خانه گردشگری عجایب گردشگری عجیب ترین چیزها که فقط در ژاپن هست!

عجیب ترین چیزها که فقط در ژاپن هست!

0
29
استخر ژاپنی

عجیب ترین چیزها که فقط در ژاپن هست , این تفاوت فرهنگی حتی می‌تواند در قسمت‌های مختلف یک کشور نیز دیده شود . فرهنگ‌ های متفاوتی در سراسر جهان هست که بیشتر آنان با هم متفاوت اند . با نگاه به فرهنگ های دیگر میفهمیم که چیزهایی که برای خودشان عادی به نظر می رسد برای ما بسیار عجیب غریب است که  این به دلیل جدایی فرهنگ‌ ها از نظر موقعیتی است که در آن ظهور کرده اند . بعنوان مثال فرهنگ نیم کره غربی  با فرهنگ نیم کره شرقی تفاوت های بسیاری دارند حتی بعضی مواقع کشور های مختلفی که در نزدیکی هم قرار دارند فرهنگ‌ های کاملا متفاوتی دارندو در قسمت های مختلف یک کشور نیز تفاوت های فرهنگی دیده می شود  با این حال فرهنگ هیچ جا به اندازه فرهنگ ژاپن عجیب نیست . هیچ فرهنگی نمی‌توانید پیدا کنید که مثل ژاپن باشد آن‌ها بسیار منحصر به فرد هستند . در حالی که آن‌ها به توانایی سخت کوشی خود افتخار می‌کنند و مدارس فوق العاده‌ ای دارند می‌توانند خنده دار هم باشند .  اگر در فرهنگ ژاپنی عمیق‌تر شوید چیزهای عجیب تری هم پیدا می‌کنید اغلب عجیب‌ترین شکل سرگرمی‌ ها از ژاپن می‌آید . چیزهایی مثل افسانه‌های مختلف ، مد های عجیب و حتی موجودات عجیب  ژاپن جایی است که همه باید در اولین فرصت تجربه کنند اما این مطالب کمک می‌کند بدانید چه چیزهایی در آن جا منتظرتان است .

۱- اختاپوس عظیم الجثه :

به نظر این اختاپوس غول آسا در خلیج فونکا در ژاپن کمین کرده . جان بچ لر در کتابش می‌گوید که این هیولا به کشتی‌های در حال عبور حمله و یک جوهر سیاه رنگ خطرناک که ریه‌ های خدمه کشتی را پر می‌کند پخش می‌کند .  گفته می‌شود اندازه این حیوان به ۱۲۵ متر هم ممکنه برسد . این موجود در آیین شینتویسم نقش بیشتری از یک اختاپوس دارد که به قایق‌ها حمله می‌کند . گفته می‌شود این موجود با کامی که در عقاید شینتو معادل روح است و شبیه فرشته محافظ در تمدن‌های غربی است همراه است . این جانور به عنوان آیین پاکسازی نفس برای پیروان شینتویسم دیده می‌شود. عجیب است که چنین حیوان ترسناک و بزرگی به عنوان یک اثر مثبت دیده می‌شود.

اختاپوس, octopus

۲- دندان‌های بد شکل مد است !!

برای مردم سراسر جهان فرهنگ ژاپن عجیب به نظر می رسد این فرهنگ در همه ابعاد ، از سرگرمی تا مد منحصر به فرد است . در دهه اخیر در ژاپن دندان‌ های اضافی و بد شکل را مد می‌داند که یک روند عجیب و غریب رواج یافته است ، چیزی که مردم سایر کشور‌ ها آن را زشت دانسته و سعی می‌کنند اصلاح کنند . این مد آن قدر محبوب شده که حتی برخی دندانپزشکان ، افراد را جراحی می‌کنند و دندان‌ های جدیدی در مقابل دندان‌ های او بکارند که این روش هزینه‌های زیادی دارد.

این مد عجیب و غریب شروع شد تا نشان دهد کسی که دندان‌های بدشکل دارد می‌تواند به عنوان یک شخص پولدار دیده شود. احتمالا این مد برای همیشه در ژاپن خواهد ماند و به سایر نقاط جهان سرایت نمی‌کند که به نظر بهتر هم همین می‌آید.

دندانهای ژاپنی

۳- اخراج ساکنان مرحوم از قبرستان :

یکی از کارهای عجیبی که احتمالا فقط در ژاپن می‌بینید اخراج مردگان از قبرستان  است. در ژاپن اگر اجاره زمین پرداخت نشود  مرده‌ها ممکن است از قبرهایشان اخراج شوند .

این کار در اکثر  قبرستان‌های گران قیمت ژاپن انجام می‌شود. چون مرده نمی‌تواند اجاره بدهد بنابراین بستگان نزدیک او باید اجاره را پرداخت کنند  و اگر نتوانند مرده خلع قبر می‌شود .

دلیل اصلی این کار رشد جمعیت و به دنبال آن رشد تعداد کسانی است که به قبر نیاز دارند. در جزیره کوچک ژاپن  کوچکترین قطعه زمین هم ارزشمند است چون  رشد جمعیت سریعی  دارد .

 

سنگ قبر ژاپنی

 

۴- اتاق تبعید :

فرهنگ ژاپن روی اخلاق کاری خوب تمرکز دارد اما آیا اگر کسی اخلاق کاری نداشته باشد فکر می‌کنید اخراج می‌شود؟

خیر ، زیرا ژاپنی‌ها به کسانی که از اخلاق کاری درست آگاهی ندارند هم ایمان دارند. آن‌ها چنین افرادی  را اخراج نمی‌کنند بلکه در یک اتاق تنها ایزوله می‌کنند تا به کارش ادامه دهد.

اتاق تبعید یک اتاق کوچک ایزوله است که چیزهایی که برای کارتان نیاز دارید در آن قرار داده شده است. این اتاق‌ها در ساختمان‌های اداری قرار دارند و  افراد در آن‌ها به کار عادی خود ادامه می‌دهند و  کارشان هم  زیاد می‌شود تا درس بگیرند.

پرسنل ژاپنی

۵- روستای عروسکی :

روستای کوچکی در ژاپن با نام عروسکی مشهور شده و  این روستا آن قدر کوچک است که هیچ کسب و کار یا حتی بازاری ندارد .
بنابراین این شهر به تدریج تبدیل به شهر ارواح شده است مردم زیادی به خاطر فقدان منابع از این روستا مهاجرت کردند تا آن‌ها را در شهرهای بزرگ تر پیدا کنند؛ یکی از زنان این روستا که از کاهش جمعیت آن نگران بود تصمیم گرفت کاری در این باره انجام دهد و دوباره آن را پرجمعیت کند، اما نه با انسان‌ها بلکه با عروسک ها. او شروع به بررسی کسانی کرد که از  روستا رفته بودند و چهره آن‌ها را به شکل عروسک ها بازسازی کرد. به زودی ۳۵۰ عروسک در این منطقه دورافتاده ژاپن ساکن شدند .
سازنده عروسک

۶- جزیره متروکه :

جزیره هاشیما که جزیره کشتی جنگی هم نامیده می‌شود در نزدیکی ناگاساکی قرار دارد. این جزیره زمانی سکنه داشته، اما اکنون کاملا متروکه و تخلیه شده است. این جزیره صنعتی شدن ژاپن را در دهه ۹۰ نشان می‌دهد. ساختمان بتنی آن ب همراه سکوی نفتی ثابت می‌کند که این جزیره در دوران صنعتی شدن رشد سریعی را تجربه کرده است. تمام شدن صنعت زغال سنگ علت کاهش شدید جمعیت در این جزیره است . و اکنون به یک جاذبه گردشگری برای بازدیدکنندگان کنجکاو تبدیل شده است. این جزیره مثل تجربه سفر در زمان است و گردشگران در آن جمع می‌شوند تا ببینند زندگی در یک مکان صنعتی شده چگونه بوده است. سفر به این شهر غم انگیز و تا حدی ترسناک است.

جزیره هاشیما

۷- جنگل با نام جنگل خودکشی :

جنگلی با نام Aokigahara در کشور ژاپن ، محلی که مردم برای خودکشی به آن می‌روند نام رایج این جنگل جنگل خودکشی است . در هنگام قدم زدن در این جنگل می‌توانید اجساد افرادی را ببینید که خود کشی کرده اند . طناب و بطری های قرص چیزهای دیگری هستند که در این جنگل دیده می‌شود .

افراد زیادی به این جنگل می‌روند تا به کسانی که خودکشی کرده اند کمک کنند  اطلاعات جمع آوری شده را به خانواده هایشان برسانند و آن‌ها را شناسایی کنند .

کسانی که به جنگل می‌روند گاهی با افرادی مواجه می‌شوند که قصد خودکشی دارند و قبل از اینکه جان خودشان را بگیرند می‌نشینند و با آن‌ها صحبت می‌کنند و دوست می‌شوند. با مرگ‌های زیادی که اینجا اتفاق می‌افتد، حس ترس بازدیدکنندگان را فرا می‌گیرد.

جنگل خودکشی

۸- مثلث اژد‌ها :

همه احتمالا نام مثلث برمودا را شنیده اید اما می‌دانستید که مثلث دیگری هم وجود هست که مثل برمودا ترسناک است ؟ احتمالا جواب شما منفی است ولی این مثلث در ساحل جنوبی ژاپن قرار دارد و سه نقطه جدا را به هم وصل می‌کند که تشکیل مثلث می‌دهد.

این قسمت مثلث اژد‌ها نامیده می‌شود . این مثلث عمود بر مثلث برمودا روی نقشه است.

مثلث اژد‌ها اتفاقاتی مشابه مثلث برمودا دارد. کشتی‌ها و هواپیماهای زیادی در جنگ جهانی ناگهان در این مثلث گم شدند. مانیتورهای داخل کشتی ها و هواپیماها  نمی‌خوانند و فقط جلو و عقب می‌پرند. جالب است  که ویژگی‌های این جزیره شبیه مثلث برموداست مگر این که ارتباطی بین آن‌ها وجود داشته باشد .

مثلث اژد‌ها

۹- به سرپرستی قبول کردن مرد بالغ :

برای کسانی که بچه دار نمی شوند به فرزند گرفتن بچه ای دیگر خوشایند است . اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک مرد بالغ را به فرزندی بپذیرید ؟

در ژاپن می‌توانید این کار را کنید. این کار از سال ها پیش  زمانی که گسترش نام خانوادگی مهم بود  انجام می شد. یعنی  وقتی یک فرد بزرگسال را به فرزندی می‌گرفتید می‌توانست در گسترش خانواده و زنده نگه داشتن میراث خانوادگی نقش داشته باشد.دلایل مالی یکی از مزایای به فرزندی گرفتن یک فرد بزرگسال بود .

او می‌توانست کار کند و درآمد بیشتری برای خانواده تولید کند و منفعت مالی داشته باشد ممکن است فکر کنید این کار دیگر قدیمی شده و نام خانوادگی خیلی وقت است که به اندازه قدیم اهمیت ندارد . شواهد نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۱ بیش از ۸۰۰۰۰ بزرگسال قانونی در ژاپن به فرزندی گرفته شدند .

مرد و بچه ژاپنی

۱۰- چرت‌ زدنهای کوتاه مدت :

با وجود فرهنگ طولانی و ظالمانه  کار در ژاپن ، طبیعی است  که ژاپنی‌ها را اغلب در حال خواب ببینید . ژاپنی‌ ها با روزهای کاری طولانی مجبور هستند هرجا که می‌توانند بخوابند . ممکن است خیلی خوشبخت به نظر برسندولی آن‌ها اغلب نمی‌توانند ۸ ساعت در شب بخوابند ؛ بنابر این مجبورند توانایی‌ های خود را تطبیق بدهند که همه جا چرت کوتاه و سریعی  بزنند تا بتوانند در ادامه روز سرحال باشند و کار کنند. بیشتر وقت ها  وقتی کارمندی را در محل کار در حال چرت زدن ببینند ، به جای این که او را سرزنش کنند، تحسین می‌کنند، چون نشان دهنده سخت کوشی آن هاست .

گفته می‌شود برخی افراد وقتی سرپرستشان برای نظارت می‌آید خودشان را به خواب می‌زنند تا رضایت آن‌ها را جلب کنند. این کار در سایر نقاط دنیا بسیار عجیب و کاملا برعکس است.

چرت زدن

۱۱- قدیمی‌ ترین کسب و کار در جهان :

قدیمی‌ترین کسب و کار شناخته شده جهان هنوز در اوساکا در ژاپن کار می‌کند .  این ساختمان توسط شاهزاده شوتوکو بنا شده است و قدمت آن به سال ۵۷۸ میلادی بازمی گردد . کتیبه آن حدود ۳ متر طول دارد و قدمت آن به ۴۰ نسل از صاحبانی بازمی گردد که این کسب و کار را اداره می‌کردند.

متاسفانه این کسب و کار هنوز همان نام سابق را ندارد و دوران سختی را گذراند که در نهایت صاحبش مجبور شد آن را در سال ۲۰۰۶ بفروشد. با این وجود ساختمان اصلی هنوز در آن جا قرار دارد و به عنوان یک شرکت ساختمانی فعالیت می‌کند. صاحبان اصلی این شرکت نیز زیر نظر شرکت جدید هم چنان به هنر نجاری خود ادامه می‌دهد.

ساختمان ها

۱۲- تاکو تا ما گا :

تاکو تاماگا یک اسنکخیابانی در ژاپن است و بو و مزه این اسنک مثل ظاهرش است. تاکو تاماگا سر اختاپوس است که با تخم بلدرچین پر شده است . این اختاپوس کباب شده و روی یک سیخ قرار می گیرد .

تاکو تاماگا

تخم مرغ و هشت پا در کنار هم طعم عجیبی دارد، اما احتمالا باید خوب باشد  بسیاری از فروشندگان خیابانی آن‌ها را با قیمت کمی می‌فروشند و در بیشتر خیابان‌های ژاپن دیده می‌شوند.

برای برخی از گردشگران هر چن اشتها آور به نظر نرسد اما آن را امتحان می کندد ولی طعم فوق العاده‌ای دارد. تاکو تاماگا یکی از غذاهای عجیب و غریب ژاپنی و ترکیب دو چیز مختلف است که هیچ کس فکر نمی‌کند در کنار هم بخورد.

۱۳- هیکیکوموری :

Hikikomori به معنای غیراجتماعی یا درون گرا بودن است که بیشتر در نوجوانان و جوانانی دیده می‌شود که نیاز جدی به منزوی و محدود کردن خودشان در اتاق هایشان دارند . افرادی که از هیکیکوموری رنج می‌برند معمولا گوشه گیر یا منزوی نامیده می‌شوند . به دلیل حجم زیاد فشارهای اجتماعی که در فرهنگ ژاپنی وجود دارد این مشکل در ژاپن زیاد دیده می‌شود. جوانان و نوجوانان تحت فشار زیادی هستند که تعجبی ندارد همراه با اضطرابی که در سنین رشد وجود دارد باعث ایجاد هیکیکوموری شود.

هیکیکوموری

۱۴- جزیره ماسک گاز :

در ژاپن دیدن افرادی که برای محافظت از خود در برابر بیماری‌ها از ماسک‌های جراحی استفاده می‌کنند اتفاق معمولی است ، اما تا به حال افراد زیادی را دیده اید که همیشه ماسک گاز می‌زنند؟

مردم جزیره Miyake همیشه از ماسک‌ های گاز استفاده می‌کنند . بخاطر وجود آتش فشان فعال افراد مجبورند دائما ماسک بزنند به دلیل گازهای سمی که از ماگما در فوران‌های اخیر ساطع شده ، راه رفتن در این جزیره بدون ماسک کار خطرناکی است و همین موضوع آن را به یک جاذبه توریستی تبدیل کرده است.

همه تور‌ها برای حفاظت از بازدیدکنندگان ماسک گاز ارائه می‌دهند باید به این مکان سفر کنید تا ببینید مردم چگونه در شرایط سخت با آرامش زندگی می کنند.

جزیره ماسک گاز

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد کنید