خانه علمی حیوانات و گیاهان درباره فیل‌ها بیشتر بدانید

درباره فیل‌ها بیشتر بدانید

0
26
فیل

درباره فیل‌ها بیشتر بدانید

سه نوع فیل مختلف وجود دارد :

همه فیل‌های جهان به سه دسته تقسیم می‌شوند: فیل بوته زار آفریقایی، فیل جنگلی آفریقایی و فیل آسیایی. فیل‌های آفریقایی بزرگ‌تر هستند و نر بالغ آن‌ها شش یا هفت تن وزن دارد به همین دلیل آن‌ها بزرگترین پستانداران روی زمین هستند اما فیل‌های آسیایی تنها چهار یا پنج تن وزن دارند. زمانی فکر می کردند که فیل جنگلی زیرگونه‌ای از فیل آفریقایی می‌باشد  اما تحقیقات و بررسی های ژنتیکی نشان داد که این دو فیل حدود دو تا هفت میلیون سال پیش از هم تفکیک شده و به دو گونه تبدیل شده اند.
فیل ها

خرطوم فیل یک ابزار همه کاره 

علاوه بر اندازه بزرگ، درباره فیل‌ها قابل توجه‌ترین چیز خرطوم آن هاست که ترکیبی جالب از بینی و لب بالایی آن هاست. فیل‌ها از خرطوم خود فقط برای نفس کشیدن و بوییدن و خوردن استفاده نمی کنند بلکه برای گرفتن شاخه‌های درختان، بلند کردن اشیایی که وزن آن ها ۳۰۰ کیلوگرم یا بیشتر باشد، اظهار محبت و علاقه به فیل‌های دیگر، و همچنین برای کندن زمین برای پیدا کردن آب و شستن خودشان استفاده می‌کنند.

فیل ها

 

خرطوم‌ها دارای بیشتر از ۱۰۰ هزار دسته تار ماهیچه‌ای هستند که آن‌ها را به ابزار ظریف و دقیقی تبدیل می‌کند. به عنوان مثال فیل می‌تواند برای کندن پوست یک بادام زمینی از خرطوم خود استفاده کند بدون این که به مغز داخل آن آسیب برساند.

فیل‌ها از گوششان برای خنک شدن استفاده می‌کنند

باتوجه به این که اندازه گوش آن ها بزرگ است و در آب و هوای گرم و مرطوبی زندگی می‌کنند، مطمئنا فیل‌ها برای مقابله با گرمای بیش از حد راه حلی یافته باشند. فیل‌ها با حرکت دادن گوش‌های بزرگشان نمی‌توانند پرواز کنند، اما سطح بزرگ گوش‌ها با شبکه‌ای متراکم از عروق خونی پوشیده شده که به محیط اطراف گرما را منتقل کرده و به خنک شدن آن‌ها کمک می‌کنند.

فیل ها

یک مزیت تکاملی دیگر هم گوش بزرگ‌ها دارد: یک فیل آسیایی یا آفریقایی در شرایط ایده آل می‌تواند صدای فیل‌های دیگر و هم چنین شکارچیان یا هرچیز دیگری که امکان دارد جوانان گله را تهدید کند از فاصله ۸ کیلومتری بشنود.

فیل‌ها حیوانات بسیار باهوشی

فیل‌های بالغ مغز بزرگی دارند. مغز فیل‌های نر بالغ حدود ۵.۵ کیلوگرم وزن دارد در صورتی که مغز انسان حداکثر ۱.۸ کیلوگرم است.

فیل ها

ولی مغز فیل‌ها در مقایسه با اندازه کلیشان بسیار کوچک است. فیل‌ها نه تنها می‌توانند به وسیله خرطومشان از ابزارهای اولیه استفاده کنند بلکه هوش زیادی از خود نشان می‌دهند مثلا در آینه خودشان را می‌شناسند و با سایر اعضای گله شان اظهار همدردی می‌کنند. دیده شده بعضی فیل‌ها استخوان‌های همراهان مرحوم خود را نوازش می‌کنند با اینکه نمی دانیم که آن‌ها مفهوم مرگ را درک می کنند یا نه.

گله فیل‌ها تحت سلطه ماده‌ها است

ساختار اجتماعی فیل‌ها منحصر به فرد است: اساسا نر‌ها و ماده‌ها کاملا جدا از هم زندگی می‌کنند  و فقط مدت کوتاهی در فصل جفت گیری با یکدیگر هستند.

فیل ها

سه یا چهار فیل ماده با بچه هایشان گله هایی شامل ۱۲ عضو یا بیشتر را تشکیل می‌دهند در حالی که نر‌ها یا تنها زندگی می‌کنند یا گله‌های کوچکتری با سایر نر‌ها تشکیل می‌دهند (فیل‌های نر بوته زار آفریقایی گروه‌های بزرگ صدتایی دارند)  بزرگترین مادر خانواده گله‌های ماده را هدایت می‌کنند و  بعد از مرگش جایگاهش به بزرگترین دخترش می‌رسد. مادر بسیار عاقل و باتجربه است و گله‌ها را از خطرات احتمالی دور می‌کند و به سوی منابع غذا و پناهگاه هدایت می‌کند.

حدود دو سال بارداری فیل‌ها طول می‌کشد

طولانی‌ترین دوره بارداری (۲۲ ماه) را در میان پستانداران زمینی  فیل‌های آفریقایی دارند. فیل‌های تازه به دنیا آمده حدود ۱۱۰ کیلوگرم وزن دارند و باید چهار تا پنج سال منتظر بمانند تا خواهر یا برادر داشته باشند. در این مدت آن‌ها تحت مراقبت شدید مادرانشان هستند.

فیل ها

به همین دلیل زمان بسیار زیادی طول می‌کشد تا جمعیت گله ویران شده آن‌ها دوباره زیاد شود و همین موضوع سبب آسیب پذیر شدن آن ها نسبت به شکار انسان ها شده است.

 در یک دوره ۵۰ میلیون ساله فیل‌ها تکامل یافته اند

در گذشته فیل‌ها و اجدادشان بسیار از امروز بیشتر بوده اند.

فیل ها

با توجه به شواهد فسیلی جد بزرگ همه فیل‌ها یک «Phosphatherium» کوچک شبیه به خوک بوده که حدود ۵۰ میلیون سال پیش در شمال آفریقا زندگی می‌کرده است.

فیل‌ها اجزای حیاتی اکوسیستمشان هستند

فیل‌ها همان قدر که بزرگ هستند روی زیستگاهشان هم تاثیر زیادی دارند. آن‌ها درختان را از ریشه قطع می‌کنند، زیر پایشان زمین را فشار می‌دهند و حتی عمدا گودال‌های آب را بزرگ می‌کنند تا بتوانند در آن حمام کنند. این رفتار هم به نفع خود فیل‌ها است و هم برای سایر حیوانات مفید است.

فیل ها

همچنین هنگامی که فیل‌ها در یک محل غذا می‌خورند و در جای دیگر دفع می‌کنند دانه‌ها را پخش می‌کنند. اگر دانه گیاهان و بوته ها و درختان در منوی غذایی فیل‌ها نبود اکنون خیلی از آن‌ها وجود نداشتند.

فیل‌ها نقش تانک را بازی می کردند

هیچ چیزی به اندازه یک فیل ۵ تنی زره پوش که به عاج‌های آن نیزه‌های برنجی بسته شده نمی‌تواند دشمنان را بترساند یا حداقل ۲۰۰۰ سال پیش این گونه بوده است. استفاده از فیل‌های جنگی دوران باستان حدود ۴۰۰ تا ۳۰۰ سال قبل از میلاد به اوج خود رسید.

فیل ها

بعد از آن فیل‌ها در تمدن‌های کلاسیک حوزه مدیترانه طرفداران زیادی نداشتند اما همچنان در جنگ‌های آسیایی و هندی استفاده می‌شدند. تا قرن پانزدهم که با وجود توپ‌های جنگی که بر سر فیل‌های مسلح فرود می‌آمد به کار گیری آن‌ها دیگر فایده‌ای نداشت و کاملا منسوخ شد.

خطر انقراض فیل ها

مثل سایر حیوانات فیل‌ها هم تحت فشارهای محیط زیستی آلودگی، تخریب زیستگاه و دست اندازی انسان‌ها قرار دارند. همچنین فیل ها در معرض خطر شکارچیانی قرار دارند که به دلیل تجارت عاج آن‌ها را شکار می‌کنند.

عاج فیل

ممنوعیت جهانی تجارت عاج در سال ۱۹۹۰ باعث افزایش جمعیت فیل‌های آفریقایی شد اما شکارچیان آفریقا این قانون را رعایت نکردند. به عنوان مثال در کامرون ۶۰۰ فیل به وسیله شکارچیان کشور همسایه چاد کشته شدند. اخیرا کشور چین هم واردات و صادرات عاج را ممنوع کرده است، هرچند این قانون به طور کامل مانع دلالان بی‌رحم عاج نشده، اما قطعا مفید بوده است.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید