خانه تازه های IT و تکنولوژی اطلاعات مفید و ضروری اگر گوشی موبایل در آب افتاد چه کنیم؟

اگر گوشی موبایل در آب افتاد چه کنیم؟

0
20
آیفون در آب

اگر گوشی موبایل در آب افتاد چه کنیم؟

برخی از گجت ها و گوشی هوشمند کهدر سال های اخیر کمپانی ها آن ها را معرفی کردند  استانداردهای لازم برای مقاومت در برابر آب را دارند و با داستن این موضوع خیال کاربران را از بابت اتفاقات احتمالی که سبب خیس شدن تلفن شان می شود راحت کند.

مخصوصا افرادی که رفت و آمدهای آن ها در محیط های پرآب زیاد است یا کاربرانی که حواس پرتی و بی احتیاطی شان، بارها کار دست شان داده است. اگر به هر دلیل گوشی هوشمند شما (که ضدآب هم نیست) در آب افتاد اولین کاری که باید انجام دهید این است که فورا آن را از آب خارج کنید چون هر چه بیشتر درون آب و مایعات باقی بماند از راه منافذ و درزهای گوشی هوشمند، احتمال نفوذ بیشتری دارند. بعد از اینکه گوشی را از آب خارج کردید کارهای خاصی وجود دارند که شما باید برای نجات آن انجام دهید. شاید خیس شدن گوشی‌ها سوختن و نیاز به تعویض آن را به دنبال داشته باشد اما اگر شما در مواردی سریع عمل کنید می‌توانید آن را حفظ کنید. مراحل انجام کار را در ادامه مطلب مطالعه کنید :

۱-گوشی را سریع از آب خارج کنید. درگاه‌هایی که روی گوشی قرار دارند  موجب نفوذ آب به گوشی شما می شود مثل:درگاه “micro usb”، میکروفون، اسپیکر و…  خیلی سریع گوشی را از آب درآورده و آن را خاموش کنید. فرض کنید که درون گوشی شما آب رفته است چه گوشی درست کار کند یا خیر.

۲-اگر به موقع گوشی خود را از آب بیرون آورده باشید احتمال دارد که آسیب جدی ندیده باشند. وقتی گوشی مدت زیادی در آب مانده باشد، مثل وقتی که داخل ماشین لباسشویی بوده است کمی بعید به نظر می‌رسد که بتوان گوشی را دوباره به حالت اول برگرداند. ولی به هر صورت  برای حفظ آن سعی خود را بکنید. اگر گوشی به شارژر وصل است و در آب افتاده، برای بیرون آوردنش از آب به آن دست نزنید! ابتدا برق را قطع کرده و یا دوشاخه شارژر را از پریز خارج نمایید چون برق در آب می تواند باعث برق گرفتگی شما شود. به هر صورت اگر گوشی شما وقتی در شارژ  بود به داخل آب افتاد با رعایت موارد بالا  آن را سریعا از آب خارج کنید.

۳-در صورت قابل جدا شدن بودن باتری گوشی ، آن  را از گوشی خارج کنید و گوشی و باتری را بر روی دستمال نرم و یا حوله قرار دهید. این یکی از مهمترین مراحل است زیرا مدارات گوشی که به آن ها آب رسیده اگر منبع تغذیه «باتری» نداشته باشند آسیب نخواهند دید. برای اینکه بفهمید آیا واقعا گوشی آسیب دیده در نزدیک باتری گوشه‌ای وجود دارد که یک مربع یا دایره سفید رنگ قرار دارد. اگر رنگ آن سفید یا قرمز شده بود آب به داخل گوشی نفوذ کرده است. اگر  نحوه خارج کردن باتری را بلد نیستید دفترچه راهنمای گوشی خود را مطالعه کنید.

۴-سیم کارت خود را خارج نمایید. چون شماره‌های مهمی بر روی سیم کارت شما وجود دارد. برای بسیاری از افراد حتی این اطلاعات از خود گوشی نیز مهمتر هستند. در مقابله با آب سیم کارت‌ها مقاومت خوبی دارد ولی زودتر بیرون آوردن آن ها بهتر است. پس از خارج کردن آن را هم روی حوله یا دستمال قرار دهید.

۵-تمام لوازم جانبی متصل به گوشی را از جمله هدفون، کارت حافظه، کاور و … را خارج نمایید. برای رسیدن بیشتر هوا به داخل گوشی و نقاطی است که داخل آن‌ها آب رفته است این کار را انجام می دهیم.

۶-با یک دستمال نرم یا حوله گوشی خود را خشک کنید. در صورتی که حتی یک قطره آب هم داخل آن بماند باعث ایجاد خرابی در مدارات گوشی می‌شود. باید در کمترین زمان ممکن آب وارد شده به گوشی را خارج کرده و خشک نمایید. بدون رها کردن گوشی تا جایی که ممکن است آب‌ها را خشک کنید. به هیچ وجه بیش از حد گوشی خود را تکان ندهید زیرا با این کار آب به نقاط بیشتری از گوشی نفوذ می کند.

۷-برای مکیدن مایع درون قسمت‌‎های داخلی گوشی یکی از در دسترس ترین وسایل جارو برقی است. برای حذف تمام رطوبت باقی مانده ۲۰ دقیقه جارو برقی را با کمی فاصله از گوشی بگیرید. برای خشک کردن کامل گوشی این سریع‌ترین روش است. دقت کنید که جارو برقی را بیش از حد به گوشی نزدیک نکنید و برای آن فاصله درستی را انتخاب کرده و در همان حالت نگه دارید.

گوشی خیس شده در برنج

۸-بر خلاف توصیه‌های عوام، توصیه ما این است که از سشوار استفاده نکنید «حتی باد سرد». با استفاده از سشوار ممکن است رطوبت بیشتری به سمت داخل گوشی رفته و به اجزای الکتریکی دیگر آن نیز آسیب بزند.

۹-قرار دادن گوشی در برنج یکی از در دسترس ترین راه‌ها است. برنج رطوبت باقی مانده را به خود جذب می‌کند. در هر ساعت گوشی خود را درون برنج جابه‌جا کنید. با این کار بعد از چند ساعت تمام رطوبت باقی مانده درون آن خارج شود.

۱۰-برای از بین رفتن رطوبت گوشی خود را در مقابل نور آفتاب قرار دهید.

۱۱-گوشی را بر روی یک حوله جذب کننده آب قرار دهید.

۱۲-تمام این مراحل برای خارج شدن کامل رطوبت از داخل گوشی است.  در هر مرحله گوشی و محل جذب رطوبت را بعد از ۴ الی ۶ ساعت چک کنید اگر بیش از حد خیس بود مرحله مکیدن آب از داخل گوشی را تکرار نمایید.

۱۳-پس از ۲۴ ساعت که مراحل بالا را انجام دادید گوشی خود را روشن کرده و تست نمایید. تمامی پورت‌ها و محل هایی که به آن‌ها آب وارد شده بود را تست کنید.

۱۴-اگر گوشی شما کاملا خشک شده ولی هنوز کار نمی‌کند  به گوشی بدون باتری شارژر را وصل کنید. اگر گوشی کار کرد احتمالا باتری گوشی خراب شده و شما باید باتری گوشی را عوض کنید.

۱۵-اگر از مراحل بالا جواب نگرفتید،  به یک تعمیرکار مجاز گوشی خود را داده و تمام کارهایی که با آن انجام داده‌اید را برای تعمیرکار توضیح دهید. آن ها در صورت دانستن کاری که با گوشی انجام شده سریع‌تر و دقیق‌تر آن را درست خواهند کرد.

۱۶- اگر تخصص ندارید  قطعات گوشی را به هیچ وجه باز نکنید. این کار می‌تواند باعث وارد شدن شُک به دستگاه و باعث می شود شما در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرید. کار را به افراد ماهر جهت تعمیر بسپارید.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید