علائم سادیسم

0
42
سادیسم

علائم سادیسم (دگرآزاری) :

سادیسم یا دگرآزاری (به انگلیسی: Sadism) یا تمایل به آزاررسانی در طبقه‌بندی موسوم به «دی.اس.ام. سه» به عنوان اختلال شناخته می‌شد، ولی از زمان انتشار طبقه‌بندی «دی.اس.ام. چهار» از آن به عنوان یک ویژگی شخصیتی نام برده می‌شود. سادیسم یا دگرآزاری Sadism یا تمایل به آزاررسانی دیگران در طبقه‌بندی‌های تازه روانپزشکی یک ویژگی شخصیتی محسوب می‌شود. در گفتگو های معمول بین عامه مردم، البته همیشه سادیسم به‌ جا و برای اشاره به دگرآزاری استفاده نمی‌شود و گاهی برخی از آن به اشتباه استفاده می‌کنند. سادیسم یعنی علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی به گونه ای که این آزار رساندن باعث لذت و آرامش فرد آزاررسان شود. این افراد از تحقیر و تمسخر و آزار روحی یا جسمی و جنسی افراد مخصوصا در حضور دیگران خیلی لذت می‌برند و گاهی از خود رفتارهای پرخاشگرانه یا جنایتکارانه بروز می‌دهند.

سادیسم, علائم سادیسم

روان‌درمانی تحلیلی و رفتاردرمانی، شرکت در گروه‌های خودیاری و همچنین خانواده درمانی، کاهش استرس‌های محیطی و دارو برای درمان به کار می‌رود.

انواع سادیسم :

الف: سادیسم ذهنی : در این نوع سادیسم که فرد صحنه‌های سادیستی را  تصور و تجسم می کند ولی به دیگران آزار نمی رساند.
ب : سادیسم احساسی : فرد از تحقیر و آزار روحی دیگران لذت می‌برد و از پایمال کردن و خدشه دار کردن شخصیت دیگران ارضاء و خشنود می شوند.
ج : سادیسم بدنی : فرد دیگران را آزار می دهد و از ضرب و جرح ساده تا قتل و سوزاندن افراد مورد نظر خود پیش می‌رود.  یکی از نشانه های شخصیتی تیره‌ سادیسم است که داشتن آن سبب ضرر و زیان و آسیب برای دیگران می‌شود.

سه ویژگی دیگر شخصیتی که مثل سادیسم، زیان‌آور هستند:

 1. نارسیسیسم یا خودشیفتگی
 2. سایکوپات بودن یا فقدان حس همدردی
 3. ماکیاولیانیسم، تمایل داشتن به اینکه به هرقیمتی بر دیگران تسلط و سلطه داشته باشند

بهترین مثال دنیای قدیم سادیسم، مارکی دو ساد شخصی است که خود این صفت از نام او گرفته شده است:  او که درقرن هحدهم و اوایل قرن نوزدهم می‌زیست نویسنده آثار اروتیک فرانسوی بود. او به خاطر ضرب و جرحی که بر قربانیان تجاوزهای خود وارد کرده بود به زندان و سپس آسایشگاه روانی فرستاده شد  و آنجا در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

وی نویسنده چندین داستان از جمله «ضرر تقوی و برکت شرارت» می‌باشد که در آن صحنه‌های سادیسی و شکنجه و آزار توأم با لذت جنسی را وصف نموده‌است. شاید شما فیلم قلم‌پرها یا Quills را که بر اساس داستان زندگی او ساخته شده دیده باشید. در این فیلم جفری راش نقش مارکی دو ساد را باز می‌کند. در ضمن کیت وینسلت، ژوکین فونیکس و مایکل کین هم در این فیلم حضور دارند. از مارکی دو ساد که البته داستان و تاریخ خیلی جالبی دارد، اما زیاد هم نمی‌شود در موردش نوشت …می‌رسیمبه ملموس‌ترین نمونه تلویزیونی حداقل در یک دهه اخیر برای بیشتر شماها: رمزی بلتون در سریال گیم آو ترونز. از واژه سادیسم  بیشتر مردم خیلی وقت‌ها به اشتباه استفاده می کنند و خیلی وقت‌ها هم یک فرد که صفت سادیستیک بود به او داده می‌شود واقعا سادیسم ندارد. پژوهشگران و روانشناسان یک پرسشنامه ۹ سؤالی تهیه کرده‌اند که بر طبق آن می‌توان به طور دقیق گفت که یک فرد سادیسم دارد یا خیر:

 •  از اینکه با  مردم به طوری که آن ها بدانند سربه سر بگذارم و تحت کنترل من هستند لذت می‌برم.
 •  از اینکه اطرافیانم را اذیت کنم خسته نمی‌شوم.
 •  در صورت توانایی و اختیار به مردم  آسیب می‌زنم.
 •  وقتی کسی را مسخره می‌کنم از دیدن اینکه ناراحت شدند خوشحال می‌شوم.
 •  بی‌رحمی کردن نسبت به دیگران هیجان‌انگیز است.
 •  از اینکه مردم را در جلوی دوستانشان مسخره کنم، خشنود و خوشحال می‌شوم.
 •  با تماشای دعوا و منازعه مردم، تحریک می شوم.
 •  در مورد اذیت کردن کسانی که آزارم داده‌اند فکر می‌کنم.
 •  از عمد هیچ وقت به دیگران آزار نمی رسانم حتی اگر از آن شخص خوشم نیاید.

این پرسشنامه جدید و شیوه طراحی آن به صورت یک مقاله در مجله Personality and Individual Differences در ژانویه سال میلادی به چاپ رسیده به طوری که پیداست به جز سؤال (از عمد هیچ وقت به دیگران آزار نمی رسانم حتی اگر از آن شخص خوشم نیاید.) پاسخ مثبت به دیگر سؤالان نشانه سادیستیک بودن شخص است.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید