خانه علمی حیوانات و گیاهان گل و گیاهان آپارتمانی سایه دوست

گل و گیاهان آپارتمانی سایه دوست

0
241
گل و گیاهان خانگی

گل و گیاهان آپارتمانی سایه دوست

اگر از آن دسته افرادی هستید که به گل و گیاهان آپارتمانی علاقه مند هستید ولی  فضای داخلی منزل یا محیط کارتان نور کمی دارد قطعا باید گل ها و گیاهانی را انتخاب کنید که با شرایط نوری کم سازگار باشند. به عبارت دیگر شما به گل های آپارتمانی سایه دوست نیاز دارید. در این مطلب قصد معرفی ۱۰ نمونه از گیاهان و گل های آپارتمانی سایه دوست را داریم.
گل و گیاهان خانگی

اسامی گل های آپارتمانی سایه دوست:

۱- گل سانسوریا

از جمله گل های آپارتمانی سایه دوست گل سانسوریا است.

گل سانسوریا
این گل برای دفاتر اداری ، تجاری و … مناسب است که اگر با گل های آگلونما و یک باکس همرنگ ، ترکیب شود ، بسیار زیباتر جلوه می کند .برگ های بلند و کشیده ی این گل تمام نگاه ها را به سمت بالا هدایت میکند و برای تاکید بر ستون ها بسیار مناسب است . این گل به آب کمی نیاز دارد و آب دادن زیاد به آن باعث پوسیدگی قائده ی برگ ها می شود .

۲- گیاه فیتونیا

گیاه فیتونیا که زادگاه اصلی آن کشور برزیل است یکی دیگر از گل های آپارتمانی سایه دوست است. نباید این گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید چون باعث سوختن برگ هایش مخصوصا در پشت پنجرهای شیشه ای مستقیم به نور خورشید چون این گیاه نیاز شدیدی به رطوبت دارد معمولا در گلدان های شیشه ای دهانه گشاد قرار می دهد .

گیاه فیتونیا

همان طور که گفته شد این گل سایه دوست است اما نه تاریکی مطلق ! این گل به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد.

۳- گیاه آگلونما

گیاه آگونما از نور مستقیم خورشید بیزار است و به نور و روشنایی نیاز زیادی ندارد .

گیاه آگلونما

با وجود آن که گیاه به مکان های تاریک مقاوم است از قرار دادن دائمی آن در چنین مکان هایی جلوگیری کنید. این گیاه در مقابل دود و گاز حاصل از شوفاژ حساس است و  برگ های پائینی خود را به سرعت از دست می‌دهد .

۴- سانسوریا پاکوتاه

اگر به دنبال یک گیاه شیک و زیبا و با دوام برای میز کار یا اداره ، آشپزخانه و حتی سرویس بهداشتی و هر نقطعه ای از خانه که بخاطر نور کم نمی توان گل دیگری نگه داشت  هستید.

سانسوریا پاکوتاه

گل سانسوریا مناسب ترین گزینه است. ظهور نقش های زیبای برگ ها بخاطر وجود نور کافی است این گیاه نور کامل را بر سایر نورها ترجیح میدهد . این گیاه در برابر احتیاجات نوری خود بسیار انعطاف پذیر است به طوری که در سایه هم می تواند زندگی خود را ادامه دهد.

۵- اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلیوم از آن دسته از گل های آپارتمانی سایه دوست است که می تواند برای اداره جات ، بانک ها ، منازل و …  استفاده شود.

اسپاتی فیلوم

این گل در شرایط نوری ضعیف مقاوم است اما در شرایطی که نور کامل باشد شرایط مطلوب تر و بهتری برای نگهداری این گل خواهید بود .

۶- نخل شامادورا

نخل شامادورا یا نخل بامبو گیاهی است از خانواده اریکاسه و بومی آمریکای مرکزی ، دارای ظاهری ظریف وباریک و برگ های سبز تیره و ساقه هایی روشن و رشد کم است .

نخل شامادورا

بطور کل ارتفاع آن از ۲ متر بیشتر نمی شود و چون در برابر تحمل سایه و نور کم مقاوم است گیاهی برای نگهداری داخل آپارتمان مناسب است ولی با این وجود نور غیر مستقیم باعث بهبود رنگ برگ های شانه ای آن می شود. همچنین میوه ها وگل های این گیاه در گواتمالا و السالوادور به عنوان غذایی لذیذ و در سالاد استفاده میشود.

۷- گیاه سرخس

یکی دیگر از گیاهان سایه دوست اپارتمانی سرخس است که انواع متنوعی هم دارد .

گیاه سرخس

سرخس به رطوبت زیادی نیاز دارد ولی هنگام آبیاری باید دقت نمایید که بر روی برگ ها آب ریخته نشود.

۸- پاچیرا

پاچیرا گیاهی است از خانواده پنیرکیان و بومی آمریکای جنوبی و مرکزی که در باتلاق ها و علفزارهای آن مناطق ساکن است .

پاچیرا

این گل از آن دسته گل هایی است که مثل بامبو می توان شاخه های آن را به هم بافت تا از آن ظاهر کلیشه ای بیرون بیاید و ظاهری جذاب بگیرد. این گیاه را به راحتی می توان در منزل نگه داشت و به راحتی میتوان آن را در جاهای کم نور تا نور متوسط نگهداری کرد.

۹- گل مارانتا

گل مارانتا سایه دوست است و به مناطق گرم و مرطوب حساس است از این رو باید در نقاط سرد و خنک منزل یا اداره نگهداری شود.

گل مارانتا

در سال های پیش برای نگهداری در آپارتمان مارانتا را مناسب نمی دانستند ولی اکنون این گیاه به خوبی با شرایط آپارتمانی سازگار شده است . مناسب ترین حالت برای این گیاه نور غیر مستقیم است . گل مارانتا در تابستان سایه را ترجیح می دهد اما در زمستان تمایل بیشتری به نور دارد و از تابش مستقیم نور خورشید مخصوصا  از پشت شیشه بیزار است .

۱۰- گیاه گندمی

گیاه گندمی

گیاه گندمی گیاهی سایه دوست ، ارزان و با رشد سریع است . به دلیل فرم برگ هایی که این گیاه  می توانید آن را در داخل سبد آویزان کنید تا برگ ها به شکل قابل توجه ای خود نمایی کنند . هرگز این گل را معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چون سبب سوختن برگ هایش می شود.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید