نشانه های کامپیوتر ویروسی

0
20
ویروس

نشانه های کامپیوتر ویروسی

ویروسی شدن کامپیوتر دردسرها و مشکلات زیادی را به دنبال دارد. در این مطلب به نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر می پردازیم. هنگامی که بیمار می شوید بدنتان دیگر آن بازدهی سابق را ندارد.

به عنوان مثال در هنگام سرماخوردگی دائما آبریزش بینی به همراه عطسه و یا گلودرد به همراه سرفه خواهید داشت. این مشکلات همراه با بدن درد و احساس کوفتگی همراه است و در کل عملکرد انسان را تحت تاثیر خود را قرار می‌دهند. به همین دلیل حتی انجام ساده‌ترین و متداول‌ترین کارها نیز با مشکل و دردسر روبرو می‌شود. یک بیماری ساده میتواند یک فرد تنومند و دارای آمادگی جسمانی بالا را نیز زمین‌گیر کند.

علائم ویروسی شدن کامپیوتر

ویروسی شدن کامپیوتر نیز چنین روندی دارد. حتی قدرتمندترین سیستم‌های کامپیوتری تشکیل شده از پردازنده‌های چند هسته‌ای و چندین گیگابایت رم، هنگام ویروسی شدن با اختلال در عملکرد روبرو می‌شوند. ویروسی شدن کامپیوتر علائمی دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

مرورگر وب عملکرد صحیحی ندارد

در ابتدای دهه ۲۰۰۰، پنجر‌ه‌های پاپ آپ تبدیل به کابوس کاربران شده بودند. آن‌ها وقت و بی‌وقت هنگام مرور صفحات وب ظاهر میشدند و بدتر از زمان ویروسی شدن کامپیوتر موجب کلافه شدن کاربر میشدند. امروز بیشتر پاپ آپ‌ها به وسیله مرورگرها به صورت خودکار بلاک می‌شوند اما در صورتی که بدون آن که مرورگر باشد همچنان پاپ آپ دریافت می‌کنید احتمال آلوده شدن سیستم کامپیوتری وجود دارد. بسیاری از این پنجره‌ها از زبان یک نرم افزار ضد ویروس صحبت کرده و به سیستم شما اعلام خطر می کند این در حالی است که خودشان عامل بروز خطر هستند.

مرورگر اینترنت اکسپلورر

نشانه ویروسی شدن کامپیوتر تنها پنجره‌های پاپ آپ نیستند. اگر  به طور ناگهانی متوجه اضافه شدن ابزارهایی به نوار ابزار مرورگر خود شدید این احتمال وجود دارد که یک خراب‌کار در سیستم کامپیوتری شما وجود دارد. در بسیاری از مرورگرها می‌توان تنها با تایپ کردن کلمه و یا عبارت مورد نظر در نوار آدرس، به جستجو پیرامون آن در سرتاسر وب پرداخت. به صورت پیش‌فرض برای این کار از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌شود.

اگر موتور جستجو تغییر کرد و یا در نتایج جستجوی گوگل، صفحه‌ای متفاوت از آن چیزی که همیشه مشاهده می‌کنید به نمایش در آمد، آن گاه می‌توانید از ویروسی شدن کامپیوتر خود مطمئن شوید.

 آنتی ویروس شما غیرفعال می شود

آنتی ویروس

وقتی دزدی میخواهد وارد خانه شما شود اولین قدمش این است که سیستم‌های امنیتی را از کار بیندازد در غیر این صورت قطعا به دام خواهد افتاد. ویروس‌های کامپیوتری نیز امروزه به همین اندازه هوشمند شده‌اند و بی‌گدار به آب نمی‌زنند.

تعداد قابل توجهی از بدافزارها میتوانند به محض اینکه وارد سیستم شدند آنتی ویروس را از کار بیندازند. در بعضی مواقع  ممکن است قابلیت آپدیت شدن برنامه ضد ویروس را نیز مختل کنند. اگر مطمئن هستید که برنامه را خودتان غیرفعال نکردید ، پس حتما پای یک خراب‌کار در میان است.

سیستم کامپیوتری سینه خیز می شود!

حلزون روی کیبورد

دلایلی مختلفی برای کاهش سرعت و عملکرد سیستم کامپیوتری طی گذر زمان وجود دارد که ویروسی شدن کامپیوتر یکی از آن‌ها است. اما  پیش از بردن انگشت اتهام به سوی بدافزارها برای تشخیص صحیح باید  وضعیت را به خوبی بررسی و ارزیابی کنید و از در کار نبودن عوامل اصلی کاهش سرعت مطمئن شوید.

به عنوان نمونه ممکن است چندین نرم افزار قاتل حافظه رم مثل مرورگر گوگل کروم را به طور همزمان اجرا کرده باشید. سپس از سالم بودن قطعات سخت افزاری اطمینان حاصل کنید. اگر در سخت افزارها ایرادی یافت نشد و از دست نداشتن سایر عوامل مطمئن شدید، به احتمال زیاد سیستم ویروسی شده است. یکی از اقدامات بدافزارها به محض ورود به یک سیستم کامپیوتری این است که  اجرا کردن اپلیکیشن‌ها و سرویس‌هایی در پس‌زمینه است این اقدام  تاثیر بسیار بدی بر روی عملکرد دستگاه می‌گذارد.

فایل ها به طور ناگهانی محو می شوند

در طی سال‌های اخیر باج افزارها شدیدا شیوع پیدا کرده‌اند. این دسته از بدافزارها فایل‌های یک سیستم کامپیوتری را رمزنگاری میکنند و دسترسی پیدا کردن به آن‌ها را غیر ممکن می‌ سازند. تنها راه پس گرفتن دسترسی به فایل‌ها خود، پرداخت مبلغی به صورت بیت کوین به سازنده باج افزار است. اما بعد از پرداخت مبلغ نیز هیچ تضمینی برای رمزگشایی فایل‌های قفل شده وجود ندارد. هنگامی که یک باج افزار به سیستم کامپیوتری راه پیدا کرد در طی زمانی کوتاه هدف شومش را پیاده خواهد کرد و فاصله بسیار کوتاهی بین زمان آلوده شدن و رمزنگاری فایل‌ها  وجود دارد. گرفتن مستمر بکاپ از فایل‌ها  تنها راه چاره است تا در صورت لزوم بتوان فایل‌هایی که قفل شده اند را از منبعی دیگر بازیابی کرد. توصیه ما این است که  در صورت آلوده شدن، به هیچ عنوان مبلغ درخواست شده را پرداخت نکنید.

فایل های پاک شده, file deleted

البته به جز باج افزارها، سایر انواع بدافزارها نیز می‌توانند فایل‌ها را از دسترس خارج کنند. این اتفاق ممکن است با تغییر پسوند فایل‌ها و یا مخفی شدن آن‌ها اتفاق بیفتد. البته در این صورت بازیابی فایل ها به مراتب ساده‌تر خواهد شد. اگر احساس کردید این حادثه برای تعداد زیادی از فایل‌ها ذخیره بر روی سیستم رخ داده است احتمال ویروسی شدن کامپیوتر شدت میگیرد.

 در اتصال به اینترنت دچار مشکل می شوید

اگر سرعت و پهنای باند اینترنت شما ضعیف است، بروز ارورها و مشکلات مربوط به اتصال به شبکه جهانی اطلاعات اتفاق عجیبی نخواهد بود، اما اگر این مشکل در اتصال به اینترنت به طور ناگهانی رخ داد و مخصوصا در کنار آن با چندین نشانه دیگر از ویروسی شدن کامپیوتر نیز مواجه شدید  احتمال ورود ویروس به سیستم کامپیوتری شما  بسیار بالا است. دلیل این اتفاق کاملا واضح است. بعد از آن که کامپیوتر ویروسی می شود  کاربر برای حذف آن اقدام می‌کند. بیشتر کاربران از قبل برای چنین حادثه‌ای آماده نیستند به همین دلیل سیستم کامپیوتری آن‌ها  آنتی ویروس ندارد و یا ابزار ضد ویروس‌ آن‌ها به روز نیست. پس باید برای دریافت به‌روزرسانی و یا دانلود نرم افزار آنتی ویروس از طریق اینترنت اقدام کنند.

مشکل در اتصال به اینترنت

برخی بدافزارها هنگام ورود به سیستم با تغییر دادن تنظیمات اینترنت و افزودن یک پراکسی، دسترسی به اینترنت را مسدود می‌کنند تا  پیدا کردن راه های  مبارزه را برای کاربر غیرفعال کنند . در این شرایط باید با استفاده از سیستمی دیگر، یک آنتی ویروس دانلود و مخصوصا همراه با آن، پکیج آپدیت دستی را نیز دریافت کرد. سپس به وسیله یو اس بی و یا ترجیحا ابزارهای انتقال فایل بی‌سیم (همانند SHAREit و Zapya)، فایل نصبی را به سیستم آلوده انتقال داد.

کرش کردن مداوم نرم افزارها

کرش کردن مداوم نرم افزارها

مانند زمان کاهش سرعت سیستم، کرش کردن نرم افزارها نیز به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. اگر این اتفاق به طور ناگهانی بروز کرد و مخصوصا به یکباره، تعداد قابل توجهی از برنامه‌ها را تحت تاثیر قرار داد احتمال ویروسی شدن کامپیوتر شدت می یابد. نمایش صفحه آبی (بلو اسکرین) و یا همان صفحه مرگ، می‌تواند علتی دیگر برای ویروسی شدن کامپیوتر باشد. البته بلو اسکرین بیشتر در زمان بروز مشکلات سخت افزاری آشکار می شوند اما برای یافتن مشکل اگر جستجو  به صورت سخت افزاری به نتیجه نرسید به احتمال زیاد پای یک مهمان ناخوانده و البته خراب‌کار (ویروس)  در میان است.

 برنامه‌های جدید به طور ناگهانی ظاهر می شوند!

ممکن است در زمان جستجو بین نرم افزارهای نصب شده بر روی سیستم، به برنامه‌هایی برخورد کنید که نامشان برایتان تازه است و یادتان نمیاید که کی آن را نصب کردید. البته این می‌تواند یکی از مشکلات پیروی از مهندسی Next باشد! متاسفانه نه تنها کاربران ایرانی، بلکه همه کاربران در زمان نصب یک برنامه به پیغام‌های آن توجه و دقتی نمی کنند  و برای آن که برنامه را سریع نصب کنند به طور پیاپی بر روی دکمه Next کلیک می‌کنند. ممکن است در این زمان، نرم افزار اصلی درخواست نصب یک نرم افزار جانبی و یا یک پلاگین مرورگر را نمایش بدهد، اما شما بدون توجه آن را تایید کنید. اما اگر برنامه‌های یافت شده با سایر نرم افزارها بی‌ارتباط بوده و مخصوصا به طور ناگهانی ظاهر شده‌اند، احتمال ویروسی شدن کامپیوتر وجود دارد.

اخطار ویروسی شدن کامپیوتر

اغلب آنتی ویروس‌ها این نرم افزارها را تحت عنوان برنامه‌های بالقوه ناخواسته (PUP –> Potentially Unwanted Programs) تشخیص داده و به کاربر هشدار می‌دهند. اگر چنین اروری دریافت نکرده و همچنان  برنامه‌های مشکوک بر روی سیستم نصب هستند پس از به روز رسانی کردن آنتی ویروس، حتما یک مرتبه  کل سیستم را به صورت دستی اسکن کنید. اگر آنتی ویروس موردی مشکوک یافت نکرد، نام برنامه مذکور را در وب جستجو کنید. در صورت مشکل‌دار بودن آن، بدون شک گزارش‌هایی از سوی سایر کاربران آلوده شده مشاهده خواهید کرد.

نمیتوانید به ابزارهای ویندوز دسترسی پیدا کنید

وقتی در سیستم ویندوزی روال عادی کار به هم می‌ریزد، نخستین راهی که به ذهن می‌آید فشردن کلیدهای Ctrl + Alt + Del و استفاده از گزینه‌های نمایش داده شده است. اما در زمان ویروسی شدن کامپیوتر نه تنها با فشردن این سه دکمه ترکیبی اتفاقی رخ نمی‌دهد، بلکه حتی بعد از اینکه  برای باز کردن تسک منیجر روی تسکبار راست کلیک کنید  (به منظور بستن برخی برنامه‌ها و سرویس‌ها)، هیچ عکس‌العملی نخواهید دید. حتی در مواقعی ممکن است تلاش برای باز کردن منوی استارت نیز بی‌نتیجه باقی بماند. کاربران حرفه‌ای‌تر تلاش می‌کنند از محیط متنی و کامند پرامپت کمک بگیرند  اما  امکان باز نشدن  آن‌ نیز احتمال ویروسی شدن کامپیوتر را شدیدا افزایش می‌دهد. در این زمان به طور واضح به نظر خواهد رسید چیزی در حال جلوگیری و مانع شدن شما برای دسترسی به ابزارهای پیش‌فرض ویندوز است.

مترو ویندوز 8

 

 هارد درایو از کنترل خارج می شود

ممکن است هفته گذشته ۳۰ درصد از فضای هارد دیسک سیستم خالی بوده باشد، اما بعد از بررسی مجدد خواهید دید که تنها ۵ درصد ظرفیت برای استفاده در دسترس است. طی این مدت فایل‌های دارای حجم بالا دانلود نکرده و یا حتی برنامه جدیدی نصب نکرده‌اید. پس چرا ظرفیت هارد پر شده است؟ یک احتمال، وجود مهمانی ناخوانده در سیستم و دانلود شدن فایل‌هایی از سراسر اینترنت توسط آن است. بهتر است در این هنگام میزان داده اینترنت خود را کنترل کنید. اگر بدون دانلود به صورت مستقیم، میزان مصرف داده به طور غیر معقول افزایش یافته است احتمال ویروسی شدن کامپیوتر وجود دارد.

پر شدن حافظه هارد درایو

افزایش غیر قابل توجیه فعالیت سخت افزاری هارد درایو یکی دیگر از نشانه‌های ویروسی شدن کامپیوتر است. یعنی با رفتن به قسمت مخصوص نمایش وضعیت هارد دیسک در تسک منیجر و یا اجرای یک برنامه مدیریت هارد، میزان فعالیت این بخش را بالای ۹۰ درصد خواهید دید این  در حالی است که هیچ برنامه خاصی اجرا نشده و یا در حال خواندن، کپی کردن و یا انتقال فایل نیستید. این امر بیشتر اوقات با کاهش سرعت سیستم همراه است. برخی بدافزارها به جای دانلود، با تکثیر پیاپی فایل‌های بی‌مصرف حافظه را پر می‌کنند.

ارسال اسپم به وسیله حساب‌های کاربری

اسپم ایمیل

اگر دوستانتان از دریافت ایمیل‌ها و پیام‌های تبلیغاتی، خنده‌دار و یا حتی مستهجن از شما گلگی کردند، در حالی که اصلا شما  از ارسال چنین پیام‌های خبر ندارید این اتفاق را باید یک زنگ خطر بدانید. بعد از ویروسی شدن کامپیوتر ، آن‌ها از حساب‌های کاربری شما در سرویس‌های مختلف سو استفاده کرده و مخاطبانتان را با پیام‌های بی‌ربط بمباران می‌کنند کمتر کاربری امروزه  به ایمیل‌های تبلیغاتی توجه می‌کند، با این حال ویروس‌ها همچنان دست از آزار دادن کاربران به این روش بر نداشته‌اند. البته حملات فیشینگ طی چند سال اخیر بیشتر از انتشار این اسپم‌ها اتفاق افتاده است.

در این روش به جای تشویق کاربر به پاک کردن سریع پیام با نمایش عنوانی تبلیغاتی، یک عنوان جذاب برای پیام در نظر گرفته می‌شود، به طوری که کاربر برای باز کردن فایل ضمیمه شده به پیام و یا لینک درون آن ترغیب خواهد شد. این یکی از متداول‌ترین روش‌های پراکنده کردن بدافزارها محسوب می‌شود.

چقدر پرسر و صدا!

مواردی که به آن ها اشاره شد  نشانه‌های آلوده شدن یک سیستم به ویروس کامپیوتری هستند اما بیشتر بدافزارها تغییر چهره می‌دهند. آن‌ها بدافزارهایی پیچیده بوده و به خاطر تغییر هویت، یافتنشان اغلب غیر ممکن است. متاسفانه امروز بیشتر دستگاه‌های دیجیتالی ما، گاه به گاه از روال صحیح عملکرد خارج می‌شوند. در ادامه اپلیکیشن‌ها به صورت اتفاقی کرش کرده و رفتارهایی غیر معمول مشاهده خواهد شد. اما با این حال ممکن است این اتفاقات به هیچ عنوان به ویروس‌های کامپیوتری ربطی نداشته باشند. اگر چند مورد از حوادث زیر به طور ناگهانی و همراه با هم اتفاق افتاد احتمال ورود بدافزار بسیار زیاد است:

نادرست عمل کردن و خرابی مرورگر وب

در آنتی ویروس و دیگر ابزارهای امنیتی مشکل ایجاد شود

به طور  ناگهانی و یا غیر منتظره سرعت عملکرد دستگاه کاهش یابد

پاک شدن فایل ها

مشکل  در اتصال به اینترنت

کرش کردن برنامه‌ها به صورت مداوم و بدون وجود علتی خاص

ظاهر شدن برنامه‌های بالقوه ناخواسته

ناتوانی برای دسترسی و اجرای ابزارهای پیش‌فرض و کاربردی ویندوز

افزایش غیر قابل توجیه فعالیت سخت افزاری هارد دیسک

دریافت پیام‌هایی از دیگران مبنی بر ارسال اسپم توسط حساب‌های کاربری شما

توصیه ما این است که  بر روی سیستم ویندوزی و یا مک خود همیشه آنتی ویروس نصب کنید. گوشی های هوشمند نیز امروزه  همگی دارای چندین گیگابایت رم هستند، پس نصب برنامه ضد ویروس سرعتشان را کاهش نمی‌دهد. از فایل‌های خود به طور زمان‌بند نسخه پشتیبان تهیه کنید. نه تنها بدافزارها، بلکه بروز حوادثی همچون سرقت، آتش‌سوزی، ضربه، ریختن آب و دیگر موارد می‌توانند به از بین رفتن فایل‌ها منجر شوند. به همین علت تهیه کردن مرتب بکاپ ضروری است. به یاد داشته باشید که  وب سرشار از بدافزارهای ظاهر شده در پوشش برنامه‌های کاربردی است. به همین علت  فقط به وب سایت‌های معتبر برای دریافت نرم افزارهای رایگان مراجعه کنید.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید