشد .

غذا دادن به گلدان ها :

همانطور که می دانید گیاهان علاوه بر آب نیاز به غذا دارند . برای رفع این نیاز هر شش بار که به گلدان آب داده اید ، یکبار باید به گلدان غذا بدهید . که در تابستان این مدت کمتر و در زمستان این مدت طولانی تر می شود .

اگر گیاه براثر بی آبی خشک شد چه باید بکنیم :

اگر بعد از مدتی گلدان شما خشک شد با یکبار آبیاری آب مورد نیاز گلدان تامین نمی شود . زیرا وقتی گیاه را از گلدان خارج می کنید می بینید که تمام قسمت های خاک خیس نیست . به همین خاطر ظرفی را پر از آب کنید و گلدان را درون آب قرار دهید . بصورتی که تا نیمه گلدان در داخل آب قرار بگیرد با اینکار گیاه آب مورد احتیاج خود را از طریق ریشه جذب خواهد کرد .

برای جلوگیری از شته :

می توانید یک عدد سیر را  خاک گلدان قرار دهید . این کار برای این است که شته جرأت نزدیک شدن به گل را پیدا نکند .

با این روش درمسافرت نگران آبیاری گل ها نباشید :

روش اول : قبل از  رفتن به مسافرت یک تشت بزرگ پلاستیکی یا وان حمام را برای گل ها اختصاص بدهید . به این صورت که حوله ای داخل تشت  یا وان حمام پهن کنید و آن را خوب خیس کنید . سپس تمام گلدان ها را روی حوله قرار دهید . با این کار با خیال راحت به مسافرت بروید و نگران آبیاری گل ها یتان نباشید .

روش دوم : یک بطری نوشابه را پر از آب کنید و آن را وارونه داخل خاک کنید به صورتی که سر شیشه داخل خاک باشد. به این ترتیب گلدان شما مدتی از آب ذخیره شده ی داخل بطری استفاده می کند .

دستگاه بخار برای گلدان ها بسازید :

در زمستان گلدان ها نیاز به بخار دارند پس دستگاه بخار را داخل گلخانه قرار دهید ، (البته بدون داروی بخور،) زیرا برای شادابی گلدان ها ، بخار بسیار مناسب است و در تابستان باید گیاهان خنک باشند پس باید گلدان ها در محلی قرار بدهید که باد کولر آنها را خنک کند .

آب پاش برای گل ها :

اگر زمان داشته باشید ، سعی کنید همیشه با آب پاش بر روی خاک آب بپاشید . در ضمن با آب پاش برگ گیاهان را آب پاشی کنید . برای شادابی گیاهان بسیار مهم است .

استفاده از قرص ld برای رشد بهتر گل ها :

تجربه نشان ثابت کرده  اگر هر چند وقت یکبار برای هر گلدان یک عدد قرص ld را در آب حل کنید و به گلدان ها بدهید ، در رشد آن ها موثر است .

 

تمیز کردن برگ گل ها :

۱- برای تمیز کردن و زیبایی گل ها می توانید از گلیسیرین استفاده کنید . جند قطره گلیسیرین را روی پارچه ی نرمی بریزید . سپس گلها را تمیز کنید . تأثیر گلیسیرین را روی برگ گلها امتحان کنید .

۲- از مخلوط مساوی آب و شیر استفاده کنید . پارچه ی نرمی را آغشته به مخلوط آب و شیر کنید و برگها را تمیز کنید .

فاصله بین گلدان و بشقاب زیر آن :

همانطور که می دانید اگر گلدان داخل بشقاب باشد و آبی که از گلدان خارج می شود در بشقاب جمع شود ، باعث از بین رفتن ریشه گیاه می شود برای اینکه آب داخل بشقاب جمع شود ، باعث از بین رفتن ریشه گیاه می شود برای اینکه آب داخل بشقاب به ریشه گیاه نرسد . باید بین گلدان و بشقاب فاصله بیندازید . برای این منظور سنگ مرمر یا سنگ سفیدی را به تکه های کوچک بشکنید . برای هر گلدان ۳ تکه سنگ در سه جهت گلدان قرار دهید تا گلدان روی سنگ ها قرار بگیرد .

قلمه زدن گلها :

برای قلمه زدن گلها می توانید از ماسه استفاده کنید . ساقه ی گیاه را به اندازه ی ۳-۲ سانتیمتر داخل ماسه قرار دهید و هر روز به آن آب بدهید ، تا ریشه کند . بعد از ریشه کردن به گلدان اصلی منتقل کنید . بهتر است روی ظرف قلمه را با پلاستیک فریزر بپوشانید تا زودتر ریشه کند .

اگر قلمه را خواستید درون آب قرار دهید ، درون ظرف آب یک حبه قند بیندازید تا غذای گیاه تأمین شود .

نگهداری گلهای تزئینی برای چند روز :

برای اینکه گلهای تزئینی مدت بیشتری عمر کنند داخل آب گلدان یک حبه قند بیندازید ، تا غذای آن تأمین شود .

تمیز کردن گلدان ها : 

اگر گلدان های بلوری و سرامیک شما جرم گرفته باشند ، درون گلدان سرکه یا آب نمک غلیظ بریزید بعد از چند ساعت گلدان را بشویید کاملاٌ تمیز می شود .

 

 از بین بردن کرم های داخل خاک :

 

اگر دیدید که خاک گلدان شما کرم دارد برای از بین بردن کرم داخل خاک به این روش عمل کنید : تشتی را تا نیمه پر از آب کنید . سپس گلدان را درون آب قرار دهید به صورتی که تا نیمه گلدان آب باشد . نصف روز به همین صورت بگذارید بماند با وجود آب چون کرم ها نمی توانند نفس بکشند . از ته گلدان داخل آب می شوند . به این صورت کرم ها از بین می روند . باید توجه داشته باشید که بین کف گلدان و تشت آب چند سانتیمتر فاصله ایجاد شود .

راست ماندن گلها :

می دانید گل ها همیشه به سمت نور بر می گردند . به همین منظور هر چند وقت یک بار گلدان را بر گردانید . به این صورت که گل بسمت نور متمایل می شود . برای راست شدن گل ، گلدان را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا کجی آن از بین برود .

استفاده از قرص آسپرین برای رشد گیاهان :

می توانید ۱ عدد قرص آسپرین را در آب حل کنید ، و هر چند وقت یکبار به گلدان ها بدهید برای رشد گیاهان بسیار مناسب است .

 

بیشتر کردن عمر گل نرگس : 

 

 

برای اینکه عمر گل نرگس بیشتر شود . یک عدد جو داخل ساقه ی گل نرگس فشار دهید و داخل آب بگذارید .

 

 برای خشک کردن برگ سرخس وسایر برگ ها :

اگر می خواهید برگ های زیبا را خشک کنید اتاقی را انتخاب کنید که بچه به آن وارد نشوند . یک روزنامه را روی زمین پهن کنید برگها را روی روزنامه بپیچید . ویک برگ روزنامه ی دیگر روی برگ ها قرار دهید .

سپس یک پتو را چهار لا کرده و روی روزنامه بگذارید وتا دوهفته سراغ آن ها نروید . بعد از دو هفته می توانید برگ های زیبا و خشک شده را جمع کنید .

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید