خانه علمی حیوانات و گیاهان وقتی حیوانات از انسان ها انتقام می گیرند

وقتی حیوانات از انسان ها انتقام می گیرند

0
24
ببر

وقتی حیوانات از انسان ها انتقام می گیرند

این که حیوانات هم مثل انسان ها می‌توانند احساسات عمیقی مثل کینه به دل گرفتن را داشته باشند هنوز مورد بحث است.

با این حال اکثر دانشمندان موافقند که حیوانات قادرند رفتارهای شخصیتی قابل مقایسه با انسان‌ داشته باشند بنابراین ممکن است کینه هم به دل بگیرند. دیده شده که شیر‌ها نسبت به شیرهای دیگر کینه می‌گیرند و گاو‌ها هم نسبت به سایر گاو‌ها رفتار مشابهی دارند. حتی دیده شده فیل‌ها از انسان‌ها انتقام گرفته اند.

در ادامه مطلب ده موردی که به ظاهر حیوانات از انسان‌ها کینه داشته و در نهایت انتقام گرفته‌اند مطالعه می‌کنید.

ببری که شکارچی را کشت چون قبلا به او تیراندازی کرده بود:

ببر سیبری به عنوان بزرگترین زیرگونه ببر‌ها شناخته می‌شود. آن‌ها بیشتر از ۲۲۵ کیلوگرم وزن و ۳ متر طول دارند. همچین قدرت و توانایی پرش فوق العاده‌ای دارند و قادرند تا ارتفاع ۷.۶ متر بپرند.

عصبی کردن  چنین شکارچی بزرگی اشتباه خیلی بزرگی است و می‌تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد. در سال ۱۹۹ «ولادیمیر مارکوف» شکارچی روسی به یک ببر سیبری حمله کرد. او به ببر تیراندازی و او را زخمی کرد. ببر کار او را از یاد نبرد و بین ۱۲ تا ۴۸ ساعت بعد کلبه‌ای که مارکوف در آن زندگی می‌کرد را پیدا کرد.

ببر

اما مارکوف خانه نبود بنابراین ببر هرچیزی که بوی او را در کلبه می‌داد خراب کرد و منتظر  آمدن مارکوف شد. وقتی مارکوف رسید ببر او را کشت و خورد. تا به حال این تنها موردی بوده که ببر عمدا یک انسان خاص را ردیابی کرده منتظر او مانده تا او را بکشد و بخورد.

خراب کردن یک خودرو توسط گروهی سگ، چون صاحب آن به دوستشان حمله کرده بود

یک مرد چینی در سال ۲۰۱۵ به خانه اش رفت تا سگ ولگردی که در پارکینگش می‌خوابید پیدا کند. به جای این که سگ را فراری دهد با لگد او را از پارکینگ بیرون انداخت. سگ این کار  او را فراموش نکرد، رفت و با سگ‌های دیگر برگشت و همه با هم ماشین مرد را خراب کردند.

حمله سگ ها به ماشین

جای دندان‌های سگ ها روی ماشین باقی مانده بود. مرد صبح روز بعد  از دیدن آن همه جای دندان روی ماشینش تعجب کرد. وقتی همسایه که حمله سگ‌ها را دیده بود ماجرا را تعریف کرد فهمید چه اتفاقی افتاده است.

هشت پایی که به زنی که دوست نداشت آب می‌پاشید

اختاپوس‌ها حیوانات باهوش، با بینایی خوب وقدرت یادآوری چیز‌ها هستند. همچنین می‌توانند کینه و انتقام بگیرند. به عنوان مثال اختاپوسی به نام ترومن که در آکواریوم نیوانگلند در بوستون زندگی می‌کرد از زنی که آن جا بود به شدت متنفر بود و در هر فرصتی که میشد به او آب می‌پاشید.

اختاپوس

بعد‌ها این زن کالج را ترک کرد اما چند ماه بعد برای دیدن آکواریوم بازگشت. ترومن که در این مدت به هیچکس دیگری آب نپاشیده بود به محض دیدن زن دوباره به او اب پاشید.

پلنگی که به جنگلبان حمله کرد، چون با چوب به او سیخونک زده بود

در کنیا  در پارک ملی دریاچه ناکورو یک پلنگ ماده با خوردن دام‌های مردم باعث آزار و اذیت آن ها شد. مردم ترسیدند که پلنگ آدمخوار باشند بنابراین با جنگلبان تماس گرفتند تا حیوان را به جای دیگری انتقال دهد. پلنگ گرفته و جابجا شد، اما حاضر به ترک قفس کامیونی که او را منتقل کرده بود نبود.

یکی از جنگلبانان به نام الکساندر رونو، با یک چوب بلند از کابین کامیون به او ضربه زد تا قفس را ترک و فرار کند. اما پلنگ منظور او را متوجه نشد و وحشیانه‌ غرید

. او از کامیون پیاده شد ولی فرار نکرد بلکه به سمت جلوی کامیون رفت و سعی کرد روی کابین و همان جا که الکساندر نشسته بود بپرد اما موفق نشد. الکساندر سعی کرد شیشه‌ها را بالا بکشد، اما چون خیلی این کار را سریع انجام نداد و نصف بدن پلنگ از شیشه رد شده بود. پلنگ به الکساندر به شدت آسیب زد و بار‌ها با پنجه‌های ۸ سانتیمتری خودصورتش را درید در حالی که سعی می‌کرد گردنش را گاز گرفته و او را خفه کند.

پلنگ ها

در یک لحظه دست الکساندر در دهان پلنگ بود. حمله ادامه یافت و تقریبا پلنگ وارد کامیون شده بود که الکساندر پایش را بالا برد و او را به بیرون پرت کرد. الکساندر به شدت زخمی و تقریبا نابینا شد. الکساندر بعدا گفت: «او درس بسیار دردناکی به من داد که هرگز فراموش نخواهم کرد.»

کلاغ‌ها محققان را شناسایی و به آن‌ها حمله کردند

کلاغ‌ها در شناسایی کسانی که به آن‌ها آسیب زده اند خیلی خوب عمل می‌کنند و اغلب هرجا که دوباره آن‌ها را ببینند انتقامشان را می‌گیرند. برخی محققان که کلاغ‌ها را گرفته و به پایشان نوارهای شناسایی وصل می‌کردند متوجه شدند که این پرندگان از آن‌ها کینه گرفته اند چون هر وقت وارد قلمروی آن‌ها می‌شدند سروصدا و به آن‌ها حمله می‌کردند.

برای اثبات این ادعا محققان هنگام گرفتن و برچسب زدن آن‌ها از ماسک استفاده کردند و دریافتند که هرجا کلاغ‌ها افراد ماسک زده را می‌بینند شروع به سر و صدا کردن می‌کنند.

کلاغ ها

کلاغ‌ها چهره‌ها را از یاد نمی برند و حتی بعد از یک سال هم  آن‌ها را می‌شناسند. از همه جالب‌تر این که کلاغ‌ها به بچه هایشان یاد می‌دهند که کدام چهره‌ها دشمن آن‌ها هستند بنابراین جوجه کلاغ‌ها هم به ان‌ها حمله می‌کنند حتی اگر آن‌ها را هرگز  ندیده باشند.

شتر عصبانی صاحبش را کشت

تنها حیوانی که هیچ وقت نمی بخشد و فراموش نمی کند شتر است. شترها حافظه خوبی دارند و می‌توانند از کسانی که به آن‌ها آسیب می‌زنند کینه بگیرند. آسیب زدن به شتر ممکن است منجر به یک حمله انتقام جویانه و مرگ شود. در سال ۲۰۱۶ یک مرد هندی متوجه این حقیقت شد اما متاسفانه بعد از اینکه شتر او را کشت!

شتر

او مهمان داشت و فراموش کرده بود که شترش را یک روز کامل زیر آفتاب سوزان بسته است. وقتی شب برای باز کردن طناب شتر رفت، شتر عصبانی با دندان  گردن او را گرفت و بلند کرد و سپس به زمین پرت کرد. او سر مرد را با دندان از تنش جدا کرد. ۲۵ روستایی شش ساعت تلاش کردند تا شتر عصبانی را آرام کنند.

ببر ماده به سه مردی حمله کرد که او را دست انداخته بودند

یک ببر ماده در دسامبر ۲۰۰۷ از قفس خود در باغ وحش سانفرانسیسکو فرار کرد و به سه مرد حمله کرد. دو نفر از آن ها، پل و کالبیر، برادر و نفر سوم، کارلوس، دوست آن‌ها بود. ببر ابتدا به کالبیر حمله کرد. کارلوس سعی کرد او را دور کند، اما فقط سبب جلب توجه او شد و باعث شد کالبیر را ر‌ها کرده به او حمله کند و او را بکشد. سپس بیش از ۲۷۴ متر رد خون کالبیر را دنبال کرد تا او را با پل پیدا کرد که با هم صحنه را ترک کرده بودند. ببر به پل حمله کرد، اما قبل از اینکه او را بکشد به وسیله پلیس کشته شد.

ببر

دو مرد باقی مانده انکار کردند که ببر را دست انداخته باشند اما بعد‌ها پل اعتراف کرد که او را اذیت کرده است. او ادعا کرد که هر سه نفر جیغ زده و برای او دست تکان داده اند، اگرچه انکار کرد که چیزی به قفس او پرت کرده باشند.

دو گله فیل بعد از مرگ یکی از فیل‌ها به روستاها حمله کردند

مردم چند روستا در هند در جولای ۲۰۱۶ مورد حملات متعدد فیل‌ها قرار گرفتند که تقریبا بیش از دو هفته طول کشید.

فیل

در یک دوره ۱۵ روزه ۱۶ فیل از دو گله مختلف شب‌ها به روستا‌ها حمله کرده و ۵۴ خانه را ویران کردند. بررسی‌ها نشان داد که علت حملات آن‌ها، کشتن یک فیل نر در شب یازدهم جولای بوده است. برخی شکارچیان اعتراف کردند که مسئول کشتن فیل و برداشتن عاج‌های آن بوده اند.

قاپوها به محققانی که مزاحم لانه‌شان می‌شوند حمله می‌کنند

یکی از پرندگانی  که در قطب جنوب زندگی می‌کنند قاپو‌ها هستند . هرچند آن‌ها بدون تعامل با انسان‌ها رشد و تکامل یافته اند اما امروزه می‌دانیم که قادرند تا چهره انسان ها را به یاد بیاورند و به کسانی که دشمن خود بپندارند حمله می‌کنند.

قاپوها

بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برخی دانشمندان کره‌ای تحقیقی شروع کردند که شامل بررسی لانه، تخم و جوجه‌های قاپو‌ها می‌شد. قاپو‌ها از این کار آن‌ها خوششان نمی‌آمد و هرجا که محققانی را می‌دیدند که به لانه‌شان نزدیک می‌شوند به آن‌ها حمله می‌کردند. برای تایید اینکه پرندگان آن‌ها را می‌شناسند یا به همه انسان‌ها حمله می‌کنند، دو محقق با هم از لانه آن‌ها دیدن کردند.

یکی از آن‌ها این کار را قبلا کرده بود و دیگری برای نخستین بار این کار را می‌کرد. دو محقق جدا شدند و از دو جهت مخالف به لانه نزدیک شدند. آن‌ها فهمیدند که پرندگان به محققی که قبلا به لانه شان سر زده بود حمله می‌کنند و با محقق دیگر کاری ندارند.

ببری که قاتل توله و جفتش را کشت

در سال ۲۰۱۶ یک ببر نر هندی بعد از اینکه یک شکارچی جفت و توله او را کشت از او انتقام گرفت. شکارچی جفت و توله ببر را کشته، پوست آن‌ها را کند و گوشتشان را تقسیم کرد. او سه روز بعد به جنگل بازگشت و با ببر خشمگینی روبرو شد.

ببر

ببر او را به شدت زخمی کرد و سپس با خود به داخل جنگل برد. در ابندا شکارچی از حمله جان سالم به در برد اما خیلی زود در اثر شدت جراحات کشته شد. ببر کشتن او را ادامه نداد و تا دو ماه در منطقه می‌گشت و به هر فرد بیچاره‌ای که می‌دید حمله می‌کرد.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید