خانه علمی حیوانات و گیاهان کشف فسیل پرنده عظیم الجثه هفتاد میلیون ساله در مغولستان

کشف فسیل پرنده عظیم الجثه هفتاد میلیون ساله در مغولستان

0
21
فسیل پرنده, bird fossil

کشف فسیل پرنده عظیم الجثه هفتاد میلیون ساله در مغولستان/یکی از بزرگ‌ترین جا پاهای کشف‌شده از پرنده عظیم در بیابان «گبی» در مغولستان یافت شده است. این جای پا سرنخ جدیدی را در مورد این موجود غول‌پیکر که میلیون‌ها سال پیش روی کره زمین سکونت داشت ، به دست دانشمندان داده است .

به گزارش از نشنال جئوگرافیک ، بقایای جسد یک پرنده بزرگ گوشت خوار با قدمت هفتاد میلیون سال در مغولستان کشف شده است . این پرنده از  کودکان دایناسور های دیگر تغذیه می کرده است . طول بال های این پرنده یازده متر [ به اندازه یک هواپیمای کوچک] بوده است. دانشمندان پیشبینی کرده اند این دایناسور احتمالا یکی از بزرگ ترین پرندگان جهان بوده است . این نخستین  فسیلی نیست که در این کشور یافت شده است بلکه ماه گذشته نیز در بیابان مغول فسیل‌هایی از ۷۰ میلیون و ۹۰ میلیون سال پیش کشف شده بود .

تعداد کمی از این ردپاها با گل و لای و شن پر شده و بسیار سخت شده‌اند. این ردپاها، ماه اوت (مرداد) سال جاری بوسیله دیرینه شناسی مغول در صحرای گبی مغولستان کشف شده است . بزرگی این ردپا در نوع خود کم‌نظیر و احتمالا متعلق به بزرگترین دایناسور تاریخ است.”شینوبو ایشیگکی ” محقق دانشگاه اوکایاما و یکی از اعضای تیم دیرینه شناسی مغولی- ژاپنی در گبی، اظهار داشت: این رد پا، یکی از بزرگ ترین ردپا های شناخته شده در جهان است . دیرینه شناسان در مراکش و فرانسه هم ردپاهای بزرگی کشف کرده‌اند  ایشیگکی با اشاره به اکتشافات گذشته گفت: با این وجود  ردپایی که در مغولستان کشف شده، به خوبی حفظ شده و دارای ۳ علامت پنجه واضح است .

 جالب آن که این پرنده روی زمین با بال ها و پاهای خود راه می رفته و طعمه هایش را به وسیله بال ها شکار می کرده است این فسیل در صحرای “Gobi” مغولستان کشف شده که قبلا نیز بقایای دایناسورهای زیادی در آن پیدا شده بود. این حیوانات  اولین  مهره دارانی بوده اند که قابلیت پرواز داشته اند .

منبع:mehrnews.com

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید