خانه اخبار اخبار تکنولوژی آگاه بودن اینتل از آسیب‌پذیر بودن تراشه‌ها خود

آگاه بودن اینتل از آسیب‌پذیر بودن تراشه‌ها خود

0
32
شرکت اینتل

 

آگاه بودن اینتل از آسیب‌پذیر بودن تراشه‌ها خود / گفته می‌شود که مدیرعامل اینتل  پس از آگاه شدن از وجود آسیب‌پذیری امنیتی تراشه‌های این شرکت بخش قابل توجهی از سهام خود را به فروش رسانده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که چند ماه پس از آن که گوگل از  آسیب‌پذیری قابل توجه تراشه‌های اینتل مطلع شد و پیش از آن که این گزارش به‌صورت عمومی انتشار پیدا کند  مدیرعامل اینتل بخش عمده‌ای از سهام خود از این شرکت را به‌فروش رسانده است. در حال حاضر پردازنده‌های اینتل، AMD و آرم از این آسیب‌پذیری رنج می‌برند و به‌ همین دلیل هکرها نمی توانند  رمز‌های عبور کاربران و سایر اطلاعات حساس و شخصی آن‌ها را سرقت کنند. خبر مربوط به وجود چنین آسیب‌پذیری خطرناکی، روز گذشته بصورت عمومی منتشر شد. با افشا شدن این گزارش، شرکت‌های تولیدکننده‌ی تراشه و توسعه‌دهندگان سیستم‌های عامل از جمله اینتل و مایکروسافت را وادار به تلاش برای انتشار وصله‌های امنیتی و رفع آسیب‌پذیری یادشده کرده است.

با این که اکثر کاربران شب گذشته از وجود این آسیب‌پذیری آگاه شده‌اند اما شرکت‌های حوزه‌ی فناوری چندین ماه است که از آن اطلاع دارند.  طبق گفته‌ی یکی از سخن‌گویان اینتل، گوگل، به این شرکت  در ماه ژوئن سال گذشته‌ی میلادی از وجود چنین آسیب‌پذیری قابل توجهی در تراشه‌های آن اطلاع رسانی کرده بود. بنابراین اینتل، قبل از اقدام کرژانیچ برای فروش مجموعه‌ای از سهام خود از این شرکت از وجود آسیب‌پذیری یادشده آگاه بود. او این سهام را به ارزش ۲۴ میلیون دلار در تاریخ ۲۹ نوامبر فروخت. پس از فروش ۲۴ میلیون دلار از سهم خود، برایان کرژانیچ اکنون ۲۵۰ هزار واحد از سهام اینتل را در اختیار دارد که کم‌ترین مقدار از سهام غول صنعت نیمه‌هادی به حساب می آید که او بنا به قرارداد خود با این شرکت باید در اختیار داشته باشد و  به‌دلیل انتشار خبر آسیب‌پذیری امنیتی تراشه‌های اینتل این موضوع توجهات بسیاری را به اینتل و مدیرعامل این شرکت جلب کرده است. متاسفانه  سخن‌گویان کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا متاسفانه  از اظهار نظر در خصوص بررسی فروش سهام اینتل، خودداری می‌کنند. اینتل ادعا می کند که فروش سهام این شرکت به وسیله کرژانیچ با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته است. اما تا چند ماه پس از مطلع‌شدن اینتل از وجود آسیب‌پذیری یادشده، این برنامه عملی نشده است.

سخن‌‌گوی اینتل در طی بیانیه ای اعلام کرده است که فروش سهام کرژانیچ ارتباطی با آسیب‌پذیری امنیتی تراشه‌های این شرکت ندارد و فقط به‌عنوان بخشی از یک فرآیند استاندارد فروش سهم صورت گرفته است.  در بیاینه‌ی سخن‌گوی اینتل چنین آمده است : فروش سهام برایان (کرژانیچ) با آسیب پذیری خراشه ها ندارد. او طبق قوانین اینتل بخشی از سهام شرکت را در اختیار دارد.

معمولا برای گریز از اتهامات مربوط به فروش سهام بر مبنای اطلاعات داخلی شرکت‌ها،مدیران اجرایی برنامه‌هایی را برای فروش خودکار بخشی از سهام خود تدارک می‌بینند یا بعضی از گزینه‌های در دسترس خود را در قالب برنامه‌ای از پیش‌تعیین‌شده اجرا می‌کنند که عموما از آن با عنوان قانون ۱۰b5-1(c) برنامه‌های تجارت یاد می‌شود. کرژانیچ براساس اسناد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در ماه نوامبر ۲۴۵٬۷۴۳ واحد از سهام خود را به‌طور مستقیم به‌فروش رسانده و ۶۴۴٬۱۳۵ واحد از سهام خود را نیز در قالب چنین برنامه‌هایی واگذار کرده است. برطبق اسناد موجود اجرای این برنامه را کرژانیچ، در تاریخ ۳۰ اکتبر شروع کرده است. اما سخن‌گوی اینتل ادعا کرده است که تصمیم او برای اجرای برنامه‌ی یادشده به انتشار اطلاعات مربوط به آسیب‌پذیری امنیتی تراشه‌های این شرکت ارتباطی ندارد.  این مساله به‌لحاظ زمانی کماکان مبهم و سوال‌برانگیز است: برنامه‌ی کرژانیچ در تاریخ ۳۰ اکتبر ایجاد شده و طبق اعلام خود اینتل این شرکت در ماه ژوئن از آسیب‌پذیری تراشه‌های خود مطلع شده است. نکته آخر این که نقص امنیتی تراشه‌های اینتل، باعث کاهش ۳.۴ درصدی (یا ۱.۵۹ دلاری) ارزش سهام این شرکت و رسیدن آن به ۴۵.۲۶ دلار شده است.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید