خانه تازه های IT و تکنولوژی بررسی تخصصی همه چیز درباره اندروید اوتو

همه چیز درباره اندروید اوتو

0
7
اندروید اوتو

همه چیز درباره اندروید اوتو

هنگامی که به امکانات پیشرفته خودروهای جدید نگاه می کنیم حضور اندروید اوتو (Android Auto) یا اپل کار‌پِلی (Apple CarPlay)، در این خودروها به چشم می‌خورد.

در سیستم اینفوتیمنت خودرو اندرید اوتو و اپل کارپلی تعبیه می‌شوند و تعامل با گوشی هوشمند را از راه خودرو در اختیار راننده قرار می‌‌دهند.

راننده به این ترتیب می‌تواند بی آن که به گوشی خود دست بزند، به وسیله سیستم اینفوتیمنت، تماس‌های تلفنی برقرار کرده، پیامک‌ها را بخواند، به موسیقی‌های دلخواه گوش  دهد و بهترین مسیر را برای رسیدن به سمت مقصد انتخاب کند. در واقع باید گفت گوشی‌های هوشمند در ده سال گذشته پیشرفت بسیار سریع و چشمگیری داشته اند و از این بابت خودروها نتوانسته‌اند هم‌پای گوشی‌های هوشمند پیش بروند. دلیل این امر را هم می‌توان قیمت گزاف و بالای خودروهای پیشرفته و امروزی دانست.

 اندروید اوتو

اما خوشبختانه در خودروهایی که یکی دو سال اخیر تولید شده‌اند شاهد حضور گسترده اندروید اوتو و اپل کار‌پلی هستیم. برای تعامل خودرو با گوشی‌های اندرویدی اندروید اوتو معرفی شده و اپل کارپلی هم ارتباط خودرو با گوشی‌های آیفون را میسر می‌کند. به دلیل رواج بیشتری که سیستم‌عامل اندروید در بین کاربران ایرانی دارد سعی داریم در ادامه ببینیم اندروید اوتو چیست و چه امکاناتی را در اختیار راننده قرار می‌دهد.

۱-ویژگی های اندروید اوتو :

به دلیل حضور اندروید اوتو در خودرو، راننده امکانات معمولی یک گوشی هوشمند را در اختیار دارد از طرف دیگر اپپلکیشن‌های دیگری نیز که از رابط کاربری اینفوتیمنت خودرو بهره گرفته‌اند نیز با اندوید اوتو تعامل برقرار می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان به مسیریابی خودرو اشاره کرد، اندروید اوتو از سرویس نقشه‌های گوگل (Google Maps) اطلاعاتی را برای ترافیک مسیری که راننده در حال گذر از آن است استخراج می‌کند. در تمام مسیر این نقشه به‌روز می‌شود تا راننده کم‌ترافیک‌ترین مسیر را برای رسیدن به مقصد انتخاب کند. جالب اینجاست که دسترسی به این سرویس‌ها به صورت رایگان در اختیار راننده قرار می‌گیرد.

همان‌ طور که در ابتدا هم اشاره کردیم یکی از ویژگی‌های اصلی اندروید اوتو مسیریابی هوشمند است اما رانندگان به امکانات بیشتری مثل پخش‌ موسیقی و پادکست‌های صوتی که بر روی گوشی آن‌ها ذخیره شده است از راه سیستم پخش خودرو دسترسی دارند. سرویس‌های پخش آنلاین موسیقی مانند اسپاتیفای نیز به این صورت در اختیار راننده قرار دارد. امکان برقراری تماس‌های صوتی، ارسال پیامک و صدور فرمان‌های صوتی به گوشی نیز از راه اندروید اوتو میسر می‌شود. برای مثال با صدور دستور صوتی Ok Google می‌توانید فرمان‌های صوتی مختلفی را به گوشی ارسال کنید.

 اندروید اوتو

برخلاف اپل‌ کار‌پلی،‌ گوگل دست توسعه‌دهندگان را برای تعامل با اندروید اوتو باز گذاشته است و در نتیجه استفاده از اپلیکیشن‌هایی به غیر از سرویس‌های گوگل مانند هنگ‌آوت، واتس‌اپ، فیس‌بوک مسنجر، اسکایپ و گوگل الو به وسیله اندروید اوتو در داخل خودرو میسر شده است.

۲-نحوه تعامل با اندروید اوتو:

در قسمت اینفوتیمنت،با انتخاب اندروید اوتو این اپلیکیشن باز شده و بیشتر صفحه را به خود اختصاص می‌دهد. در قسمت پایین این اپلیکیشن هم یک قسمت نوار مانند می بینیم که سرویس‌های اصلی اندروید اوتو در آن قرار گرفته‌اند. بعد از گذشت مدتی کار با اندروید اوتو ، اپلیکیشن‌‌هایی که تعامل بیشتری با آن‌‌ها دارید به صورت هوشمند شناسایی شده و جلوی دست شما قرار می‌گیرند.

ناگفته نماند که در بیشتر خودروها زمانی که اندروید اوتو اجرا شده است سایر اطلاعات مربوط به خودرو در قسمت اینفوتیمنت نمایش داده نمی‌شود و در نتیجه برای دسترسی پیدا کردن به این اطلاعات باید حتماً از اندروید اوتو خارج شوید تا به امکاناتی مانند تنظیم درجه حرارت داخل خودرو یا تنظیمات داخلی خودرو دسترسی پیدا کنید.

۳-نحوه اجرای اندروید اوتو:

به یک گوشی هوشمند با سیستم‌عامل اندروید برای اجرای اندروید اوتو نیاز دارید. نسخه سیستم‌عامل این گوشی هوشمند باید ۵٫۰ یا بالاتر باشد. سپس باید اپلیکیشن اندروید اوتو را از گوگل‌پلی دانلود و نصب نمایید. درنهایت گوشی را از طریق یکی از پورت‌های USB تعبیه شده در خودرو با کابل متصل نمایید.

در چنین شرایطی سیستم اندروید اوتو اجرا می‌شود. اما در بعضی از خودروها باید سیستم اینفوتیمنت را به طوری تنظیم شود تا با اتصال گوشی هوشمند به USB خودرو، به صورت خوکار اندروید اوتو در اینفوتیمنت اجرا شود. به آنتن‌دهی بالایی برای اجرای اندروید اوتو گوشی نیاز است و سیگنال مخابراتی کافی را باید دریافت کند. برای حفظ هرچه بیشتر سلامت راننده در هنگام رانندگی، بیشتر امکانات گوشی در حین اتصال به خودرو غیر فعال می‌شود.

اندروید اوتو

یکی از ویژگی‌های راحت و کارآمد اندروید اوتو را می‌توان امکان دسترسی به سرویس‌های پیشرفته‌ای مانند سرویس تشخیص گفتار راننده دانست.  کافی است در این حالت تا دکمه مربوط به ارسال دستور صوتی را که در بعضی از خودروها بر روی فرمان تعبیه شده است فشار دهید. اگر تمام تنظیمات را به درستی انجام داده باشید گوشی هوشمند شما سراپا گوش برای دستورات صوتی است و با گفتن دستور OK Goolgle دستیار صوتی گوگل برای اجرای دستورات راننده فراخوانی می‌شود.

۴-کدام خودروها از اندروید اوتو پشتیبانی می‌کنند؟

همان‌ طور که در ابتدا هم اشاره کردیم بیشتر خودروهای تراز اول با اندروید اوتو تعامل دارند. هر روز نیز شاهد خودروهای بیشتری هستیم که به این فهرست اضافه می‌شوند. لازم به یاد آوری است که هیچ‌کدام از خودروهای تویوتا و لکسوس در حال حاضر با سیستم‌های اندروید اوتو یا اپل کار‌پلی تعامل ندارند.

خوشبختانه خودروهایی که از اندروید اوتو پشتیبانی می‌کنند با سیستم اپل‌ کار‌پلی نیز کاملا سازگاری دارند و در نتیجه افرادی که همزمان گوشی‌های اندرویدی و آیفون اپل را دارند احتیاج نیست برای استفاده از این سازوکار جدید خودروی خود را تغییر دهند.

از طرف دیگر اندروید اوتو بر روی سیستم‌های اینفوتیمنت جدیدی که سونی، پایونیر، کنوود و سایر شرکت‌ها ساخته می‌شود نیز به طور پیش‌فرض نصب شده است. در نتیجه جداگانه می‌توان این سیستم‌ها را بر روی خودرو نصب و از طریق اینفوتیمنت و یک گوشی هوشمند با اندروید اوتو تعامل برقرار کرد. با این حساب حتی خودروهای قدیمی‌تری که از ابتدا به اندروید اوتو مجهز نبودند نیز می‌توانند از این سرویس جدید بهره بگیرند.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید