خانه علمی دانستنیها چگونه عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم؟

0
22
عینک آفتابی, عینک آفتابی استاندارد, Sunglasses

سلامت چشمان شما رابطه مستقیم با عینک آفتابی که استفاده میکنید دارد اما می‌دانید شیشه‌های عینکی که می‌زنید باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟بهتره قاب آن چه اندازه و چه رنگی باشد؟

 

شما باید در مورد عینک‌ آفتابی و نکاتی که هنگام خرید آنها باید بدانید ،اطلاعات کاملی داشته باشید .

 

اشعه‌های ماورای بنفش خورشید  به پوست و چشم  آسیب می رسانند، به خصوص به لنز و قرنیه چشم، هرقدر بیشتر چشمان شما بدون عینک آفتابی در برابر اشعه آفتاب قرار بگیرد احتمال اینکه به  آب‌مروارید مبتلا شوید بیشتر می‌شود (بیماری آب‌مروارید به این صورت است که انگار لنزهای چشم را مه فرا می‌گیرد و شما اجسام و اطراف تان را به صورت غیر واضح می‌بینید) همچنین اشعه‌های خورشید باعث  تخریب بافت ماکولای چشم می‌شوند که  بر میزان وضوح و شفافیت بینایی تاثیر میگذارد و حتی باعث کوری شود.
 

 بیماری‌های ناشی از تابش اشعه‌های مضر خورشید به چشم عبارتند از:

 

ناخنک و التهاب قرنیه؛ ناخنک حالتی است که در آن بافت روی لایه سفید چشم به قرنیه می‌رسد و باعث بروز قرمزی در ناحیه سفید چشم می‌شود و می‌‌تواند در روند بینایی مشکل به وجود آورد .
انعکاس زیاد نور خورشید از سطوح منعکس‌کننده مثل شن، آب، آینه‌ها و برف هم برای چشم  خطرناک هستند و می‌توانند آسیب‌های جدی را به چشم وارد  آورد .

 

 

نحوه تشخیص عینک آفتابی استاندارد

 

در لنز عینک‌های ارزان قیمت ماده‌ای به نام (Triace tate)وجود دارد که فقط ۴۰ درصد از UV را جذب می‌کند و برای چشم بسیار ضرر دارند .

 

بنابراین بهترین راه تشخیص عینک‌های استاندارد ، استفاده از دستگاه UV متر است که معمولا  در عینک‌فروشی‌های معتبر یافت می‌شود.

 

بدون استفاده از دستگاه «یو وی متر»، شناخت یک عینک آفتابی استاندارد، حتی برای چشم پزشکان نیز  غیرممکن خواهد بود.

 

لازم به ذکر است این دستگاه باید UV عینک مناسب را از ۹۸ درصد به بالا نشان دهد .

گفتنی است نمی‌توان هر عینک گران‌قیمت را استاندارد دانست و باید تمامی آن‌ها توسط یووی‌متر مشخص گردند.

عینک چه اندازه‌‌ای مناسب است؟

اندازه شیشه‌ها ، لنزها و اندازه قاب عینک هم در سلامت چشمان شما تاثیر دارد بهتر است عینکی با شیشه‌های بزرگ بخرید این‌گونه محافظت چشمی بیشتر است و هم محافظت پوستی بیشتری را فراهم می‌کند عینکی که شیشه‌هایش تا روی استخوان‌های گونه شما را می‌پوشاند یک انتخاب مناسب می باشد .

 

در مورد اندازه قاب عینک باید که راحت روی بینی شما قرار گیرد و روی گوش‌ها هم شما را اذیت نکند و نه شل باشد و نه به گوش‌های‌تان فشار آورد .

 

عینک شما باید آنقدر به چشم‌تان نزدیک باشد که  به راحتی یک انگشت را بین عینک و پوست صورت نگیرد.

 

در ضمن نباید  آنقدر به چشم شما نزدیک باشد که مژه‌های‌تان را را فشرده کند .

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید