خانه گردشگری چیزهای جالب درباره ابوظبی امارات

چیزهای جالب درباره ابوظبی امارات

0
34
دروازه ابوظبی

چیزهای جالب درباره ابوظبی امارات

 یکی از شهرها و شیخ‌نشین‌های هفت‌گانه امارت متحده عربی ابوظبی است. ابوظبی بزرگ‌ترین امارت هفت‌گانه کشور امارات متحده عربی است که پایتخت این کشور هم است. یکی از دیدنی‌ترین شهرهای خاورمیانه ابوظبی است که در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان دومین شهر گران جهان برای مسافرت اعلام شد.

در سال‌های پیش شهر ابوظبی پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته است و در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان پنجمین شهر گران جهان انتخاب شد. مساحت امارات حدود ۶۷۳۴۰ کیلومترمربع است که و در ساحل جنوبی خلیج‌فارس واقع شده است.

در این مطلب به حقایق جالبی درباره ی ابوظبی می پردازیم تا اگر قصد سفر داشتید اطلاعات جامعی داشته باشید:

۱. وجه‌تسمیه ابوظبی به دلیل وجود آب شیرین در گذشته در این ناحیه بوده است. قبل از ورود انسان به منطقه گله‌ای از (ظباء) یعنی آهو، در این ناحیه وجود داشته است.

ابوظبی

قبیله بنی یاس در سال ۱۷۶۱ پس از یافتن آب شیرین در منطقه ساکن می‌شوند و به خاطر وجود آهو «ظباء» نام منطقه را ابوظبی می‌گذارند.

۲.  «ام‌النار» نام قدیم ابوظبی بوده است.

۳. یکی از دلایل محبوبیت ابوظبی، معماری خاص این شهر است. بسیاری از بناهای معماری ابوظبی به وسیله معمارهای ژاپنی ساخته و پرداخته شده است.

کپیتال گیت ابوظبی

نکته جالب اینجا است که در سال ۱۹۶۷ طرح اولیه ساخت ابوظبی مدرن توسط یک معمار ژاپنی، به نام «تاخاشی» مطرح شده است و جمعیت این شهر در ابتدا ۴۰٬۰۰۰ نفر بود.

۴. کپیتال گیت، یا ورودی پایتخت، آسمان‌خراشی خاص و منحصربه‌فرد در ابوظبی است که در گینس رکوردی را ثبت کرده است. گپیتال گیت در مجاورت مرکز نمایشگاه ملی ابوظبی طراحی شده است. ارتفاع این گیت ۱۶۰ متر است و یکی از بلندترین برج‌های شهر است.

خمیده‌ترین برج جهان کپیتال گیت است که  ۱۸ درجه انحنا دارد. فولاد ضدزنگ، بتن و شیشه متریال اصلی در این سازه است. این برج ۳۵ طبقه دارد و دارای مجتمع اداری و یک هتل ۵ ستاره با ۲۰۰ اتاق است.

۵.  یکی از زیباترین مساجد خاورمیانه مسجد شیخ زاید است که عنوان بزرگ‌ترین مسجد ابوظبی را به خود اختصاص داده است.  بعد از مسجدالحرام و مسجدالنبی این مسجد سومین مسجد بزرگ جهان است.

مسجد شیخ زاید ابوظبی

نام مسجد شیخ زاید از شیخ زاید بن سلطان آل نهیان گرفته شده که بنیان‌گذار و نخستین رئیس‌جمهور امارات بوده است و در همین مسجد دفن شده است.

مسجد شیخ زاید ابوظبی

۶.  از نظر مساحت سومین مسجد جهان مسجد شیخ زاید است و  از لحاظ حجم و بزرگی دهمین مسجد جهان است.

۷.  بزرگ‌ترین لوستر دنیا را مسجد شیخ زاید دارد، این لوستر بیش از ۹ تن وزن دارد!

لوستر مسجد شیخ زاید ابوظبی

۸.  در مسجد شیخ زاید رکورد بزرگ‌ترین‌ها تمام نشده است.  بزرگ‌ترین فرش دنیا در این مسجد قرار دارد که به وسیله شرکت ایرانی در ۹ تخته جدا بافته شده و در مسجد به هم متصل شده است.

 مسجد شیخ زاید ابوظبی

این فرش زیبا دست‌باف است و توسط ۱۲۰۰ کارگر بافته شده است. بیش از ۳۸ تن کتان و پشم در بافت این فرش استفاده شده است و علی خلیقی طراحی این فرش را انجام داده است. این فرش ۱۲ تن وزن دارد.

۹. ابوظبی بیش از ۲۰۰۰ منطقه حفاظت‌شده و پارک دارد. بعضی از این مناطق بیش از ۴۰۰ کیلومتر از خط ساحلی گسترش پیدا کرده‌اند.

۱۰. پارک دریاچه یا لیک پارک  یکی از معروف‌ترین پارک‌های ابوظبی است. این پارک میان دو جاده جاده کورنیچ و جاده خلیفه بن زاید قرار دارد. باید از مرکز شهر برای رسیدن به این پارک زیبا ۴۹ دقیقه رانندگی کرد.

پارک دریاچه یا لیک

۱۱. جزیره یاس، جزیره‌ای در ابوظبی است این منطقه توسط معمار معروف هرمان تیلک ساخته شده است.که محل برگزاری مسابقات فرمول یک رانندگی هم در این جزیره است.

پارک دریاچه یا لیک

اگر در هتل‌هایی نزدیک به این جزیره اقامت داشته باشید می‌توانید به‌راحتی زمین‌های مسابقه را ببینید.

۱۲. ابوظبی شهری است با عقاید و فرهنگ‌های مختلف و متفاوت و تمام فرهنگ‌ها در این شهر محترم شمرد می‌شوند.

مسابقات شتر

در این شهر نژادهای متفاوت بدون هیچ مشکلی در کنار هم زندگی می‌کنند. رستوران‌های ابوظبی برای توریست‌ها انواع مختلفی از غذاها را سرو می‌کنند.

۱۳. در ابوظبی و سایر نقاط عربستان مسابقات شتر رواج دارد.

به این مسابقات انتقادهای زیادی وارد شده بود به همین دلیل در برای بهتر شدن این مسابقات اکنون از روبات‌هایی برای این مسابقه استفاده می‌کنند و ربات‌ها روی پشت شترسوار می‌شود.

۱۴. قلب اقتصاد و فعالیت سیاسی و صنعتی امارت متحده عربی را می توان ابوظبی دانست.

امارت متحده عربی

ابوظبی نقش بسیار مهمی در مسائل اقتصادی امارت و حتی عربستان دارد و بسیاری از دفاتر دولتی امارات در ابوظبی قرار دارد.

۱۵. در سالهای اخیر بخش‌های حومه ابوظبی بسیار پیشرفت کرده است و شهرک‌های مسکونی زیادی در این مناطق ساخته شده است.

۱۶. بزرگ‌ترین گروه قومی در امارات هندی‌ها هستند و بیش از ۴۰ درصد از جمعیت کل این شهر را تشکیل می‌دهند.

امارت متحده عربی

۱۷. یکی از کویرهای مشهور اطراف ابوظبی کویر خالی است که به وسیله ویلفرد تسیرر شناسایی شده است. تپه‌های این کویر بیش از صدها فوت ارتفاع دارند.

کویر خالی در ابوظبی

۱۸. محل تولد شیخ زاید بن سلطان آل نهین، اولین رئیس‌جمهور امارات متحده عربی واحه العین است که امروز به یکی از توریستی‌ترین مکان‌های ابوظبی تبدیل شده است.

واحه العین

باغ شهر، باغ‌وحش العین و جبل حفیت از جاذبه‌های این منطقه است.

۱۹.  عربی و انگلیسی زبان‌اصلی ابوظبی است.

۲۰. ابوظبی در حال تبدیل‌شدن به یکی از قطب‌های فرهنگی خاورمیانه است. موزه گوگنهایم و لوور ابوظبی دو موزه مهمی است که به‌تازگی در این شهر تاسیس شده است.

موزه لوور ابوظبی

معمارهای برجسته ازجمله فرانک گری، ژان نوول، تادائو آندو و زاها حدید در طراحی این موزه نقش داشته‌اند.

۲۱.  بزرگ‌ترین شهربازی سرپوشیده و همچنین جذاب‌ترین مجموعه تفریحی دنیا فراری ورلد است که وسعتی برابر با ۲۰۰۰۰۰ مترمربع دارد و در ابوظبی در جزیره یاس قرار دارد.

شهربازی فراری ورلد

۲۲.  در سال ۲۰۰۷ ساخت فراری ورلد آغاز شد و در پس از سه سال در سال ۲۰۱۰  افتتاح درهای آن به روی مسافران و گردشگران باز شد.

شهربازی فراری ورلد

نزدیک ۱۲, ۳۷۰ تن فولاد در ساخت فراری ورلد به‌کار رفته است. یعنی چیزی دو برابر فولادی که در ساخت برج ایفل استفاده کرده‌اند.

۲۳. این شهربازی جوایز و افتخارات زیادی را کسب کرده است که جایزه موسسه معتبر ورلد تراول اواردز در سال ۲۰۱۶ یکی از مهم‌ترین آن‌ها است که با آن جایزه مقصد برتر و نوظهور گردشگری آسیای میانه را به خود اختصاص داد.

شهربازی فراری ورلد

۲۴. سریع‌ترین ترن هوایی دنیا ترن هوایی فرمولا روسا است که در شهربازی فراری ورلد قرار دارد و در عرض دو ثانیه سرعت ۱۰۰ تا ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت را طی می‌کند.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید