گردشگری در ایتالیا

0
13
ایتالیا

گردشگری در ایتالیا

معماری ایتالیا، معماری بیشتر نقاط دنیا و حتی معماری ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داده است و نمی توانید شهری را در آمریکا پیدا کنید که خانه های ویکتوریایی به سبک ایتالیایی، یا بناهایی به سبک معماری احیا رنسانس ایتالیا و یا بناهای نئوکلاسیک، در آن وجود نداشته باشد. اگر می خواهید تجربه سفر به یک کشور خارجی را داشته باشید شاید در سفر به ایتالیا خیلی از بناها شما را به یاد شهر خودتان بیاندازد.

رومانسک ایتالیا

رومی ها در زمان های قدیم با الهام و ایده گرفتن از ایده های یونانیان سبک معماری خود را خلق کردند. بعدها، در قرن های ۱۱ و ۱۲ نیز، مجددا علاقه به معماری باستانی روم احیا شد و بناهایی به این سبک ساخته شدند.  رایج ترین روش ساخت بنای کلیساها و سایر بناهای مهم در این زمان در سراسر اروپا سبک رومانسک ایتالیا با قوس های دایره ای و سردر های منحنی شکل بوده و بعدها در ایالات متحده هم این سبک مورد استفاده قرار گرفته است.

معماری رومانسک ایتالیازمانی را که به عنوان رنسانس ایتالیا و یا عصر نوزایی می شناسیم در قرن ۱۴ شروع شد. برای دو قرن، علاقه فراوان به سبک معماری روم و یونان، شکوفایی شگفت انگیزی را در هنر و معماری به وجود آورد. نوشته های معمار رنسانسی ایتالیا، آندره آ پالادیو (۱۵۰۸- ۱۵۸۰ میلادی)، معماری اروپا را تحول داد و در نهایت منجر به معماری شد که امروز نیز ما از آن بهره می بریم.

از سایر معماران تاثیرگذار رنسانسی می توان به جیاکومو ویگنولا (۱۵۰۷- ۱۵۷۳ میلادی)، فیلیپو برونلسکی (۱۳۷۷-۱۴۴۶ میلادی)، میکل آنجلو بوناروتی (میکل آنژ) (۱۴۷۵-۱۵۶۴ میلادی)، رافائل سانزیو (۱۴۸۳-۱۵۲۰ میلادی) اشاره کرد. البته مهمترین معمار ایتالیایی در طول تاریخ، مارکوس ویتروویوس پولیو (سالهای ۷۵-۱۵ پیش از میلاد) است که معمولا گفته می شود او نویسنده نخستین کتاب معماری جهان را به نام “ده کتاب معماری” است.

آندره آ پالادیوآندره آ پالادیو

میکل آنجلو بوناروتیمیکل آنجلو بوناروتی

متخصصان رشته گردشگری، همه بر این باورند که هر گوشه از ایتالیا یک شگفتی معماری در خود جای داده است. از جمله بناهای گردشگری زیبا مانند برج کج پیزا و یا فواره تروی در رم، در هر گوشه از ایتالیا می توانید بیابید. حتما در برنامه ریزی سفر خود به ایتالیا حتما از یکی از این ده شهر مهم ایتالیا از نظر جاذبه های توریستی را بازدید کنید: شهرهای ونیز و رم، فلورانس، میلان، ناپلس، ورونا، تورین، بولونیا، پروجا و جنوا.

برج کج پیزابرج کج پیزا، پیزا، ایتالیا

اما در عین حال بازدید از شهرهای کوچکتر ایتالیا ممکن است تجربه بهتری به علاقه مندان به معماری بدهد. بازدید از راونا، که زمانی پایتخت امپراتوری روم غربی بوده است، فرصت بسیار خوبی است که از موزاییک های رهاورد امپراتوری روم شرقی در بیزانتین، بازدید کنید.

معماری ایتالیا ریشه بسیاری از معماری های آمریکایی است، بله، سبک نئوکلاسیک رویکردی نوین در بهره گیری از فرم های کلاسیک الهام گرفته از معماری روم و یونان است. سایر دوران ها و سبک های مهم در ایتالیا، شامل قرون وسطی اولیه، گوتیک، رنسانس و باروک می شود. علاوه بر بینال ونیز یک نمایشگاه بین المللی است که هر ساله تمام تازه های معماری معاصر را به نمایش می گذارد. جایزه مشهوری که در این رویداد اهدا می شود جایزه شیر طلایی (Golden Lion) است.

معماری قرون وسطی / گوتیک ایتالیامعماری قرون وسطی / گوتیک ایتالیا

معماری رنسانس در ایتالیامعماری رنسانس در ایتالیا

روم باستان و رنسانس ایتالیا، میراث غنی معماری ایتالیایی را به وجود آورده اند که طراحی بناها در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. جدا از تمام شگفتی ها و زیبایی هایی که ایتالیا به بازدیدکنندگان خود عرضه می کند جاهایی هم هست که نباید از دیدن آن صرف نظر کنید.

خرابه های باستانی امپراطوری روم

امپراطوری روم برای قرن ها بر جهان حکمفرمایی می کرد، از جزایر بریتانیا گرفته تا خاورمیانه و اثرات این امپراطوری بزرگ بر روی حکومت، معماری و تجارت به خوبی احساس می شد. حتی خرابه های این امپراطوری عظیم نیز شگفت انگیزند و بازدید از آن ها توصیه می شود.

کلوسئوم روم که در سال۸۰ میلادی ساخته شده است. این بنا که جزئی از فهرست ۷ عجایب دنیا به شمار می رود، الگوی اولیه طراحی استادیوم های ورزشی در جهان مدرن امروز بوده است. استادیوم LA Memorial Coliseum در لس آنجلس که نخستین استادیوم مورد استفاده برای بازی های فوتبال آمریکایی بوده از معماری این بنا ایده گرفته است.

طاق کنستانتین در ایتالیا

طاق کنستانتین. ساخته شده در سال ۳۱۵ میلادی، در نزدیکی کلئوسئوم.

پانتئون روم

پانتئون روم. در سال ۱۲۶ میلادی ساخته شده. الگوی اولیه بسیاری از بناهای دولتی شامل عمارت کنگره ایالات متحده در واشینگتن در ایالت DC این بنا بوده است.

طاق سپتیموس سوروس

طاق سپتیموس سوروس، در سال ۲۰۳ میلادی در شهر رم ساخته شده است.

حمام های دیوکلتین رمحمام های دیوکلتین، که در سال۳۰۰ میلادی در رم ساخته شده است، پنجره های دیوکلتینی در معماری امروز الهام گرفته از این بنای تاریخی است.

شهر باستانی پمپی

شهر باستانی پمپی در ایتالیا

پیازاها و میدان های شهری:

برای معماران جوان، جستجو در طراحی شهری ایتالیا، معمولا منجر به بازدید از پلازاهای باز منحصر به فرد، در سراسر ایتالیا می شود. این بناهای دیدنی باستانی به شکل های مختلف در سرتاسر دنیا مجدد مورد استفاده قرار گرفته اند.

پیازا ناونا در رم

پیازا ناونا در رم

پیازا سن مارکو در ونیز

پیازا سن مارکو در ونیز

پیازا سن مارکو در ونیزبناهای ساخته شده توسط آندره آ پالادیو:

تقریبا امروزه غیرممکن به نظر می رسد که یک معمار قرن شانزدهمی بتواند کماکان بر معماری آمریکا اثر بگذارد اما پنجره های پالادینی در بسیاری از شهر های آمریکا کماکان به چشم می خورد.

پنجره های پالادینی در بسیاری از شهر های آمریکا

از مشهورترین بناهای پالادیو در قرن شانزدهم می توان به ویلای روتوندا، باسیلیکای پالادینا و کلیسای سن جورجیو ماگیور، که همه در ونیز قرار دارند اشاره کرد.

کلیساها و کاتدرال ها :

معمولا متخصصان گردشگری در مورد ایتالیا فهرستی از ۱۰ کاتدرالی که در ایتالیا باید دید در اختیار دارند، و قطعا کاتدرال های متعددی وجود دارد که بتوان برای بازدید از میان آن ها انتخاب کرد. بازدید از این بناها زمانی بیشتر با اهمیت می شود که یک زلزله، یک گنجینه ارزشمند دیگر مانند کاتدرال دومئو سان ماسیمو در لاکویلا را تخریب کند، بنایی که در قرن ۱۳ ساخته شده بود و بیشتر از یک بار در معرض تهدید بلایای طبیعی در ایتالیا قرار گرفته و تخریب شده است. از کلیساهای مهم ایتالیا که حتما معماران باید از آن ها بازدید کنند، کلیسای سانتا ماریا دلفیوره برای بازدید از گنبد برونلسکی است که تصویر آن را در ادامه خواهید دید و البته سقف کلیسای سیستین اثر میکل آنژ در شهر واتیکان.

کلیسای سانتا ماریا دلفیوره

کلیسای سانتا ماریا دلفیوره

سقف کلیسای سیستین اثر میکل آنژ

سقف کلیسای سیستین اثر میکل آنژمعماری مدرن و معماران مدرن ایتالیا:

معماری ایتالیا فقط محدود به معماری گذشته و باستانی نمی شود. مدرنیسم ایتالیا با چهره هایی مثل جیو پونتی (۱۸۹۱-۱۹۷۹ میلادی) و گائه آئولنتی (۱۹۲۷-۲۰۱۲ میلادی) شاخص شده است و در ادامه این رویکرد چهره هایی همچون آلدو راسی (۱۹۳۱-۱۹۷۹ میلادی)، رنزو پیانو (متولد ۱۹۳۷ میلادی)، فرانکو استلا (متولد ۱۹۴۳ میلادی)، ماسیمیلیانو فاکساس (متولد ۱۹۴۴) را می توان نام برد.

به علاوه در ایتالیای امروز می توانید از طراحی های ماتئو تان (متولد ۱۹۵۲ میلادی) و ستاره های بین الملی معماری که آثاری در ایتالیا دارند، لذت ببرید. از جمله این بناها می توان به موزه ملی هنرهای قرن ۲۱ در رم اثر زاها حدید و بخش الحاقی موزه MACRO اثر اودیل دک در رم اشاره کرد. همچنین از آثاری که می توان نام برد، پروژه جدیدی در خارج از شهر میلان است که مجموعه ای برنامه ریزی شده تحت نظر معماران مشهور و معروف از جمله زاها حدید معمار عراقی، آراتا ایسوزاکی معمار ژاپنی و معمار لهستانی دنیل لیبسکیند می باشد. قطعا سفر و بازدید از  ایتالیا  می تواند سبب رضایت مندی هر علاقمند به معماری شود.

رنزو پیانو

رنزو پیانو

موزه ملی هنرهای قرن ۲۱ در رم اثر زاها حدید

موزه MACRO اثر زاها حدید

بخش الحاقی موزه MACRO اثر اودیل دک

موزه MACRO اثر اودیل دک

پروژه جدیدی خارج از شهر میلان

ساختمانی جدید در شهر میلان

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید