خانه علمی دانستنیها معنای کدهای مدل خودرو در برندها

معنای کدهای مدل خودرو در برندها

0
7
پورشه

معنای کدهای مدل خودرو در برندها

در چند سال اخیر استفاده از کدها یا سرواژه‌های کوتاه  بیشتر از گذشته شده است. بعضی از شرکت‌های با استفاده از سرواژه‌های متفاوت نام کامل یک مدل خودرو مانند سوبارو BRZ، مزدا MX-5 یا لینکلن MKX را ایجاد می کنند و بعضی دیگر کدهای انحصاری بیشتری در برند خود استفاده می‌کنند. تقریباً تمام شرکت‌های بزرگ از کدهای منحصربه‌فرد و مخصوص به‌ خود استفاده می‌کنند که در ادامه‌ این مطلب به معروف‌ترین این موارد اشاره می‌ کنیم.

۱-آکورا

آکورا

آکورا به‌عنوان برند لوکس و زیرمجموعه‌ی هوندا در محصولات خود از کدهای زیادی استفاده می‌کند که گویا برای درک برخی از آن‌ها باید دوره‌های تحصیلات عالی را گذراند. چهار سرواژه‌ی معروف این برند که شاید افراد زیادی معنای واقعی آن‌ها را ندانند به شرح زیر است:

NSX:

مدل خودرو تشکیل شده از ۳ واژه‌ی New, Sportscar, Experimental به معنی خودروی اسپرت جدید آزمایشی

SH-AWD:

این کد که از سرواژه‌های Super Handling All-Whel Drive تشکیل شده، به معنای فرمان‌پذیری عالی تمام چرخ محرک است که روی بدنه‌ی بعضی مد‌ل‌ها درج می‌شود. به بیان ساده تر با این کد  سیستم تمام چرخ محرک و تمام خودکار هوندا شناخته می‌شود.

P-AWS:

سیستم تمام چرخ فرمان‌پذیر که در آن چرخ‌های عقب به‌طور مستقل فرمان می‌گیرند در قالب Precision All-Wheel Steer تعریف شده است.

TMU + IPU:

این کد که برای نخستین بار در نسل جدید NSX استفاده شده، معرف سیستم پیچیده‌ی Twin Motor Unit + Intelligent Power Unit یا «قوای محرکه‎ی هوشمند دو پیشرانه در کنار هم» مدل اسپرت، هیبرید و موتورمیانی NSX جدید است.

۲-آلفارومئو

آلفارومئو

همیشه مدل‌های زیبای آلفارومئو با کدهای مختلفی همراه بودند که با وجود سادگی معنای کاملاً متفاوتی دارند. به‌ طور مثال در محصولات جدید این شرکت ایتالیایی مثل استلویو، سرواژه‌های DNA در کنار دسته‌دنده درج شده است. برخلاف باور عموم بر اساس اشاره‌ی این کد به دی‌ان‌ای اسید نوکلئیک، DNA در محصولات آلفارومئو مربوط به حالت‌های رانندگی است.

A.L.F.A:

نام اولیه‌ی شرکت به معنای شرکت خودروسازی لمبارد ( [Società] Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) در زمان تأسیس در سال ۱۹۱۰ به وسیله  الکساندر داراک فرانسوی.در سال ۱۹۳۲ این شرکت در اختیار هولدینگ ایتالیایی IRI قرار گرفت.

DNA:

حالت‌های رانندگی دینامیک، نرمال و ترکیبی؛ Dynamic, Normal, All Weather Modes

۳-بی‌ام‌و

بی‌ام‌و

شرکت‌های خودروساز آلمانی، به استفاده از نام‌های جدید تمایل بسیار زیادی دارند. به‌ طور مثال کوپه‌ی چهاردر. بی‌ام‌و در تمام محصولات خود، از سرواژه‌های جالب از مدل خودرو تا قطعات قوای فنی استفاده می‌کند.

BMW:

بی‌ام‌و یا درواقع ب‌ام‌و، سرواژه‌های Bayerische Motoren Werke  به معنی شرکت خودروسازی باواریا (بایرن) است.

SAV:

کلاس اختصاصی بی‌ام‌و Sports Activity Vehicle، به معنای «خودروی اسپرت فعالیت‌محور» که جهت منحصربه‌فرد نشان دادن کراس‌اورهای این برند (مانند مدل X5) با SUV در دهه‌ی ۱۹۹۰ به وجود آمد.

VANOS:

زمان‌بندی متغیر میل سوپاپ که واژه‌های آلمانی VAriable NOckenwellenSteuerung، تشکیل شده است. این فناوری در زبان انگلیسی با کد VCT شناخته می‌شود.

۴-کادیلاک

کادیلاک

برخلاف باور همگان و حتی مانور تیم تبلیغاتی کادیلاک که حرف «V» را در مدل‌های CTS-V و ATS-V به معنی «شتاب» تعریف می‌کنند،‌ این حرف اوایل بیانگر تمرکز ویژه‌ی این برند آمریکایی به پیشرانه‌های V شکل بود. در چندسال اخیر پیوند حرف V و شتاب در محصولات کادیلاک به وجود آمده است.

CTS:

ترکیب یکی از مدل‌های قدیمی کادیلاک (کاترا) با رویکرد جدید این شرکت CTS را به وجود آورده است. Catera Touring Sedan به معنی سدان تورینگ کاترا است.

DTS:

ترکیب مدل کلاسیک کادیلاک دی‌وایل با رویکرد جدید این برند؛ فلسفه‌ی DeViile Touring Sedan همانند CTS است.

V:

اشاره به پیشرانه‌های ۸ و ۱۶ سیلندر V شکل.

۵-شورولت

شورولت

برند آمریکایی شورولت از سرواژه‌های مختلفی در کوپه‌ی اسپرت کامارو استفاده می‌کند. مدل جدید ZL1 1LE ترکیب دو کد متفاوت بوده که معنای دقیق آن‌ها هنوز مشخص نشده است. دیگر سرواژه‌های شورولت در تیپ‌های مختلف محصولات این برند دیده می‌شود.

LS: تیپ خودرو به معنی لوکس اسپرت ؛ Luxury Sport

RS: تیپ خودرو به معنی رالی اسپرت ؛ Rally Sport

SS: تیپ خودرو به معنی سوپراسپرت؛ Super Sport

۶-دوج

دوج

با نگاهی کوتاه و مختصر به مدل‌های مختلف دوج یا داج که با پیشرانه‌ی هلکت تولید شدند، لیست بلندبالای سرواژه‌های متنوع این برند ظاهر می‌شود. برای مثال کد R/T برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ و در مدل کورونت (Coronet) استفاده شد.

R/T: تیپ خودرو به معنی جاده‌ای/پیست؛ Road/Track

SRT: تیپ خودرو به معنی جاده‌ای با فناوری مسابقه‌ای؛ Street & Racing Technology

۳۹۲: اشاره به حجم ۶.۲ لیتری پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل؛ حجم ۳۹۲ اینچ مکعب پیشرانه

۷-فراری

فراری

برند ایتالیایی فراری، تعداد زیادی از کدها و سرواژه‌های متنوع خود را از خودروهای فرمول یک قرض گرفته است. برای مثال، سیستم هیبرید کرس (KERS) هایپرکار لافراری، برای نخستین بار در موتوراسپرت و در اوایل سال ۲۰۰۸ استفاده شد. حرف T از جدیدترین کدهای استفاده شده در مدل‌های فراری است که قبل از این هم به پیشرانه‌های توربوشارژ اشاره داشته است.

T: پیشرانه‌ی توربوشارژ یا نصب عرضی پیشرانه در خودرو؛ Turbocharged / Transverse

M: مودیفیکاتو یا تیپ بهینه‌شده‌ی خودرو؛ Modificato

KERS: سیستم بازیابی انرژی نیروی محرکه؛ Kinectic Energy Recovery System

۸-فیات

فیات

شرکت ایتالیایی فیات در مدل‌های تولیدی خود سرواژه‌های گیج‌کننده ندارد. اما نام این شرکت یک واژه نیست و از سرواژه‌های یک عبارت ایتالیایی تشکیل شده است.

FIAT: شرکت خودروسازی ایتالیایی تورینو؛ Fabrica Italiana Automobili Torino

۹-فورد

فورد

از سال‌ها قبل برند آمریکایی فورد از کدها و سرواژه‌های انحصاری در محصولات پرقدرت خود مانند موستانگ استفاده می‌کند. اما به تازگی مدل‌های بیشتری با سرواژه‌های مخصوص فورد عرضه می‌شوند.

SHO: تیپ خودرو به معنی قدرت خروجی بسیار بالا؛ Super High Output

SVT: تیپ خودرو به معنی دپارتمان ویژه‌ی فورد؛ Special Vehicle Team

RT: تیپ خودرو به معنی فناوری اسپرت؛ Sport Technology

RS: تیپ خودرو به معنی رالی اسپرت؛ Rally Sport

GMC

GMC

در سال ۱۹۰۹ شرکت خودروسازی جنرال موتورز که برند رپید موتور (Rapid Motor Vehicle Company) را خریداری کرد و در نام جدید GM Truck و Coach Division به معنی «پیکاپ‌های جنرال موتورز و دپارتمان وسایل نقلیه» آن را احیا کرد. سپس این برند در قالب سرواژه‌ی GMC خلاصه شد تا در ساخت خودروهای کلاس وانت پیکاپ و شاسی‌بلند و کراس‌اور فعالیت کند.

GMC: شرکت جنرال موتورز؛ General Motors Company

۱۱-هوندا

هوندا

شرکت ژاپنی هوندا دو کد پرطرفدار را خلق کرده است که بی شک معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سرواژه‌های صنعت خودروسازی لقب می‌گیرند. قدرتمندترین محصولات هوندا مخصوصا مدل سیویک، همیشه با این سرواژه‌ها همراه بوده‌اند.

Si: تیپ خودرو به معنی انژکتور اسپرت؛ Sport Injected

Type R: تیپ خودرو به معنی مسابقه‌ای؛ Racing

VTEC: ویتک یا زمان‌بندی متغیر سوپاپ و کنترل الکترونیکی، سیستم انحصاری هوندا در پیشرانه‌ی ۴ سیلندر این برند است که مصرف کمتر به همراه دورموتور بالاتر را امکان پذیر می کند Variable Valve Timing & Lift Electronic Control

۱۲-اینفینیتی

اینفینیتی

کمتر از ۱۰ سال است که برند لوکس و زیرمجموعه‌ی نیسان  از سرواژه‌های مخصوص به خود استفاده می‌کند. در سال ۲۰۱۰  نخستین بار و کوپه‌ی G37 بود که سرواژه‌ی IPL و در بعضی مدل‌ها کد X اینفینیتی استفاده شد.

X: سیستم تمام چرخ محرک اینفینیتی؛ All-Wheel Drive

IPL: تیپ خودروی به معنی مدل پرفورمنس اینفینیتی؛ infiniti Performance Line

۱۳-جگوار

جگوار

برند بریتانیایی جگوار مدل‌های مشخص با کدهای قابل فهم دارد که توضیح آن‌ها لزومی ندارد. اما در سال ۲۰۱۶ در کنار مدل F تایپ جگوار و رنجرور اسپرت سرواژه‌ی جدیدی استفاده شد.

SVR: تیپ خودرو به معنی خودروی ویژه‌ی مسابقه‌ای؛ Special Vehicle Racing

SVO: اشاره به دپارتمان مخصوص تیونینگ، بهینه‌سازی و بازسازی جگوارلندرور؛ Special Vehicle Operations

۱۴-لامبورگینی

لامبورگینی

 برای نخستین بار کد SV در اولین سوپراسپرت جهان، لامبورگینی میورا استفاده شد که تا به امروز، نمایانگر قدرتمندترین تیپ از سوپراسپرت‌های این برند ایتالیایی بوده است. مدل‌های پرطرفدار لامبورگینی مانند دیابلو، مورسیه لگو، اونتادور و … همه در تیپ SV عرضه شده‌اند.

SV: تیپ خودرو به معنی فوق سریع یا به ایتالیایی سوپر ولوچه؛ SuperVeloce

۱۵-لکسوس

لکسوس

معروف‌ترین کد برند لوکس و زیرمجموعه‌ی تویوتا، حرف F و نشان دهنده مدل‌های پرچم‌دار این شرکت است.

F: تیپ خودرو به معنای پرچم‌دار و به پیست معروف فوجی اسپیدوی ژاپن اشاره دارد/ Flagship / Fuji Speedway

۱۶-مرسدس‌بنز

مرسدس‌بنز

AMG شناخته‌شده‌ترین سرواژه‌ای که همیشه در کنار برند مرسدس بنز خوش درخشیده است. دپارتمان تیونینگ و بهینه‌سازی مخصوص مرسدس نام خود را از دو مؤسس خود، هانس ورنر افرخت و ارهارد ملشر و محل تولد افرخت در آشپاخ آلمان ایده گرفته است.

AMG: افرخت ملشر گوسسپاخ؛ Aufrecht Melcher Großaspach

۱۷-نیسان

نیسان

همانند کد مشهور GT-R در محصولات نیسان، دپارتمان تیونینگ و بهینه‌سازی این برند ژاپنی هم از سرواژه‌های مشخص تشکیل شده است.

NISMO: نیسمو، دپارتمان تیونینگ، مسابقه‌ای و تیم موتوراسپرت نیسان؛ Nissan Motorsport International Limited

GT-R: مدل و تیپ خودرو به معنی گرن توزیمو مسابقه‌ای؛ Gran Turismo Racer

۱۸-پورشه

پورشه

اکثر محصولات پورشه، با نام‌های مشخص عرضه می‌شود. تیپ GTS مدل ۹۱۱ این برند آلمانی در میانه‌ی تیپ‌های S و توربو قرار می‌گیرد. البته GTS در بیشتر مدل‌های پورشه مانند ۷۱۸ تا پانامرا استفاده می‌شود.

GTS: تیپ خودرو به معنی گرن توریزمو اسپرت؛ Gran Turismo Sport

۱۹-سوبارو

سوبارو

سال‌ها است که کدهای WRX و STI زینت بخش محصولات سرسخت برند ژاپنی سوبارو بوده‌اند. اوایل این دو سرواژه در کنار مدل ایمپرزا به کار می‌رفتند. اما امروز تبدیل به مدل‌های مستقل شده‌اند.

WRX: تیپ و مدل خودرو به معنی رالی کراس جهانی و مدل آزمایشی رالی جهانی؛ World Rally Cross / World Rally Experimental

STI: دپارتمان ریسینگ سوبارو؛ Subaru Tecnica International

۲۰-فولس واگن

فولس واگن

کد GTI که در محصولات فولکس واگن همچون هاچ‌بک گلف استفاده می‌شود، هنوز منبع اصلی آن مشخص نشده است. ولی بیشتر کارشناسان خودرو این سرواژه را اشاره به پیشرانه‌ی آن می‌دانند.

GTI: تیپ خودرو به معنی گرندتورینگ انژکتور و اشاره به پیشرانه‌ی ۲ لیتری توربوشارژ؛ Grand Touring Injection

R: تیپ خودرو اشاره به بهینه‌سازی مسابقه‌ای؛ Racing

TDI:  به پیشرانه‌ی توربوشارژ تزریق مستقیم دیزل فولکس واگن اشاره می کند؛ Turbocharged Direct Injection

TSI:  به پیشرانه‌ی توربوشارژ تزریق مستقیم بنزینی فولکس واگن اشاره می کند؛ Turbocharged Stratified Injection

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید